Zakończyły się rozmowy rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli. Porozumienie podpisała tylko Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Pozostałe dwa związki - Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych - nie zgodziły się na przedstawione propozycje. W poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk nauczycieli. A to oznacza problemy w całej Polsce - do strajku bowiem przystąpi 79,5 proc. szkół w kraju. Zobacz, co miasta radzą rodzicom i uczniom.
W połowie marca mapę placówek gotowych do przyłączenia się do strajku opracowała - na podstawie przesłanych zgłoszeń - koalicja "NIE dla chaosu w szkole":
W stolicy Polski ponad 200 tys. dzieci może odczuć efekty strajku nauczycieli. W poniedziałek całkowicie zamkniętych ma być ponad 150 przedszkoli, sto szkół podstawowych i blisko trzydzieści liceów.
Miastu udało się znaleźć zaledwie kilkaset miejsc dla dzieci w ośrodkach kultury czy sportu. Najtrudniejsza sytuacja może być w przypadku przedszkoli, bo praktycznie co drugie warszawskie przedszkole będzie musiało być zamknięte. Dlatego wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zaapeluje do pracodawców: Tam, gdzie pracodawcy mają możliwości prawne i możliwość lokalowe, aby zgodzili się na przyjście pracowników z dziećmi do pracy.
Ponad 170 szkół i zespołów zadeklarowało, że są w stanie - przynajmniej częściowo - przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Jak informuje ratusz, są to m.in. 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół.
Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na specjalnej stronie internetowej.
W Łodzi na 350 placówek edukacyjnych i przedszkoli zastrajkuje 316. Około 700 miejsc będzie przygotowywanych dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych w miejskich placówkach rozrywkowych. Gdy dziecko nie będzie mogło zostać w domu, rodzice mogą zabrać je do teatru czy na zajęcia sportowe - zapowiada wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Nie możemy pozwolić na to, żeby rodzice przyprowadzili dzieci i zostawili pod opieką instruktora MOSiR-u czy pracownika teatru. Rodzice próbują się organizować. I tak jeden rodzic ma pod opieką pięcioro przedszkolaków i do takiej instytucji może pójść. Tam oczywiście będzie opieka, będą zapewnione atrakcje, tak aby dziecko nie siedziało w domu i mogło aktywnie spędzić czas - mówi Trela.
Wszystkie zajęcia fakultatywne w czasie strajku nauczycieli są bezpłatne. Wystarczy zadzwonić do placówki kulturalnej lub ośrodka sportu, zapytać o wolne miejsca i zapisać.
W Krakowie zdecydowana większość szkół zadeklarowała gotowość do strajku. Około połowa z 317 szkół, przedszkoli i innych placówek zorganizuje dzieciom opiekę i zajęcia w swoich budynkach.
W Krakowie urzędnicy radzą rodzicom, by w miarę możliwości znaleźli opiekę dla dzieci i nie posyłali ich do szkół. Przyznają bowiem, że miasto nie ma alternatywy dla zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom.
Część krakowskich szkół już zadeklarowała, że będzie w stanie zaopiekować się uczniami np. w świetlicach - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Listę zamkniętych szkół można odnaleźć na stronie miasta.
W Poznaniu ponad 80 proc. z 251 szkół zamierza przystąpić do strajku oświatowego. W związku z tym około 70 tysięcy uczniów i przedszkolaków nie pójdzie do szkół. Na razie nie wiadomo jaką dokładnie formę może przybrać jutrzejszy strajk, ale pewne jest to, że jeśli dojdzie do skutku - zajęć nie będzie.
Miasto od dłuższego czasu przygotowuje się na taki scenariusz. W urzędzie powołano specjalny zespół, który opracował ofertę zajęć dodatkowych. Dziś od rana działa też infolinia dla rodziców.
Więcej o tym, co można zrobić z dzieckiem podczas strajku znajdziecie na stronie internetowej miasta.
Jak mówi w rozmowie z Onetem Mirosława Chudobska, prezes dolnośląskiego okręgu związku Nauczycielstwa Polskiego, we Wrocławiu do strajku zamierza przystąpić 85 proc. placówek.
Na czas strajku wrocławskie przedszkola zostaną zamknięte. Rodzice będą na własną rękę musieli zapewnić dzieciom opiekę.
Miejskie spółki zaoferowały dzieciom i ich opiekunom zwiedzanie ZOO, Hydropolis, a także zajęcie w MPK czy Wrocławskim Parku Technologicznym - powiedziała wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Chcemy maksymalnie pomóc rodzicom przetrwać ten trudny czas. O to samo proszę także innych wrocławskich pracodawców. Jeśli to tylko jest możliwe w państwa korporacjach, firmach, czy zakładach pracy - proszę o wyrozumiałość dla rodziców. Pomóżmy sobie nawzajem w tych dniach - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
W Lublinie udział w strajku zadeklarowało 118 szkół. Władze miast apelują do rodziców dzieci i młodzieży o wyrozumiałość i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Apele są skierowane także do pracodawców.
Zwracamy się z apelem do pracodawców, aby wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników i umożliwili im opiekę nad dziećmi w czasie strajku. Czy poprzez danie urlopu, czy zgodę na przyprowadzenie dzieci do pracy - mówi Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca Rady Miasta w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim". Tak też będzie się działo naszych samorządowych jednostkach. Władze miasta nie będą w tym zakresie stawiały żadnych przeszkód, solidaryzując się z nauczycielami - dodaje.
Z kolei prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnia, że nauczyciele nie stracą finansowo na strajku. Wspólnie z radnymi naszego miasta zastanowimy się nad tym, w jaki sposób nie uszczuplać państwa budżetów domowych, gdyby zdecydowali się państwo słusznie upomnieć o wasze prawa - napisał Żuk w liście do dyrektorów lubelskich szkół.
W Gdańsku strajk zapowiedziało 127 szkół i przedszkoli. Stanowi to ponad 60 proc. publicznych placówek oświatowych.
Aby zminimalizować negatywne skutki strajku, w Gdańsku organizowane będą zajęcia zastępcze. Deklarację wsparcia szkół i przedszkoli wyrazili pracownicy miejskich jednostek kultury i sportu. Oferują zarówno możliwość realizacji dodatkowych zajęć na terenie placówek, jak i szereg wydarzeń dedykowanych najmłodszym. O bezpieczeństwo dbać będą policjanci i strażnicy miejscy - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
W związku z protestem wzmożone patrole policji i straży miejskiej będą wokół szkół i w punktach, w których często gromadzi się młodzież. Ważne będzie także zapewnienie opieki młodzieży.
Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - wymienia Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ
Jeśli dojdzie do strajku, rodzic, podobnie jak podczas zwolnienia lekarskiego, za okres opieki nad dzieckiem otrzymujemy 80 proc. wysokości wynagrodzenia - przypomina Onet. Rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS. W takim przypadku wszystkie dokumenty kierujemy bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Trzeba wtedy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do ósmego roku życia i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b - w przypadku osób prowadzących działalność.
W ciągu roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej. Przepisy te dotyczą tylko rodziców i opiekunów prawnych dzieci do ósmego roku życia.
Za pośrednictwem poniższego formularza możecie podzielić się z innymi rodzicami informacjami o sytuacji w szkołach i przedszkolach w Waszych miastach!
Szukacie informacji? W formularzu znajdziecie również pole wyszukiwania: wystarczy, że wpiszecie w nim nazwę miasta lub placówki oświatowej, a formularz wyselekcjonuje interesujące Was wpisy innych rodziców!