Posiedzenie Sejmu, podczas którego izba zajmie się poprawkami Senatu do ustaw tworzących tarczę antykryzysową rozpocznie się we wtorek o godz. 13 - poinformował dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) po poniedziałkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu.

REKLAMA

Obrady Sejmu wstępnie zaplanowane są też na piątek.

Terlecki powiedział dziennikarzom po zakończeniu Prezydium Sejmu, że już we wtorek o 8.30 ewentualnymi poprawkami Senatu do ustaw tworzących tarczę antykryzysową zajmie się sejmowa komisja finansów. Będzie to posiedzenie on-line.

Po czym o g. 13 jest przewidywane rozpoczęcie obrad Sejmu, oczywiście o ile wszystko przebiegnie zgodnie z planem - zaznaczył wicemarszałek Sejmu. To znaczy, dodał, jeśli jeszcze w poniedziałek odbędą się głosowania w Senacie, Senat przyjmie poprawki do ustaw i odpowiednie dokumenty trafią do Sejmu.

Potwierdziła to wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). Jeżeli ustawa z Senatu trafi do Sejmu, jutro będziemy od 13 procedować - powiedziała.

Będzie to, dodała "zdalne posiedzenie, tylko kilka osób na sali". Zapewne będzie mniej niż 42 osoby, które było na ostatnim posiedzeniu - zaznaczyła.

Posiedzenie Sejmu, poinformowała Kidawa-Błońska, prawdopodobnie odbędzie się też w najbliższy piątek, jeżeli - jak powiedziała - "dojdą ustawy dotyczące oświaty".

Pytana, czy chodzi np. o kwestie zdalnych matur zaznaczyła, że nawet marszałek Elżbieta Witek nie wiedziała, co będzie w projektach dotyczących oświaty. Jak zwykle nic nie wiemy - skomentowała Kidawa-Błońska.

Wicemarszałka Terleckiego dziennikarze pytali, czy klub PiS skłonny jest wycofać się ze zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzonych w ramach specustawy ws. koronawirusa, jeśli Senat przyjmie poprawkę skreślającą ten przepis. Zobaczymy co przyjdzie z Senatu - odpowiedział.

Dopytywany, czy PiS będzie "kruszyć kopię" o tę poprawkę, powiedział: Z pewnością nam zależy nam tym, żeby było możliwe głosowanie korespondencyjne przynajmniej dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli czy nie będą chcieli udać się do komisji wyborczej.

Pytany, czy możliwe jest, że zostanie to uchwalone w innym trybie, niż poprawki do specustawy, zaznaczył, że "na razie jest w ustawie antykryzysowej". A co będzie jak Senat to skreśli - dopytywali dziennikarze. Wtedy podejmiemy decyzję - odpowiedział Terlecki.

Na pytanie, czy możliwe jest skreślenie z nowelizacji przepisu dającego prawo do głosowania korespondencyjnego osobom powyżej 60 lat, Terlecki odpowiedział: "zobaczymy".

Senat w poniedziałek zajmuje się trzema ustawami tworzącymi tarczę antykryzysową. Do jednej z nich w Sejmie wprowadzono poprawką złożoną przez klub PiS zmianę w Kodeksie wyborczym, która rozszerza prawo do głosowania korespondencyjnego również o osoby przebywające na kwarantannie i osoby mające powyżej 60 lat. Na godz. 23 zaplanowane jest rozpoczęcie głosowań w Senacie.