Ponad 56 proc. Polaków uważa, że kończąca się kampania wyborcza nie jest uczciwa - wynika z sondażu IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej". Tego zdania jest niemal co czwarty wyborca Zjednoczonej Prawicy i 82 proc. sympatyków opozycji.

REKLAMA

Uczestników sondażu IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej" poproszono o odniesienie się do stwierdzenia: "Tocząca się kampania wyborcza jest uczciwa dla wszystkich jej uczestników". Zdecydowanie zgodziło się z nim zaledwie 8,5 proc. badanych, a odpowiedź "raczej się zgadzam" wybrało 16,5 proc.

Kończącą się kampanię wyborczą za nieuczciwą uważa w sumie 56,2 proc. respondentów (38 proc. wskazań dla odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" i 18,2 proc. dla "raczej się nie zgadzam"). 18,8 proc. badanych nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

Ocena uczciwości kampanii a preferencje polityczne

Negatywnie uczciwość kampanii ocenia aż 82 proc. sympatyków opozycji i 24 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Taką opinię ma też 55 proc. osób niezdecydowanych.

Bardziej krytyczne w ocenie wyborczej walki pomiędzy partiami są kobiety - aż 64 proc. z nich uważa ją za nieuczciwą. Tego samego zdania jest co drugi badany mężczyzna.

Która grupa wiekowa ma najwięcej zastrzeżeń?

Jak wygląda ocena kampanii przez poszczególne grupy wiekowe? Najbardziej krytyczne okazały się osoby, które mają 50-59 lat - ponad trzy czwarte z nich (76 proc.) uważa, że kampania nie toczy się na równych dla wszystkich zasadach.

Najmniej zastrzeżeń co do uczciwości wyborczej walki o głosy Polaków mają osoby w wieku 30-39 lat (37 proc. odpowiedzi negatywnych). Bardziej stanowczy w swoich ocenach są najmłodsi respondenci (18-29 lat) - ponad połowa z nich (56 proc.) wybrała w sondażu dla RMF FM i "Rzeczpospolitej" odpowiedzi negatywne.

Krytyczne opinie łączą mieszkańców miast i wsi

Za nieuczciwą kampanię wyborczą uznaje 41 proc. mieszkańców dużych miast. Na wsiach i w średnich miastach tę opinię podziela 62 proc. badanych, a w małych miastach - 60 proc.

Sondaż IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 6-7 października na próbie 1100 osób metodą CATI.

15 października - dzień wyborów i referendum

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Tego samego dnia przeprowadzone zostanie referendum. Polacy odpowiedzą w nim na 4 pytania:

Pytanie 1:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?