Trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego, specjalna strefa na Krakowskim Przedmieściu, wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II - to niektóre atrakcje, jakie Warszawa przygotowuje dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy najpierw odwiedzą stolicę. "Chcemy, żeby Warszawa i Polska podczas ŚDM były zapamiętane przez młodych gości jako miejsca pełne życzliwości i uśmiechu, które później będą polecać rodzinie i znajomym" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

Jak mówiła prezydent Warszawy, między 20 i 25 lipca, Warszawa będzie gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego świata podczas tzw. Dni w Diecezjach. Poprzedzają one główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca).

Prezydent stolicy dodała, że Dni w Diecezjach będą okazją do poznania polskiej kultury, tradycji i przysłowiowej gościnności. Zapowiedziała, że goście będą mogli bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską, a także odwiedzać stołeczne muzea. Będą mieli także okazję zobaczyć multimedialny pokaz fontann na Podzamczu czy panoramę Warszawy z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Dla gości, którzy przyjadą do stolicy, zostanie przygotowana strefa Światowych Dni Młodzieży na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, będzie ona współtworzona przez instytucje miejskie i organizacje pozarządowe.

Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest współorganizatorem ŚDM w Archidiecezji Warszawskiej, poinformował, że przy Krakowskim Przedmieściu będą: strefa kultury, strefa wydarzeń lokalnych i strefa aktywności, m.in. wspieranie dzieł charytatywnych. Informacji w strefie ŚDM będzie udzielało ok. 200 wolontariuszy.

Miasto przygotuje również duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość", który zaplanowany jest na 21 lipca. Jak powiedział dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, według szacunków w koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście z zagranicy i mieszkańcy Warszawy).

Koncert będzie składał się z trzech części. W pierwszej zagra brazylijski zespół "Wspólnota Shalom" z udziałem muzyków z innych krajów oraz warszawski zespół "Wiarygodni". Artyści przygotują blok pieśni chwalebnych w lekkiej formie. Później na scenie pojawi się orkiestra symfoniczna, chóry i młodzi soliści warszawscy. Repertuar przygotuje Piotr Rubik, będą to zarówno stare, jak i zupełnie nowe utwory. W trzeciej części koncertu uczestnicy wysłuchają najbardziej znanych utworów o stolicy, np. "Sen o Warszawie" czy "Warszawo ma". W trakcie koncertu na ekranach multimedialnych będą przedstawiane historia i współczesność Warszawy.

Centrum Myśli Jana Pawła II przygotuje we współpracy z Muzeum Historii Polski wystawę "Jan Paweł II -fundamenty". Ponadto w Warszawie pojawią się dwujęzyczne plansze, w miejscach, które podczas swoich pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II.

Miasto rozpoczyna także rekrutację wolontariuszy, którzy mają pomagać gościom, m.in. w poruszaniu się po stolicy. Wolontariusze będą na lotnisku, na dworcach, w okolicach ważniejszych węzłów komunikacyjnych i szlaków turystycznych stolicy - zapewniła Gronkiewicz-Waltz.

Wolontariat miejski to wspólne przedsięwzięcie miasta, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Każda z instytucji rekrutuje wolontariuszy do wsparcia organizacji wydarzeń, za które odpowiada w trakcie Dni w Diecezjach.

Szczegółowe informacje nt. wolontariatu i formularz rekrutacyjny znajdują się na stronie www.sdm2016.warszawa.pl.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Warszawskiej ks. Marek Przybylski podkreślił, że wolontariat diecezjalny będzie głównie skupiał się przy instytucjach kościelnych oraz wszystkich spotkaniach młodzieżowych, mających charakter duchowy. Jak podał, w archidiecezji warszawskiej do tej pory zgłosiło się już 11 tys. młodych ludzi z całego świata, a 7 tys. zostało już zarejestrowanych.

W diecezji warszawsko-praskiej - jak poinformował dyrektor Diecezjalnego Centrum ŚDM ks. Emil Parafiniuk - do tej pory zarejestrowanych zostało 5 tys. młodych ludzi, głównie, z Indii, Indonezji, Korei Południowej oraz z Patriarchatu Jerozolimy.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że w budżecie miasta zostało zabezpieczone ponad 6 mln zł na wydarzenia związane ze ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży obędą się w Krakowie i w jego okolicach; weźmie w nich udział papież Franciszek. Organizatorzy spodziewają się ok. 2,5 mln młodych ludzi z całego świata.

(mn)