Dziś rano w Małopolsce stan alarmowy przekroczony był w 13 miejscach, a stan ostrzegawczy w 15. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w Krakowie, 4 powiatach i 5 gminach. Pogotowie przeciwpowodziowe - w miastach Nowy Sącz i Tarnów, 4 powiatach i 9 gminach.
W ciągu minionej doby w Małopolsce trwały prace polegające głównie na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw w wałach ochronnych. We wszystkich powiatach wzdłuż biegu Wisły prowadzone były prace związane z umacnianiem wałów na Wiśle i jej dopływach. W wielu miejscach uaktywniły się osuwiska. Głównie w powiatach: limanowskim, bocheńskim, miechowskim, nowosądeckim i wielickim - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.
W Krakowie wypompowywano wodę w rejonie osiedli Lesisko, Kostrze, ulic: Bieżanowska, Sucharskiego i Półłanki. Poziom Wisły w tym mieście się obniża. Na punkcie pomiarowym w Krakowie-Bielanach obecnie stan alarmowy jest przekroczony o 3 cm (w środę po południu był o 5). Jednak w mieście wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Dalej trwa akcja ewakuacyjna w jednej z miejscowości powiatu limanowskiego (Kłodne), związana z uaktywnieniem się osuwiska.
W Zespole Szkół w Kłodnem, w którym mieścił się sztab akcji ratunkowej, popękały ściany. Zapadła decyzja o ewakuacji wszystkich przebywających tam osób. Prewencyjnie ewakuowani mają być także mieszkańcy ok. 50 budynków znajdujących się powyżej szkoły - powiedział PAP w nocy rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.
W efekcie ewakuowano w sumie 208 osób, ale prawdopodobnie będą potrzebne dalsze ewakuacje. Wczoraj nad ranem uaktywniło się tam duże osuwisko. Dziesięć domów zostało całkowicie zniszczonych, a 20 kolejnych jest zagrożonych. Zerwane są linie energetyczne, uszkodzone wodociągi i gazociąg.
W dwóch miejscach w Małopolsce przerwane zostały wały. W gminie Bochnia na Rabie (miejscowość Ispa)powstała wyrwa o długości około 30 metrów, podtopione zostały budynki. Z kolei w gminie Szczurowa (Kwików) przerwa w wale ma ok. 7 m (rzeka Uszwica). Trwa naprawa wału. Ewakuowali się mieszkańcy miejscowości Księże Kopacze, Kwików i Wola Przemykowska. Zablokowana jest zasuwa na kanale pompowym w m. Natków, uczelniano workami śluzę na Wiśle. W Szczurowej dziś będzie pracował śmigłowiec.
W gmina Wietrzychowice (powiat tarnowski) woda z Wisły rozlała się przez wysadzoną wcześniej część wału. Ewakuowano mieszkańców. Drogi prowadzące przez Wolę Rogowską są nieprzejezdne. Powierzchnia rozlewiska szacowana jest na 80-100 km2.
Drogi krajowe i szlaki kolejowe w Małopolsce są przejezdne. Obecnie na tym terenie kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na trzech odcinkach dróg wojewódzkich: w miejscowości Winiary (nr 967) z powodu obsunięcia się skarp, Borusowa (973) jest nieczynny prom na Wiśle, także nieprzejezdna jest droga 975 w miejscowości Kurów.
Na terenie woj. małopolskiego bez prądu pozostaje 65 odbiorców
Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach.