Zmniejszenie liczby dostaw spowodowało zmiany w harmonogramie szczepień przeciw Covid-19. Część szpitali wstrzymała szczepienia osób z grupy zero pierwszą dawką. Placówki rozpoczęły też podawanie drugiej dawki. Od dziś ruszą szczepienia drugim dostępnym w kraju preparatem - firmy Moderna. W jedynym dotąd transporcie tej firmy jest 29 tysięcy dawek i wszystkie od razu trafią do szpitali węzłowych.

REKLAMA

Drugi transport szczepionki Moderny - 40 tys. dawek, również trafi od razu w całości do szpitali. Dopiero z trzeciego transportu, w którym ma trafić do Polski 100 tys. dawek zostaną odłożone dawki potrzebne na drugie szczepienie.

Na początku preparat trafi wyłącznie do szpitali węzłowych. Mimo że preparatu Moderny nie trzeba trzymać w tak niskiej temperaturze, jak innych szczepionek, to po otwarciu fiolki trzeba wykorzystać całość w ciągu kilku godzin, a dawek w fiolce jest aż 10.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepionki Moderny trafią do polskich szpitali


Według ostatnich danych w całym kraju wykonano 495,164 tys. szczepień. W ostatnich dniach, ze względu na decyzję firmy Pfizer, która ograniczyła dostawy w całej Europie, do Polski przyleciało mniej szczepionek niż pierwotnie zakładano. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał kilka dni temu, że mimo to, szczepienia seniorów 70 plus zaczną się planowo 25 stycznia. Nieco wydłużyć ma się z kolei czas szczepień grupy zero.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewniał we wtorek, że nie zmienią się wyznaczone już terminy szczepienia dla osób powyżej 80 lat. Potwierdził zarazem, że nastąpi lekkie przesunięcie terminów szczepień służb medycznych.

Jak wynika z informacji zebranych przez PAP w regionach, zmniejszenie liczby dostaw spowodowało zmiany w harmonogramie szczepień osób z grupy zero. Część szpitali postanowiła wstrzymać szczepienia tych osób pierwszą dawką. Zdecydowana większość szpitali rozpoczęła natomiast podawanie drugiej dawki.

Problemy wystąpiły w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu (Mazowieckie), gdzie zabrakło szczepionek przeciwko Covid-19. We wtorek nie otrzymały jej osoby, które powinny dostać drugą dawkę. Agencja Rezerw Materiałowych zapewniła jednak, że szczepionki dotrą do Grójca w środę.

Planowo rozpoczęły się szczepienia drugą dawką w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy i Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie).

Zgodnie z zamówieniem na ten tydzień dostaliśmy 180 dawek przeznaczonych na drugie szczepienie. Wcale nie otrzymaliśmy szczepionek na pierwsze szczepienia. Pierwszą dawką zaszczepiliśmy 2305 osób. W zasadzie zaszczepieni zostali wszyscy pracownicy naszego szpitala i rozpoczęte zostało szczepienie pracowników innych placówek medycznych - mówiła we wtorek rzeczniczka bydgoskiego szpitala Marta Laska.

Z kolei rzecznik prasowa szpitala w Grudziądzu Izabela Hirsch-Lewandowska przekazała PAP, że jeden dzień później niż pierwotnie planowano - we wtorek - do placówki dotarło 360 dawek szczepionki. 225 zostanie przeznaczonych na szczepienia drugą dawką osób z grupy zero, a reszta na zaplanowane szczepienia pensjonariuszy DPS-u.

Szczepienia pacjentów drugą dawką odbywają się już także w szpitalach klinicznych w Lublinie. Wstrzymane zostały szczepienia osób z grupy zero pierwszą dawką.

Druga dawka szczepionek podawana jest planowo w szczecińskich szpitalach węzłowych. Partię 270 dawek szczepionek otrzymał we wtorek szpital wojewódzki w Szczecinie, w którym szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. Jak poinformowała PAP rzeczniczka tego szpitala Natalia Cistowska część dawek została przeznaczona dla mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy według harmonogramu od poniedziałku otrzymują pierwsze dawki szczepionki.

W Poznaniu odwołano szczepienia w szpitalu tymczasowym

We wtorek podawanie drugich dawek personelowi zaszczepionemu trzy tygodnie temu rozpoczął szpital im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Według wcześniejszych założeń preparaty miały zostać dostarczone w poniedziałek. Łącznie do placówki dotarło 450 dawek. Mają one zostać wykorzystane do końca tygodnia.

Z kolei dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu dr hab. med. Szczepan Cofta poinformował, że w środę odwołane zostały szczepienia, które miały się odbyć na terenie szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Cofta podkreślił jednocześnie, że szczepienia drugą dawką szczepionki personelu medycznego nie są zaburzone. Wskazał również, że planowane szczepienia seniorów także mają się odbywać według planu.

W woj. śląskim we wtorek oprócz podawania drugich dawek szczepionek odbywała się także akcja szczepień w domach pomocy społecznej. Szczepiono też m.in. rodziców wcześniaków.

W największym na Pomorzu szpitalu - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku - planowo rozpoczęto podawanie personelowi drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Lecznica wstrzymała na razie szczepienia pierwszą dawką leku osób z grupy zero.

Akcja szczepień w Polsce

15 stycznia został uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który jest umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

22 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia. Następnie, 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia.

Rejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19 można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień.

KOMPLEKSOWY PORADNIK, DOTYCZĄCY ZAPISÓW I REJESTRACJI NA SZCZEPIENIE ZNAJDZIECIE TUTAJ>>>