Pomimo wszelkich nacisków Węgry pozostaną poza "szaloną misją" NATO w celu pomocy Ukrainie - powiedział w środę w Londynie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Polityk ponownie wykluczył udział Węgier w planach Sojuszu, który chce zwiększyć zaangażowanie w szkolenie ukraińskich żołnierzy i koordynowanie dostaw broni.
Węgierscy żołnierze nie wezmą udziału w takich działaniach i nie pozwolimy, aby miały one miejsce na terytorium Węgier - podkreślił Szijjarto. Chcemy pozostać poza finansowaniem takich działań - dodał.
Speaking at the Royal Institute of International Affairs in London, FM Pter Szijjrt criticized the EU's current leadership, arguing that the bloc's security and competitiveness have declined over the past five years, warranting a change of leadership in Brussels.The... pic.twitter.com/7lSY8b6SZH
zoltanspoxMay 8, 2024
Według niego, państwa NATO "chcą wciągnąć Węgry w wojnę", a Sojusz przekracza czerwone linie, które sam naszkicował sobie na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Szijjarto spotkał się w środę ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem. Podkreślił, że Londyn zajmuje całkowicie odmienne stanowisko niż Budapeszt co do pomocy dla Ukrainy i oceny jej szans na odparcie rosyjskich wojsk na polu bitwy.
Wielka Brytania jest naszym sojusznikiem i zgadzamy się w wielu ważnych kwestiach - zaznaczył szef węgierskiej dyplomacji. W najważniejszej obecnie sprawie, czyli jak zakończyć wojnę na Ukrainie, mamy jednak bardzo odmienne stanowisko - dodał.
Budapeszt zdecydowanie sprzeciwia się wzmocnieniu roli koordynacyjnej NATO w zakresie transferu broni na Ukrainę i szkolenia ukraińskich żołnierzy. Kwestia długoterminowego wsparcia dla Kijowa ze strony Sojuszu była omawiana na początku kwietnia.
The UK is committed to backing Ukraine for as long as it takes. I met Hungarian Foreign Minister Pter Szijjrt today to discuss this and the importance of maintaining Euro-Atlantic unity. pic.twitter.com/TlUvGPY3ZC
David_CameronMay 8, 2024
Chodzi m.in. o stworzenie funduszu dla Ukrainy w wysokości 100 mld euro, który miałyby finansować państwa członkowskie NATO proporcjonalnie do swego PKB. Rząd Orbana do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro.
Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i UE, sprzeciwiając się - bez formalnego blokowania - rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem.