Teatr, muzyka, plastyka, taniec - wszystkie kulturalne drogi prowadzą dziś do Edynburga. W szkockiej stolicy zaczął się jeden z największych festiwali kulturalnych na świecie. Polska ma w tym roku wyjątkowo silną reprezentację. W sobotę część teatralną międzynarodowego wydarzenia otworzy "2008: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, spektakl TR Warszawa. W drugiej połowie sierpnia festiwalowa publiczność usłyszy też kompozycje Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego w wykonaniu najlepszych orkiestr na świecie.

REKLAMA

W spektaklu TR Warszawa, według scenariusza i reżyserii Grzegorza Jarzyny, grają m.in Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna, Danuta Stenka i Tomasz Tyndyk. Widzowie w Edynburgu zobaczą "Makbeta" w specjalnie zaaranżowanej na potrzeby polskiej produkcji przestrzeni w Lowland Hall.

W programie Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu znalazły się też koncerty London Symphony Orchestra. Pod batutą Walerego Giergiewa zagra ona wszystkie cztery Symfonie oraz oba koncerty skrzypcowe Karola Szymanowskiego. Z kolei Cleveland Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mosta da dwa koncerty z muzyką Witolda Lutosławskiego: koncert fortepianowy z udziałem niemieckiego pianisty Larsa Vogta oraz inspirowany polskim folklorem koncert na orkiestrę.

Zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu

Teatralne akcenty

"Polska Arts in Edinburgh 2012" to program, który na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu prezentuje Instytut Adama Mickiewicza. W jego ramach polscy artyści obecni są również na trwającym festiwalu Fringe. W Summerhall, dawnym budynku weterynarii, odbyła się m.in. światowa premiera sztuki "Kukła. Księga Blasku" Pawła Passinieg. Spektakl inspirowany jest pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi. Polska premiera tego przedstawienia odbędzie się 28 sierpnia w stołecznym Teatrze Żydowskim, na Festiwalu Warszawa Singera.

Również na Fringe'u Teatr Pieśń Kozła pokaże "Pieśń Leara". To nowy spektakl w reżyserii Grzegorza Brala, do którego członkowie zespołu wybrali kluczowe sceny z szekspirowskiego "Króla Leara". Opowiadają w nim historię złożoną z gestów, słów i muzyki. Widzowie mogą również zobaczyć retrospektywę poznańskiego Teatru Biuro Podróży, który swoją międzynarodową karierę zaczynał właśnie w Edynburgu od nagrodzonego tu spektaklu "Carmen Funebre" Pawła Szkotaka. Biuro Podróży zaprezentuje też spektakle "Makbet - Kim jest ten człowiek we krwi?" oraz plenerowe przedstawienie "Planeta Lem" inspirowane twórczością Stanisława Lema.

Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu odbywa się bez przerwy od 65 lat. Odwiedza go co roku pół miliona gości z całego świata.