Wkrótce dowiemy się, jak będzie wyglądał nowy rząd w Polsce i kto stanie na jego czele. Wszystko wskazuje na to, że władzę w Polsce przejmie obecna opozycja, a premierem zostanie Donald Tusk. Jakimi sprawami w pierwszej kolejności powinien zająć się nowy rząd? Realizację których propozycji programowych Polacy chcieliby zobaczyć jak najszybciej? Po odpowiedź zwróciliśmy się do obywateli w sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

REKLAMA

Respondentom zadano pytanie o to, "które propozycje programowe rząd opozycji powinien wdrożyć w pierwszej kolejności". Ankietowani poproszeni zostali o wskazanie trzech najważniejszych odpowiedzi. Lista opcji do zaznaczenia zawierała następujące tematy:

  • Odblokowanie środków z KPO
  • Podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł
  • Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży
  • Babciowe, czyli miesięczne świadczenie 1500 zł dla pracujących mam (do 3. roku życia dziecka)
  • Powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
  • Uporządkowanie wymiaru sprawiedliwości
  • Kredyt 0 proc.
  • Inne

KPO i sądownictwo - najważniejsze dla Polaków

Respondenci bardzo klarownie określili priorytetowe zadania dla kolejnego rządu. 62,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że najważniejsze odblokowanie zawieszonych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Polska wciąż nie zrealizowała tzw. kamieni milowych, co skutkuje zablokowaniem pieniędzy na poziomie UE. Taką odpowiedź zaznaczali najczęściej zwolennicy wszystkich większych ugrupowań politycznych.

W drugiej kolejności Polacy wskazali kwestię uporządkowania wymiaru sprawiedliwości (57,2 proc). To o tyle istotne, że jednym z warunków przyznania nam pieniędzy z KPO jest właśnie odpolitycznienie sądów. Tę odpowiedź zdecydowanie częściej wybierali zwolennicy opozycji (77 proc.), którzy postawili tę kwestię nawet wyżej, niż pieniądze z Unii Europejskiej (75 proc.).

Dalej na liście znajdują się legalna aborcja (32,7 proc.), podwyższenie kwoty wolnej od podatku (30,5 proc.), babciowe (25,4 proc.) i powrót do ryczałtowej stawki zdrowotnej (19,1 proc.). Kredytem 0 proc. zainteresowany jest jeden na dwunastu Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone metodą mieszaną CATI/CAWI na próbie 1000 osób w dniach 27-29.10.2023 roku.