Protesty przed ambasadą Szwecji w Bagdadzie. Doszło do szturmu placówki i jej podpalenia. Powodem była zapowiadana akcja spalenia Koranu przed ambasadą Iraku w Szwecji - podał Reuters.
Gdy na miejscu pojawiły się służby porządkowe i straż pożarna, większość demonstrantów rozeszła się - informują agencje.
Szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że pracownicy ambasady są bezpieczni.
BREAKING: Protesters storm Swedish Embassy in Baghdad and set it on fire in response to Stockholm Quran burning pic.twitter.com/D8wGvLLoId
BNONews20 lipca 2023
W komunikacie, przedstawiciele resortu podkreślają, że irackie władze muszą być odpowiedzialne za ochronę personelu i placówek dyplomatycznych, a ataki są poważnym naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej.
Irackie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło incydent i stwierdziło w oświadczeniu, że iracki rząd polecił siłom bezpieczeństwa przeprowadzenie śledztwa, zidentyfikowanie sprawców i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.
BREAKING: Storming of Sweden's embassy in Baghdadpic.twitter.com/XsP2WZ2G5V
spectatorindex20 lipca 2023
Hundreds of protesters stormed the Swedish embassy in central Baghdad, scaling its walls and setting it on fire in protest against the expected burning of a Koran in Sweden https://t.co/vGvx5Z5twO pic.twitter.com/LEbQZq4rMa
Reuters20 lipca 2023
Do protestów przed ambasadą nawoływał Muktada as-Sadr, wpływowy szyicki duchowny - podał Reuters.
Na początku lipca, w Sztokholmie, przed głównym meczetem, pochodzący z Iraku imigrant podarł i spalił Koran. 37-latek twierdził, że w swojej ojczyźnie był prześladowany.
Wcześniej szwedzka policja odmówiła mężczyźnie pozwolenia na demonstrację, powołując się na opinię służb specjalnych SAPO o możliwym wzroście zagrożenia terrorystycznego.
Dwie instancje sądu administracyjnego uchyliły jednak decyzję policji. W Szwecji prawo do wyrażania poglądów jest chronione w konstytucji.
Sprawca spalenia Koranu jest podejrzany o podżeganie do nienawiści. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi szwedzka prokuratura. Poprzednio tego rodzaju sprawy umarzano.
Na początku lipca w kilku krajach muzułmańskich doszło do antyszwedzkich protestów.
Tłum wdarł się na teren ambasady Szwecji w Bagdadzie, spalono szwedzką flagę oraz wybito okna. W internecie pojawiły się nawoływania do bojkotu produktów szwedzkich firm.