"Dla nas to wielka radość, że możemy pomóc, i gorąco zachęcamy wszystkich, by również dołączyli do Szlachetnej Paczki. Ta akcja jest wyjątkowa" – powiedział Grzegorz Krychowiak. Pomiędzy meczami z Czechami i Portugalią piłkarze reprezentacji Polski znaleźli czas, by przygotować paczkę dla pani Moniki, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Ich historia jest jedną z tysięcy, które pomoże w tym roku zmienić na dobre Szlachetna Paczka.

REKLAMA

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Szlachetna Paczka od piłkarskiej reprezentacji Polski

Tradycją stało się już, że paczkę dla wybranej przez siebie rodziny przygotowują m.in. zawodnicy piłkarskiej reprezentacji Polski. W tym roku podczas zgrupowania w Gdańsku towarzyszyła im w tym prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę, Joanna Sadzik.

Wymarzone koszulki



Polscy piłkarze wsparli szlachetną pomocą rodzinę pani Sylwii z Warszawy. Kobieta sama wychowuje dwóch synów. Po tym, jak odeszła od męża-alkoholika, spoczywa na niej cały ciężar utrzymania rodziny. Przez długi czas znakomicie sobie radziła, ale rok temu zdiagnozowano u niej ciężką chorobę jelit. Choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje nie tylko bolesne problemy z trawieniem, ale przede wszystkim bardzo osłabia organizm. W krytycznym momencie, podczas jednego z pobytów w szpitalu, waga kobiety spadła do 22 kg.

Gdy tylko czuje się lepiej, pani Sylwia jest prawdziwą Super-Mamą. Z niczego potrafi wyczarować coś pięknego i funkcjonalnego. Ostatnio z kilku starych bluzek zrobiła zasłony, a z pozostałego kawałka blatu - stolik, przy którym cała rodzina jada wspólnie obiady.

W paczce przygotowanej przez polskich piłkarzy, oprócz nowej kuchenki, produktów żywnościowych czy nowych ubrań, znalazł się m.in. laptop (dotąd, by sprawdzić oceny synów w dzienniku elektronicznym, pani Sylwia musiała prosić o skorzystanie z komputera sąsiadkę) oraz specjalne piłkarskie upominki dla chłopaków - piłka i koszulki z autografami naszych zawodników. A także - zapas karmy dla dwóch kotów, które zaadoptowali chłopcy i ich mama.

Do ostatniej minuty


Pierwszy raz mam zaszczyt brać udział w Szlachetnej Paczce jako trener reprezentacji - powiedział selekcjoner kadry, Jerzy Brzęczek. Zarówno w życiu, jak i w sporcie, są takie momenty, kiedy jest szczególnie trudno. Przetrwanie ich to wielkie wyzwanie, ale kiedy się tego dokona, jest się silniejszym i bardziej docenia się to, co naprawdę ważne - dodał.

Inaczej niż dla trenera, dla większości kadrowiczów udział w Paczce nie był niczym nowym. Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski czy Grzegorz Krychowiak wspierają projekty Stowarzyszenia Wiosna - Szlachetną Paczkę oraz Akademię Przyszłości, która pomaga dzieciom z trudnościami w szkole, już od wielu lat.

Porównanie do sportu wydaje mi się bardzo trafne - stwierdził Krychowiak. Rodziny, które są w Paczce też walczą i do ostatniej minuty się nie poddają. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że tu stawką nie są trzy punkty i miejsce w tabeli, ale ich życie - zauważył.

By święta były piękne. Dla wszystkich

Zbliżają się święta, magiczny czas, który każdy ma prawo spędzić z najbliższymi i chociaż na chwilę zapomnieć o problemach - powiedział kapitan drużyny Robert Lewandowski. Jeśli tylko możemy pomóc, a mam nadzieję, że tak będzie w tym przypadku, jest to dla nas zaszczyt i wielki przywilej - podkreślił.

Najważniejsza w tym wszystkim jest miłość - dodał Łukasz Fabiański. Bo z niej można czerpać wiarę, że los się odwróci, i siłę, żeby się nie poddawać, niezależnie od tego w jakiej jest się sytuacji. Bardzo mocno życzymy tego rodzinom włączonym do Szlachetnej Paczki i je w tym wspieramy. Mam nadzieję, że przy wsparciu wolontariuszy i darczyńców odnajdą tę wiarę. Niech to będą dla nich piękne święta - życzył.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Robert Lewandowski: Są ciężkie momenty, nie można się załamywać


Weekend cudów przed nami

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl wciąż można wybrać rodziny, poznać ich historie i zdecydować, dla kogo przygotujemy w tym roku dedykowaną pomoc. Trafi ona do potrzebujących w Weekend Cudów, 8-9 grudnia, gdy w całej Polsce odbędzie się finał XVIII edycji Szlachetnej Paczki. Przez dwa dni darczyńcy będą dostarczać paczki z pomocą do magazynów, a wolontariusze rozwiozą je do tysięcy domów. W tym roku pomoc trafi do blisko 20 tys. rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To kulminacyjny moment projektu, ale nie jego koniec. Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami.

Więcej informacji o tym, jak działa Paczka i jak można się zaangażować, by jej pomóc, na www.szlachetnapaczka.pl