Fundacja Zdrowia Publicznego prowadzi projekt szczepimysie.pl, gdzie można znaleźć wiarygodne i sprawdzone informacje na temat szczepień.

REKLAMA

Z dezinformacją i teoriami spiskowymi napędzającymi obawy lub wręcz zniechęcającymi do szczepień przeciwko koronawirusowi mamy do czynienia na każdym kroku.

Internet, media społecznościowe, komunikatory, wypowiedzi internetowych pseudoekspertów - każdego dnia dociera do nas przynajmniej kilka fałszywych doniesień na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczepień. Powielane zyskują zasięg, który sprawia, że dezinformacja wygrywa z rzetelną wiedzą.

Jak chronić siebie i bliskich przed dezinformacją na temat szczepień przeciwko COVID-19?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego: zanim przekażesz informacje dalej, sprawdź je i upewnij się, że są prawdziwe. Niestety znalezienie wiarygodnego źródła i odróżnienie prawdy od kolejnego fake newsa jest coraz trudniejsze. Dlatego warto zaufać ekspertom, którzy dostarczą nam informacji, których nie jesteśmy w stanie sami zgromadzić i zweryfikować a naukową, specjalistyczną wiedzę przełożą na prosty język.

Projekt szczepimysie.pl to miejsce, którego celem jest propagowanie wiarygodnych informacji na temat zagrożeń związanych z Covid-19, minimalizowania skutków zakażenia i szczepień przeciwko koronawirusowi.

Konfrontacja z faktami

Nauka jest ciągłym poszukiwaniem wiedzy. Naszym celem nie jest mówienie ludziom, w co mają wierzyć, ale dostarczenie im sprawdzonych informacji, aby mogli sami podjąć świadomą decyzję o szczepieniu. Dlatego zaprosiliśmy do projektu naukowców, lekarzy, koordynatorów szczepień, którzy w jasny i zrozumiały sposób dzielą się swoją wiedzą, odpowiadają na najpowszechniejsze mity i fałszywe informacje i konfrontują je z faktami - mówi dr Marcin Mikos, prezes Fundacji Zdrowia Publicznego.

Żyjemy w czasach, kiedy fałszywe informacje rozprzestrzeniają się wirusowo, ale jednocześnie każdy z nas może mieć swój udział w komunikacji rzetelnej wiedzy, dlatego w ramach projektu chcemy budować aktywną grupę osób, także tych nie związanych ze środowiskiem medycznym czy naukowym. Zapraszamy wszystkich do zaangażowania online, sprawdzania faktów, śledzenia i zgłaszania tzw. fake newsów i tworzenia społeczności przyjaznej nauce - dodaje Mikos.

W ramach projektu prowadzana jest także ocena wiarygodności i przejrzystości informacji oraz bieżące rozwiewanie wątpliwości dotyczących szczepień tzw. "fact check". Analizowane są także nastoje społeczne wokół szczepień.

Projekt Szczepimy Się realizowany przez Fundację Zdrowia Publicznego został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.