"Sojusz Północnoatlantycki zwiększy swe wsparcie, aby pomóc Ukrainie przetrwać kolejną trudną zimę" - poinformował na zakończenie pierwszego dnia spotkania ministrów obrony NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że pomoc obejmie dostawy większej ilości odzieży, paliwa i sprzętu medycznego.

REKLAMA

Ponad 50 krajów, w tym wszyscy członkowie NATO, skupiło się na najpilniejszych potrzebach Ukrainy. Rosja wzmaga ataki na ukraińską infrastrukturę i ponownie przygotowuje się do wykorzystania zimy jako broni. Dlatego jeszcze ważniejsze jest, abyśmy zwiększyli i utrzymali nasze wsparcie dla Ukrainy - powiedział Stoltenberg.

Dodał, że sojusznicy zobowiązali się do dalszych dostaw broni dla Ukrainy.

Belgia i Dania potwierdziły plany dostarczenia Ukrainie samolotów F-16. Kanada przekaże odzież i sprzęt zimowy o wartości dziesiątek milionów dolarów. Niemcy ogłosiły pakiet o wartości miliarda euro, skupiający się na systemach obrony powietrznej Patriot i IRIS-T. Wielka Brytania przeznaczy ponad 100 milionów euro na większą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej i sprzętu do usuwania min. Stany Zjednoczone dostarczą broń przeciwlotniczą, artylerię i amunicję rakietową o wartości ponad 200 milionów dolarów - wskazał Stoltenberg.

Dodał, że po południu ukraiński minister obrony Rustem Umierow uczestniczył w posiedzeniu Rady NATO-Ukraina. Powołanie Rady było jedną z trzech historycznych decyzji, jakie podjęliśmy na szczycie w Wilnie, aby przybliżyć Ukrainę do NATO. (...) Dziś na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina omawialiśmy priorytety Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO - zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu.

Stoltenberg zapewnił, że NATO zwiększy wsparcie, aby pomóc Ukrainie przetrwać kolejną trudną zimę.

Austin: USA mogą i będą wspierać zarówno działania Ukrainy, jak i Izraela

Z kolei amerykański minister obrony Lloyd Austin na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO zapewnił, że Stany Zjednoczone są w stanie i będą wspierać zarówno działania obronne Ukrainy przeciwko Rosji, jak i Izraela, który został zaatakowany przez palestyński Hamas.

USA pozostają zdolne do rozmieszczenia swoich sił i zasobów, aby poradzić sobie z kryzysami w kilku miejscach jednocześnie. Dlatego stajemy zdecydowanie po stronie Izraela, jednocześnie nadal wspierając Ukrainę - oświadczył Austin.

Towarzyszący szefowi Pentagonu na konferencji prasowej generał Charles Q. Brown, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, z kolei stwierdził, że nic nie wskazuje na to, by w działania przeciwko Izraelowi mieli zaangażować się jego inni wrogowie.

Nie widzę żadnych sygnałów wskazujących na to, by kolejni gracze mieli się zaangażować w działania na szkodę Izraela - powiedział najwyższy rangą amerykański wojskowy.

W czwartek ministrowie obrony państw NATO spotkają się, aby omówić wzmocnienie odstraszania i obrony, misje i operacje NATO, uszkodzenia krytycznej infrastruktury podmorskiej na Morzu Bałtyckim i sytuację na Bliskim Wschodzie.