​Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował na Facebooku, że w kraju zanotowano w środę dwa rekordy: nowych zakażeń, których jest 797, oraz testów, których wykonano 9170. Obie liczby są najwyższe od początku pandemii.

REKLAMA

Dane przytoczone przez premiera potwierdziło później ministerstwo zdrowia. Sytuacja jest niezwykle poważna i najwyższy czas, aby zacisnąć zęby i pomóc wspólnej sprawie - napisał Matovicz na Facebooku.

Łącznie na Słowacji, która liczy ok. 5,5 mln mieszkańców, zanotowano 10 938 zakażeń SARS-CoV-2.

Ministerstwo poinformowało, że w środę nikt nie zmarł na Covid-19.

W sumie jest 48 przypadków śmiertelnych. W szpitalach jest 259 pacjentów, w tym na oddziałach intensywnej opieki medycznej 11 osób. Z respiratorów korzysta 23 pacjentów.

Stan wyjątkowy na Słowacji

Od czwartku na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy, któremu towarzyszą liczne ograniczenia dotyczące imprez kulturalnych, sportowych i społecznych.

M.in. obowiązuje noszenie maseczek, nie tylko wewnątrz budynków, ale jeżeli nie można zachować dystansu dwóch metrów od innych osób, również poza nimi.

Zdaniem Matovicza wprowadzone ograniczenia mogą dać znać o sobie dopiero za 10-14 dni. Do tego czasu należy liczyć się z dziennymi wzrostami zakażeń od 800 do 1000 osób.

Premier stwierdził też, że mogą okazać się potrzebne kolejne, jeszcze dalej idące restrykcje.

Duże przyrosty zachorowań na Węgrzech

Dane z ostatniej doby nie są łaskawe również na Węgrzech. Odnotowano 16 kolejnych zgonów z powodu Covid-19. Jest to niemal największa liczba dzienna zgonów od początku pandemii - wynika z najnowszych danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Więcej osób chorych na Covid-19 zmarło na Węgrzech w ciągu jednego dnia tylko raz - 19 kwietnia. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 od początku pandemii wzrosła tym samym do 781.
W ciągu ostatniej doby wykryto też 848 nowych zakażeń koronawirusem, podnosząc łączną liczbę wszystkich stwierdzonych infekcji do 27 309. Ponad 6100 osób już wyzdrowiało.

Zakaz wjazdu dla podróżnych. Są wyjątki

Rząd Węgier przedłużył o kolejny miesiąc obostrzenia na granicach wprowadzone 1 września.

Zgodnie z nimi obywatele innych państw nie mają wstępu na terytorium Węgier, choć od zasady tej jest szereg wyjątków, np. podróż biznesowa, konwój wojskowy lub humanitarny oraz wjazd obywateli państw sąsiednich w pasie 30 km od granicy najwyżej na 24 godziny.

Policja może też udzielić cudzoziemcom zezwolenia na wjazd, jeśli dowiodą, że celem wizyty jest np. postępowanie sądowe, zabieg medyczny, studia, udział w takich wydarzeniach rodzinnych jak ślub czy pogrzeb, a także międzynarodowe wydarzenie sportowe lub kulturalne. Jeśli jednak badanie na granicy wykaże podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjazd nie jest możliwy.

Węgrzy i członkowie ich rodzin muszą przejść badanie na granicy i udać się na 10-dniową kwarantannę. Jeśli podczas badania nie wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjeżdżający może się ubiegać o zgodę na przejście dwóch testów, które w razie wyniku negatywnego zwolnią go z kwarantanny.