W poniedziałek rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie jest dobrowolne i bezpłatne. Testowanie nauczycieli z tej grupy potrwa do 19 lutego. W poniedziałek rusza również kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19: dla pozostałych grup nauczycieli, nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Potrwa ona do 18 lutego, do końca dnia. Wszyscy nauczyciele będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. W pierwszej kolejności szczepieni byli nauczyciele, którzy prowadzą już zajęcia stacjonarne.
Badanie przesiewowe na obecność koronawirusa, nie obejmuje pracowników pomocniczych przedszkoli np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.
Badanie przesiewowe nauczycieli przedszkolnych poprzedziły dwa badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Również były to badania dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa).
Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Dzień po zakończeniu testów MEiN podało, że pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymało 2 proc. badanych.
Powtórzono je w ubiegłym tygodniu - od 7 do 12 lutego. Tym razem badanie objęło tylko nauczycieli i tylko te osoby, które były już testowane w styczniu, otrzymały wynik negatywny i chciały się ponownie przebadać. W piątek rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska przekazała PAP, że testy wykonano u ponad 22,5 tys. nauczycieli (pobrano wymaz), wykonano w sumie prawie 20,5 tys. badań, z których pozytywny wynik otrzymało około 2 proc. osób. Dodała, że pełne dane będą znane w poniedziałek.
Styczniowe testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych poprzedziło powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczyli się oni zdalnie od 9 listopada do szkół wrócili 18 stycznia.
Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.
Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja zeszłego roku.
W poniedziałek 15 lutego wystartowała kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli szkół i przedszkoli do 65. roku życia oraz dla nauczycieli akademickich. Rejestracja potrwa do 18 lutego, do końca dnia.
Będą dwa oddzielne systemy rejestracji: dla nauczycieli uczących w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej, dla nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach za pośrednictwem systemu POL-on.
Kto może zarejestrować się na szczepienia od 15 lutego?
- Nauczyciele wszystkich szkół i placówek do 65. roku życia, w tym również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni.
- Nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach do 65. roku życia.
Na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003. Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. Ci, którzy w Systemie Informacji Oświatowej mają zaznaczoną długą nieobecność (tj. rozpoczętą przed 25 czerwca 2020 r.), będą mogli rejestrować się później.
Nauczyciele będą zgłaszać się do dyrektora szkoły lub placówki oświatowej (analogicznie jak przy rejestracji podczas pierwszej tury). Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże za pośrednictwem Strefy Pracownika Systemu Informacji Oświatowej do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.
W ubiegłym tygodniu rejestrować na szczepienia przeciw Covid-19 mogła się pierwsza grypa nauczycieli - ci, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.
Nie dotyczyło to nauczycieli w wieku powyżej 60 lat, gdyż zgodnie z ówczesnymi zaleceniami Rady Medycznej przy premierze szczepionką AstryZeneki mogły być szczepione w Polsce tylko osoby poniżej 60. roku życia.
Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki w ubiegłym tygodniu zarejestrowanych do szczepienia zostało 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych w pierwszej grupie.