"Dziękujemy za zwycięstwo i za walkę" – mówił we wtorek Władysław Kosiniak-Kamysz do żołnierzy-olimpijczyków, którzy uczestniczyli w ceremonii odznaczeń i wyróżnień związanych ze świętem Sił Zbrojnych RP. Medaliści z Paryża wyróżnieni zostali medalami "za zasługi dla obronności kraju". We wtorek w Warszawie uhonorowano także m.in. żołnierzy służących na granicy z Białorusią.

REKLAMA

We wtorek w siedzibie MON odbyła się zorganizowana w ramach całotygodniowych obchodów Święta Wojska Polskiego uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień żołnierzom. Odznaczenia otrzymało kilkudziesięciu żołnierzy z różnych rodzajów wojska, w tym sportowcy-żołnierze, którzy wzięli udział w zakończonych w niedzielę Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Wyróżnienia otrzymali także m.in. żołnierze zasłużeni podczas służby na granicy polsko-białoruskiej, a także ci, którzy zasłużyli się pomocą cywilom.

15 sierpnia bdziemy wsplnie obchodzi wito Wojska Polskiego. Ale ju dzi chc podzikowa wszystkim onierzom za sub na rzecz bezpieczestwa naszej Ojczyzny. Przyznane dzi wyrnienia i nagrody to wyraz wdzicznoci oraz uznania za Wasz profesjonalizm, powicenie i... pic.twitter.com/WQL2BJQopN

KosiniakKamyszAugust 13, 2024

"Niezależnie, skąd pochodzimy i gdzie jesteśmy, wszyscy Polacy są spadkobiercami 1920 roku"

Po wręczeniu odznaczeń Kosiniak-Kamysz podkreślił, że uroczystość związana jest z obchodami Święta Wojska Polskiego, obchodzonego w rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r. 15 sierpnia to data niezwykła (...) to jest patriotyzm zwycięski. To nasza duma, chwała i chluba, nasze szlachectwo. Niezależnie, skąd pochodzimy i gdzie jesteśmy, wszyscy Polacy są spadkobiercami 1920 roku. Mają to szlachectwo w sobie - mówił.

Szczególne szlachectwo i szczególne wyróżnienie mają żołnierze Wojska Polskiego. Szczególne uhonorowanie należy się dzisiaj żołnierzom Wojska Polskiego - tym, którzy dzisiaj służą w Siłach Zbrojnych RP, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, którzy bronią granicy, i jeżeli trzeba, to tak jak sierż. Mateusz Sitek, oddają za nią życie, za bezpieczeństwo państwa polskiego. Ci, którzy służą w Polskich Kontyngentach Wojskowych na misjach. Wszędzie na świecie gdzie taka potrzeba niesienia sztandaru wolności i sprawiedliwości (...) istnieje, tam są polscy żołnierze - powiedział szef MON.

Macie wielkie wsparcie od całego narodu, wszystkich Polaków (...) jesteście godnymi spadkobiercami najlepszych tradycji polskiego oręża - zwrócił się Kosiniak-Kamysz do żołnierzy. Podziękował wszystkim żołnierzom i ich rodzinom za ich służbę i ofiarność.

Wyróżnienia dla olimpijczyków

Szef MON zwrócił się również do żołnierzy, którzy jako członkowie polskiej reprezentacji wzięli udział w zakończonych w niedzielę Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Medaliści wyróżnieni zostali medalami "za zasługi dla obronności kraju". Jedyna polska złota medalistka - we wspinaczce sportowej na czas - Aleksandra Mirosław otrzymała złoty medal za zasługi, natomiast srebrne medalistki - bokserka Julia Szeremeta i kajakarka Klaudia Zwolińska odpowiednio srebrne medale ze zasługi. Dziękujemy za zwycięstwo i za walkę - zwrócił się do odznaczonych sportowców Kosiniak-Kamysz.

Ponadto brązowym medalem za zasługi odznaczeni zostali pozostali wojskowi medaliści z Paryża: Fabian Barański, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup oraz Natalia Kaczmarek. Wszyscy pozostali żołnierze, którzy pojechali na Igrzyska do Paryża, otrzymali pamiątkowy ryngraf. Łącznie w Igrzyskach wzięło udział ponad 80 żołnierzy WP; stanowili oni ok. 1/3 całej polskiej reprezentacji.

Rotmistrz Henryk Leliwa-Roycewicz, mjr Wadysaw Dobrowolski oraz mjr Wadysaw Kara byli oddani Ojczynie, suyli w Wojsku Polskim, kochali sport. Bdc onierzami i zdobywajc medale olimpijskie zapisali si na kartach historii Polski, Wojska Polskiego i sportu. Dzi, razem... pic.twitter.com/io3LmNouSG

KosiniakKamyszAugust 13, 2024

Znak specjalny za ochronę granicy

Kosiniak-Kamysz odznaczył także "znakiem specjalnym za ochronę granicy Rzeczypospolitej Polskiej" 11 żołnierzy, którzy zasłużyli się w służbie na granicy polsko-białoruskiej. Ponadto kilkudziesięciu żołnierzy z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych otrzymało medale "Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny" oraz medale "za zasługi dla obronności kraju". Wyróżniona została także ósemka żołnierzy, którzy zasłużyli się w pomocy cywilom - poszkodowanym w wypadkach drogowych, ofiarom pożarów czy wspierając służby w zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy.