Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw Covid-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa – to jedna ze zmian w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość przepisów zacznie obowiązywać od czwartku.
Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw Covid-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
"Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki" - wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.
Wprowadzono jednak przepisy przejściowe, które przewidują, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania 3 miesięcy.
W rozporządzeniu wprowadzono również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust - od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.
17 260 nowych zakażeń odnotowano w Polsce. To najwięcej od początku tego roku. Zmarło 398 osób.
Resort przekazał w środę, że najwięcej dziennych zakażeń było na Mazowszu - 2596, najmniej w woj. opolskim - 250. Pozostałe przypadki pochodziły z województw: śląskiego (2452), małopolskiego (1497), wielkopolskiego (1358), warmińsko-mazurskiego (1272), pomorskiego (1207), dolnośląskiego (1047), łódzkiego (1022), podkarpackiego (976), kujawsko-pomorskiego (946), lubelskiego (616), podlaskiego (518), zachodniopomorskiego (478), lubuskiego (413), świętokrzyskiego (338).
Łącznie od marca ub.r. zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1 828 313 osób, z których 45 997 zmarło.