Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 125 tys. osób na kwarantannie; w ok. 285 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny – poinformował w poniedziałek PAP kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

REKLAMA

Jak dodał, w związku z naruszeniem obowiązujących ograniczeń wystawiono 1004 mandaty, a w 514 przypadkach skierowano wnioski do sądu.

Obecnie kwarantannie poddanych jest 1742 funkcjonariuszy. Łącznie było 6102 policjantów objętych izolacją. Zarażonych koronawirusem jest 79 funkcjonariuszy, zaś wyzdrowiało 87.

14 wypadków, 2 osoby zginęły

W Niedzielę Wielkanocną natężenie ruchu na drogach było małe. Policja odnotowała 14 wypadków, w których zostało rannych 15 osób, zaś 2 zginęły.

Problemem wciąż są nietrzeźwi kierowcy. W pierwszy Dzień Świąt Wielkanocnych w tym roku policjanci zatrzymali 180 osób jadących na podwójnym gazie. To więcej nić choćby w poprzedni poniedziałek, gdy było ich stu siedemnastu. Przypomnijmy: policjanci w czasie tego weekendu mogą pytać kierowców nie tylko o cel podróży, ale też cały czas sprawdzać trzeźwość.

KGP apeluje z okazji świąt wielkanocnych o rozsądek i zostawanie w domu. Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą ją kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń w miejscu publicznym, może wynosić nawet 30 tys. zł.

Osobom, które - mając świadomość zakażenia koronawirusem - narażają na to zakażenie innych, grozi do 5 lat więzienia, a w przypadku narażenia wielu osób - do 10 lat.

SPRAWDŹ: Coraz mniej mandatów. Policjanci zmieniają taktykę