W rejonie Czeremchy żołnierze białoruscy minionej doby uszkodzili concertinę. Wieczorem, na tym samym odcinku oślepiali polskich funkcjonariuszy laserami - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jej zdaniem, była to zorganizowana prowokacja Białorusinów.
"Żołnierze białoruscy uszkadzali graniczną infrastrukturę, choć polscy funkcjonariusze wielokrotnie wzywali ich do zaniechania" - zaznaczyła rzecznik Straży Granicznej. Do incydentów z udziałem migrantów doszło natomiast w Narewce i Mielniku.
Wczoraj tj.29.12 gr.prboway nielegalnie przekroczy 22 osoby.Na odcinku ochranianym przez #PSGCzeremcha suby biaoruskie uszkadzay concertin oraz olepiay polskie patrole laserami. Na odcinku #PSGMielnik grupa 10 cudzoziemcw prbowaa przekroczy gr. uywajc kadki. pic.twitter.com/DVfbVljKSV
Straz_Graniczna30 grudnia 2021
"W Mielniku migranci próbowali przerzucać kładkę przez zaporę z conceriny. Po interwencji polskich funkcjonariuszy, wycofali się" - stwierdziła por. Anna Michalska. Do uszkodzenia zasieków doszło też w okolicach Narewki. "To również była grupa ok. 10 osób, która oddaliła się w głąb Białorusi" - powiedziała rzecznik SG.
To kolejny rok, w ktrym #funkcjonariuszeSG delegowani s na rone odcinki granicy. W zeszym roku funkcjonariusze SG z granicy wschodniej wspierali tych na zachodniej podczas tymczasowego przywrcenia kontroli na granicach wewntrznych. W tym roku wszyscy wspomagamy #PodlaskiOSG pic.twitter.com/3S3fmhWM1X
Straz_Graniczna30 grudnia 2021
Od początku tego roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.