Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital z 500 łóżkami dla pacjentów zakażonych koronawirusem - i możliwością rozbudowy do tysiąca miejsc. Obiekt na Narodowym nie będzie jedynym takim w kraju: w najbliższym czasie podobne szpitale mają organizować również wojewodowie w innych regionach. Reporterzy RMF FM dotarli do nieoficjalnych informacji o trzech potencjalnych lokalizacjach.
Decyzję o stworzeniu na PGE Narodowym tymczasowego szpitala wydał w sobotę premier Mateusz Morawiecki, a za przygotowanie obiektu odpowiedzialny jest szef jego kancelarii Michał Dworczyk.
Szpital ma powstać w obszernych salach konferencyjnych stadionu. Poza 500 miejscami podstawowymi dla zakażonych koronawirusem - z możliwością poszerzenia tej bazy do tysiąca - placówka ma dysponować na początku przynajmniej 50 łóżkami dla intensywnej terapii.
Za wyposażenie jej w niezbędny sprzęt odpowiadać ma Agencja Rezerw Materiałowych, zaś formalnie organizacją placówki zajmuje się kierownictwo szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej.
Nie znaczy to jednak - co podkreślił w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Tomaszem Skorym Michał Dworczyk - że personel szpitala na PGE Narodowym stanowić będą właśnie lekarze z Wołoskiej.
Na pewno tak nie będzie. To będą pojedyncze osoby, które będą odpowiedzialne za zarządzanie tym szpitalem, natomiast cały personel medyczny jest pozyskiwany z innych ośrodków, również spoza Warszawy - wyjaśnił szef kancelarii Mateusza Morawieckiego.
Dopytywany, w jaki sposób to pozyskiwanie się odbywa, przyznał: Między innymi oddelegowania. Tym procesem pozyskiwania personelu zarządzają również lekarze i menedżerowie ze szpitala MSWiA.
Formalnie szpital na Narodowym będzie filią, czyli placówką podległą szpitalowi MSWiA przy Wołoskiej.
Nie będzie natomiast jedynym takim obiektem w kraju: w najbliższym czasie podobne szpitale mają tworzyć wojewodowie w innych regionach.
Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM, kolejne potencjalne lokalizacje szpitali polowych to Poznań, Kraków i Gdańsk.
W Gdańsku trwają już - jak wynika z nieoficjalnych ustaleń reportera RMF FM Kuby Kaługi - prace nad planem utworzenia tymczasowego szpitala. Według informacji naszego dziennikarza, pod uwagę brana jest m.in. jedna z hal Amber Expo - obiektu Międzynarodowych Targów Gdańskich. Wstępne założenia mówią o ustawieniu w niej około 100 łóżek dla chorych na Covid-19.
Wszystko to jednak doniesienia nieoficjalne: przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku nie chcą bowiem nawet ujawnić, czy prowadzone były w tej sprawie jakiekolwiek rozmowy - informują jedynie, że aktualnie na Pomorzu nie ma potrzeby tworzenia takiego szpitala.
Z kolei władze Międzynarodowych Targów Gdańskich, pytane o utworzenie szpitala polowego, przyznają, że rozmowy w tej sprawie były, ale żadna oficjalna propozycja nie padła. Dodają również, że już wiosną MTG deklarowały swoją gotowość do współpracy w tej kwestii - przygotowano nawet wstępny plan wykorzystania hal Amber Expo do celów medycznych.
W Krakowie nie Tauron Arena, a kompleks budynków przy ul. Kopernika i Botanicznej zostanie przekształcony w nowy szpitala dla chorych na Covid-19. Docelowo szpital polowy ma powstać na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego. To na razie nieoficjalna wiadomości, bo jak poinformowała rzecznik wojewody małopolskiego Joanna Paździo "ustalenia trwają, scenariusz się krystalizuje".
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kraków: Gdzie będzie nowy szpital dla chorych na Covid-19?
W województwie warmińsko-mazurskim szpital tymczasowy mógłby powstać w centrum targowo-konferencyjnym w Ostródzie. To nieoficjalne informacje, do których dotarł nasz reporter.
Z kolei w Lublinie tymczasowa lecznica ma się znajdować w halach Targów Lublin. Szacujemy, że znajdzie się tam ok. 380 łóżek. W tym ok. 80 łóżek z respiratorami - ujawnił wojewoda Lech Sprawka.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video