Od 1 marca znosimy wszystkie obostrzenia. Obowiązywać będą wyłącznie te, które są niezbędnie konieczne – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wciąż obowiązywać będzie zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. "Zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny" - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

Jakie obostrzenia zostają?

  • Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje nadal takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szaliki nie są dozwolone.

  • Izolacja w przypadku zakażenia Covid-19

Izolacja trwa 7 dni. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.

SPRAWDŹ OBOWIĄZUJĄCE ZASADY IZOLACJI>>>

  • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej Covid-19
  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

Koniec pracy zdalnej w urzędach

Widzimy, że śmiertelność wywołana Omikronem jest dalece niższa, niż prognozowano - przekonywał premier, informując o znoszeniu obostrzeń o charakterze gospodarczym. Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy - dodał Morawiecki.

Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski - powiedział premier Morawiecki.

Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania - dodał szef rządu.

Rzd znosi niemal wszystkie, cho i tak ju nieliczne, obostrzenia covidowe.Utrzymany zostaje gwnie obowizek noszenia maseczek w miejscach zamknitych. Widzimy, e miertelno wywoana omikronem jest dalece nisza ni prognozowano - przekonuje premier. @RMF24pl pic.twitter.com/E5ETlDLDjM

rochkowalskiFebruary 23, 2022

Koniec obostrzeń gospodarczych

Od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak argumentował, trend spadkowy zakażeń jest bardzo silny. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń - powiedział szef MZ.

W zasadzie zostają tylko te restrykcje - mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie - które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa - powiedział Niedzielski. To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić - zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat - poinformował.

"Odmrażanie służby zdrowia"

W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia - zapewnił Niedzielski. Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej - dodał.

Minister powiedział, że w czarnym scenariusz rząd przewidywał dużą liczbę hospitalizacji, ale taki obrót spraw się nie ziścił. Widzimy, że cały czas ten spadek (zajętości - PAP) łóżek, z którym mamy w tej chwili do czynienia, jest mniej więcej w ostatnim tygodniu ok. 350 hospitalizacji dziennie mniej. Jest to blisko 2,5 tys. hospitalizacji mniej w perspektywie tygodnia - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że ostatnia fala pandemii w Polsce, mimo dużej liczby zakażeń, z punktu widzenia szpitalnictwa była najmniej dolegliwa. I to jest bardzo ważny argument, który mówi o tym, że ryzyko, które na początku stycznia ocenialiśmy jako wysokie, nie wiedząc dokładnie, jaki będzie mechanizm przekładania zakażeń na hospitalizacje, to ryzyko można w tej chwili ocenić jako stosunkowo niskie - zapewnił.

Niedzielski przekazał, że jednym z argumentów, który przesądza o decyzjach o zniesieniu obostrzeń, to "kwestia immunizacji". Czyli z jednej strony zaszczepienia, ale też z drugiej strony skali zakażeń, skali przechorowania Covid-19. Według badań, które systematycznie prowadziliśmy na przestrzeni ostatniego ponad roku, obserwowaliśmy bardzo wyraźny wzrost stopnia immunizacji w grupach, które poddane były analizie - mówił szef MZ.

Podał również, że pod koniec 2021 r. wskaźnik immunizacji, czyli obecności przeciwciał w badanej grupie przekraczał 80 proc. Niedzielski dodał, że obecnie poziom immunizacji społecznej jest na poziomie wyższym niż 90 proc. Co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z jakimi mieliśmy do czynienia - zaznaczył.