„Wyborco! Z rad skorzystaj mych.(…) Bogdan Klich, jest z rzadkich polityków cnych, (od stop do głów, od bram po strych)” – to fragment limeryku Michała Rusinka. Polski literaturoznawca, szef Fundacji Wisławy Szymborskiej i niegdyś wieloletni sekretarz noblistki znalazł się w komitecie honorowym popierającym senatora PO w wyborach parlamentarnych. Bogdan Klich został zarejestrowany przez PKW jako kandydat do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie.

REKLAMA
Wyborco! Z rad skorzystaj mych. Jest mnóstwo polityków złych (tych speców od obietnic czczych), możesz wybierać spośród nich Potem narzekać, prychać "prych", albo z ojczyzny czmychnąć "czmych". Możesz też jednak skreślić ich i wybrać Klicha. Bogdan Kilch jest z rzadkich polityków cnych (od stop do głów, od bram po strych).

Klich podczas spotkania w Krakowie przedstawił członków komitetu honorowego wspierającego jego kandydaturę w wyborach parlamentarnych. Znaleźli się w nim m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski - były minister sprawiedliwości; poeta Adam Zagajewski; kompozytor Zbigniew Preisner; zwycięzca Rajdu Dakar Rafał Sonik; pieśniarz Andrzej Sikorowski i Michał Rusinek - szef Fundacji Wisławy Szymborskiej. Ten ostatni napisał następujący limeryk:

Podczas spotkania Klich odniósł się m.in. do sprawy kryzysu migracyjnego i zaapelował o pomoc dla uchodźców: W Europie brakuje solidarności. Mamy tłumy tułających się ludzi, którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić. Wartość solidarności sprawdza się w każdym kraju Unii Europejskiej w odniesieniu do uchodźców. Jestem głęboko przekonany, że ludziom, którzy żyją w ogarniętej wojną Syrii i tym, którzy są w obozach trzeba pomagać. Dlatego apeluję by wspierać Polską Akcję Humanitarną i Fundację Wolna Syria, które pomoc dla tych ludzi organizują.

Bogdan Klich to były minister obrony w rządzie Donalda Tuska. Startuje do Senatu w Krakowie w okręgu 33. Jest pierwszym kandydatem, który oficjalnie został zarejestrowany przez PKW w tym okręgu. W poprzednich wyborach w 2011 Klich wygrał , uzyskując ponad 52 proc. głosów w okręgu.

Od 2011 r. zgodnie z Kodeksem Wyborczym, senatorowie są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW) - oznacza to, że w  mandat uzyskuje ten z kandydatów, który zdobędzie największą ilość głosów. Aby dokonać rejestracji kandydata, należy dostarczyć co najmniej 2 tysiące podpisów, złożonych przez mieszkańców okręgu w którym kandydat staruje. W wyborach 25 października zostanie wybranych 100 senatorów.