"Usłyszeliśmy zapewnienie, że jeśli będziemy tego potrzebować, uzyskamy wsparcie USA w razie kryzysu uchodźczego spowodowanego eskalacją na Ukrainie" - powiedział wicepremier Jacek Sasin po rozmowach z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. "USA jest dla Polski strategicznym partnerem" – podkreślił polityk, dodając, że uzyskał też zapewnienie o przyspieszeniu prac nad elektrownią atomową w Polsce.

REKLAMA

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął w poniedziałek udział w podpisaniu umowy między KGHM i amerykańskim NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Sasin spotkał się także z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą oraz z sekretarz Energii USA Jennifer Granholm.

Jak stwierdził polski wicepremier, choć głównymi tematami rozmów była transformacja energetyczna w Polsce, to podczas każdego ze spotkań poruszano też kwestie związane z możliwą dalszą rosyjską agresją na Ukrainie i wypływającymi z niej zagrożeniach dla pokoju, ale też kryzysem uchodźczym i energetycznym i ich skutkami dla Europy.

Pytany o kwestię ewentualnego napływu uchodźców z Ukrainy, Sasin odparł: Zasygnalizowałem, że jeśli do tego dojdzie, będziemy się zwracali o wsparcie zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i do Unii Europejskiej. Pani sekretarz wyraziła ogólne poparcie dla naszych działań i zapewnienie, że jeśli będzie taka potrzeba, to tą pomoc uzyskamy.

Wicepremier i minister aktywów państwowych stwierdził również, że USA są gotowe do zwiększenia dostaw gazu LNG dla Europy, jeśli dojdzie do przerw w dostawach gazu z Rosji. Zaznaczył jednak, że utrudnieniem może być przepustowość europejskiej infrastruktury.

Wyczułem z tej rozmowy, że problemem może być nie tyle zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, co brak infrastruktury, bo na przykład Niemcy nie posiadają terminala LNG (...) Polski gazoport pracuje na pełnych obrotach - powiedział Sasin. Dodał, że USA z uznaniem odnoszą się do działań Polski w kierunku uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, zaś jeśli będzie to możliwe, Polska jest gotowa przyjąć także gaz np. dla Niemiec, które bardziej są uzależnione od rosyjskiego gazu.

Twarde stanowisko

Granholm miała też zapewnić wicepremiera, że rząd USA i prezydent Biden nie zrezygnują z twardego stanowiska wobec Rosji i że ewentualna agresja spotka się z dotkliwą dla Moskwy odpowiedzią.

Sasin poinformował, że uzyskał od sekretarz energii zapewnienie o przyspieszeniu prac nad rozpoczęciem inwestycji dużej elektrowni atomowej, którą Polska zamierza zbudować we współpracy z koncernem Westinghouse do połowy lat 30. obecnego stulecia. Mowa była również o zapewnieniu amerykańskiego kapitału dla inwestycji.

To są konkretne informacje i konkretne sumy, które nam przekazano i konkretne podmioty, które chcą się w ten projekt zaangażować - mówił Sasin.

We wtorek wicepremier będzie w Nowym Jorku, gdzie spotka się m.in. z szefem nowojorskiej giełdy i przedstawicielami polonijnego biznesu. W środę odwiedzi zaś kopalnię KGHM w Nevadzie.