Prezydent Stanów Zjednoczonych zezwolił innym krajom na szkolenie ukraińskich pilotów w użyciu i obsłudze myśliwców wielozadaniowych F-16. Informację na konferencji prasowej przekazała zastępca rzecznika prasowego Pentagonu Sabrina Singh.

REKLAMA

Prezydent dał zielone światło, aby umożliwić i wesprzeć szkolenie, by posunąć się naprzód - powiedziała Sabrina Singh na konferencji prasowej.

Zastępca rzecznika prasowego Pentagonu nie była w stanie udzielić dalszych informacji, ale podkreśliła, że Dania i Holandia "odgrywają wiodącą rolę" w szkoleniu ukraińskich pilotów.

Koalicja efektem szczytu NATO w Wilnie

Ukraińskie władze od kilkunastu miesięcy apelują do państw zachodnich o rozpoczęcie dostaw na Ukrainę nowoczesnych myśliwców, w tym amerykańskich F-16. Apele wzmogły się na początku 2023 roku.

Na szczycie NATO w Wilnie w dniach 11-12 lipca ministrowie 11 państw członkowskich, w tym Polski, powołali koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców wielozadaniowych F-16.

Szefowie resortów obrony Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii wyrazili wówczas przekonanie, że "dalsze wsparcie Ukrainy ma pierwszorzędne znaczenie w świetle brutalnej i niesprowokowanej agresji ze strony Rosji".

Wszystkie szkolenia mają się odbywać poza Ukrainą. Centrum szkoleniowe dla ukraińskich pilotów powstanie w Rumunii i zacznie działać w sierpniu - mówił dziennikarzom na szczycie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen, cytowany przez agencję Reutera.

Zaangażowane kraje postanowiły udostępnić swoje obiekty, instruktorów i inny personel potrzebny, by rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów, techników i personelu pomocniczego. Ma to zapewnić ukraińskiemu lotnictwu podstawowe zdolności w użyciu, obsłudze i utrzymaniu samolotów bojowych.

Przedstawiciele polskich władz - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - deklarowali, że Polska, która przekazała Ukrainie myśliwce MiG-29, jest gotowa szkolić ukraińskich lotników w obsłudze F-16, nie może jednak przekazać tych samolotów, ponieważ nie ma ich wystarczająco wielu. Polskie Siły Powietrzne posiadają 48 myśliwców F-16.

W lipcu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział w wywiadzie dla FOX News, że Ukraina otrzyma pierwsze samoloty bojowe przed końcem roku.