Władze wspólnot autonomicznych Hiszpanii wraz z nasilającą się epidemią Covid-19 wprowadzają niezależnie od decyzji resortu oświaty własne restrykcje. W czwartek rządy regionu Madrytu i Katalonii zapowiedziały zwiększenie liczby szkolnych pielęgniarek i nauczycieli, a w Galicii i Aragonii nakazano noszenie masek uczniom od 6. roku życia.

REKLAMA

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem lekcji w hiszpańskich szkołach Ignacio Aguado, odpowiedzialny za służby medyczne w rządzie wspólnoty autonomicznej Madrytu stwierdził, że nie zaleca, aby lekcje w szkołach odbywały się z udziałem wszystkich uczniów.

Ponad 1000 osób hospitalizowanych w naszym regionie (...) i nawrót epidemii przekonuje mnie, że raczej nie należy się spodziewać pełnego przywrócenia zajęć lekcyjnych w szkołach - powiedział Aguado w czwartkowym wywiadzie dla radia Cadena Ser.

W czwartek przed południem rządy wspólnoty autonomicznej Madrytu oraz Katalonii ogłosiły, że w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w nowym roku szkolnym w placówkach oświatowych konieczne będzie zwiększenie zarówno kadry pedagogicznej, jak i zatrudnionych w szkolnych ambulatoriach pielęgniarek.

Rano w czwartek rządy regionów Galicii i Aragonii ogłosiły z kolei, że w nowym roku szkolnym obowiązek noszenia masek dotyczył będzie wszystkich uczniów, w tym sześciolatków.

Coraz więcej rodziców nie chce posyłać dzieci do szkół

Dziennik “El Mundo" podał, powołując się na informacje stowarzyszeń grupujących rodziców uczniów, że w całym kraju rośnie grono osób odmawiających posyłania swoich dzieci do szkół od września z obawy o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Stołeczny dziennik odnotowuje również, że w kilku regionach kraju, m.in. w Galicii, władze oświatowe przystały na apele rodziców domagających się przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa u pracowników placówek oświatowych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Z ostatnich deklaracji hiszpańskiego ministerstwa oświaty wynika, że o ile przedszkola i najmłodsze klasy szkół podstawowych rozpoczną we wrześniu zajęcia z udziałem wszystkich dzieci, o tyle uczniowie powyżej 14. roku życia mogą spodziewać się zajęć w ramach tzw. mieszanego systemu. Polega on na prowadzeniu niektórych zajęć w budynku szkoły, a pozostałych lekcji w ramach tzw. teleszkoły.