Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO. Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek – mówił Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Brukseli.
W Brukseli trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Znaczna część zjazdu poświęcona jest wojnie w Ukrainie. Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy zgodzili się i Ukraina zostanie krajem członkowskim. Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek - mówił Stoltenberg.
Jak dodał, sojusznicy dostarczają obecnie rekomendacje dla ukraińskich refom. Wśród nich ma znaleźć się walka z korupcją, wzmocnienie praworządności oraz wspieranie praw człowieka i praw mniejszości.
Będziemy kontynuować wspieranie Ukrainy w jej drodze do członkostwa w NATO. Będziemy kontynuować wpieranie Ukarany w jej walce o wolność - podkreślił.
Zaznaczył też, że sojusznicy z NATO kontynuują wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej, co pozwoli chronić ukraińskie siły zbrojne i miasta oraz ratować życie Ukraińców.
Wszyscy członkowie NATO uznają, że wspieranie Ukrainy to nie tylko rzecz właściwa, ale też leży w ich własnym interesie - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Nie usłyszałem nic, co wskazywałoby na zmęczenie czy chęć wycofywania się (ze wspierania Ukrainy). Wręcz przeciwnie - (widzę) determinację do kontynuowania (tych działań). Każdy sojusznik w NATO - w tym USA - zdaje sobie sprawę z tego, że to nie tylko kwestia robienia rzeczy właściwych, ale też własnego interesu - zadeklarował Blinken.
Jeśli pozwolimy krajowi takiemu jak Rosja, by działał bezkarnie, zmieniał granice siłą, decydował i dyktował, jaka ma być przyszłość innego państwa; i jeśli to się będzie dziać bezkarnie, to mamy otwarty sezon łowiecki. Każdy potencjalny agresor, w każdym miejscu na świcie wyciągnąłby z tego wnioski dla siebie - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.
W spotkaniu uczestniczy szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, który zaapelował o większą współpracę pomiędzy przemysłami obronnymi Ukrainy i państw NATO, tak by zapewnić Ukrainie dostawy uzbrojenia potrzebnego jej do odparcia agresji rosyjskiej. Musimy stworzyć wspólną euroatlantycką przestrzeń przemysłu obronnego - ocenił minister.
Kułeba poinformował także, że dzień wcześniej spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Jurajem Blanarem. Spotkanie było "owocne" - mówił Kułeba, dodając: "znakomicie się rozumieliśmy".
Blanar potwierdził, że na Słowacji nadal będzie działać hub naprawczy dla ciężkiego sprzętu ukraińskiego. Kontrakty między ukraińskimi i słowackimi firmami zbrojeniowymi będą kontynuowane. Nie widzę tu ryzyka - oznajmił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jak przypomniał Reuters, nowy premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj nie będzie dostarczać broni Ukrainie.
W marcu br. Unia Europejska zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie w ciągu 12 miesięcy 1 mln pocisków artyleryjskich. Pod koniec października br. agencja Bloomberga poinformowała, że dotychczas Kijów otrzymał około 300 tys. pocisków. W listopadzie br. minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że plan zakładający dostarczenie 1 mln pocisków artyleryjskich do wiosny 2024 roku nie powiedzie się z powodu niewystarczających mocy produkcyjnych.