Krzysztof Urbaniak, wyjątkowo doświadczony prokurator z Krakowa, został zastępcą prokuratora generalnego. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki.
Nowy wiceszef prokuratorów będzie przede wszystkim nadzorować wszystkie 10 śledztw wszczętych w związku z katastrofą smoleńską. Z informacji reporterów RMF FM wynika, że od dłuższego czasu przygotowywał się do tego i ma własną koncepcję prowadzenia tych postępowań. Zastąpi na stanowisku Marka Pasionka, który był szefem Zespołu Śledczego Nr 1 zajmującego się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej. Pasionek zmarł w marcu 2022 roku.
Poza tym Krzysztof Urbaniak ma odpowiadać za obrót międzynarodowy. Będzie też ściśle współpracował ze służbami specjalnymi.
Krzysztof Urbaniak urodził się 7 maja 1957 roku w Rabce-Zdroju. Od ponad 20 lat specjalizował się w ściganiu i skazywaniu byłych ubeków za zbrodnie przeciwko członkom demokratycznej opozycji. Między innymi prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa Stanisława Pyjasa, śmierci Bogdana Włosika podczas demonstracji "Solidarności" w Nowej Hucie w 1982 roku. Wyjaśnił też sprawę napadów na księdza Isakowicza-Zaleskiego, ujawniając rolę SB w tych zdarzeniach.
Urbaniak rozpracowywał też tak zwane "szwadrony śmierci" - grupy byłych funkcjonariuszy UB i SB mordujących opozycjonistów. Jego śledztwa dotyczyły też zbrodni katyńskiej, zbrodni wojennych dokonanych przez żołnierzy sowieckich pod koniec wojny w Krakowie. Zwalczał też korupcję w ramach tak zwanego "układu krakowskiego".
Wcześniej śledztwem smoleńskim zajmował się Marek Pasionek. Zastępca prokuratora generalnego zmarł 31 marca 2022 roku. Pasionek w prokuraturze służył ponad 30 lat. Prowadził największe śledztwa w sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. W latach 1993-1997 był pięciokrotnie uhonorowany przez ówczesnych ministrów sprawiedliwości nagrodami za szczególne osiągnięcia w pracy śledczej. W 2004 r. odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Od 12 grudnia 2005 r. do 25 maja 2007 r. był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 2007 r. był prokuratorem Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Warszawie.
Pasionek w 2010 roku był prokuratorem nadzorującym śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Po 2016 r. w ramach powierzonej funkcji zastępcy Prokuratora Generalnego nadzorował pracę Zespołu Śledczego Nr 1 zajmującego się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Miał 61 lat. Zostawił żonę i dwóch synów.