Premier Japonii Fumio Kishida odwiedził podkijowską Buczę, która stała się symbolem rosyjskiego okrucieństwa; oddał hołd ofiarom zbrodni popełnionych na ludności cywilnej przez wojska rosyjskie. Na Kremlu odbył się oficjalne spotkanie prezydenta Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Putin oświadczył po rozmowie z przywódcą Chin, że chińska propozycja rozwiązania "kryzysu ukraińskiego" mogłaby się stać podstawą do zakończenia walk - przekazała agencja Reutera. Plan Pekinu nie wspomina o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy. Obrona Bachmutu przed atakami sił rosyjskich trwa; ukraińskie wojska z sukcesem odpierają grupy szturmowe przeciwnika, które starają się przebić z obrzeży do centrum miasta – poinformował dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski. W tym tygodniu mija drugi miesiąc ciężkich walk o Bachmut – przypomniała wiceminister obrony Hanna Malar. Najważniejsze informacje dotyczące 391. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w relacji z 21.03.2023 r.
Według doniesień lokalnych mediów bursa nowicjuszy jednego z klasztorów prawosławnych Patriarchatu Moskiewskiego została trafiona podczas ataku rakietowego w Odessie.
The dormitory of novices of one of the Orthodox monasteries of the Moscow Patriarchate was hit by a missile attack in #Odesa, according to local media reports.The head of the Office of the President of #Ukraine, Andrii Yermak, published a video of the consequences of the... pic.twitter.com/y79zAV7GN3
nexta_tvMarch 21, 2023
Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Dzisiaj Ukraina zaczęła obchodzić pierwszą rocznicę pierwszych zwycięskich bitew pełnowymiarowej wojny: walk na północy naszego kraju, które doprowadziły do ucieczki okupanta. To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun - malutką wieś w obwodzie kijowskim, która stała się pierwszym wielkim krokiem naszego państwa w stronę wygranej w tej wojnie" - powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem nagraniu.
W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot; ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła we wtorek agencja AP.
Po szkoleniu w Niemczech żołnierze udadzą się na Ukrainę wraz z baterią systemu Patriot, której przekazanie zostało ogłoszone przez USA pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie ma jeszcze potwierdzonej daty rozmieszczenia amerykańskich wyrzutni na Ukrainie, lecz rozmówcy agencji AP zapewniali, że stanie się to "szybciej, niż pierwotnie zakładano".
Partnerstwo Rosji i Chin jest małżeństwem z rozsądku, a nie sojuszem - ocenił we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Z przekąsem skomentował też fragmenty wspólnego oświadczenia przywódców tych krajów, Władimira Putina i Xi Jinpinga, o szanowaniu Karty Narodów Zjednoczonych.
Rosja staje się kolonią surowcową Chin, a juan będzie główną walutą handlową w kraju do końca 2023 roku
Russia becomes a resource colony of China, and the yuan will be the main currency of trade in the country by the end of 2023Russia offers China natural resources in exchange for support, which the #Kremlin considers critical to the continuation of the war in #Ukraine, a source... pic.twitter.com/CMeHWlf1FL
nexta_tvMarch 21, 2023
Rosja rozpoczęła atak myśliwców Su-35 na Odessę - są ranni, część pocisków została zestrzelona przez obronę powietrzną.
Ukraina przekazała Chinom swój plan pokojowy i zaprosiła ją do udziału w tym formacie, ale nie otrzymała odpowiedzi - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z japońskim premierem Fumio Kishidą.
Około 2 miliardów euro wynosi wartość majątku rosyjskich oligarchów, zamrożonego we Włoszech od lutego 2022 roku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Nieruchomości, samoloty, dzieła sztuki, jachty i aktywa należą do 23 osób i trzech firm - podała we wtorek włoska Gwardia Finansowa.
Małżeństwo w starszym wieku zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy; siły wroga zniszczyły tam bądź uszkodziły około 15 budynków mieszkalnych - powiadomił portal Suspilne za rzeczniczką prokuratury obwodu donieckiego Anastasiją Miedwiediewą.
"Rosjanie niszczą, rujnują moje miasto" - relacjonował przewodniczący administracji Czasiw Jaru Serhij Czaus.
W ocenie Miedwiediewej najeźdźcy ostrzelali miejscowość z wyrzutni rakietowych Tornado.
Liczący przed rosyjską okupacją około 12 tys. mieszkańców Czasiw Jar jest położony nieopodal atakowanego przez siły rosyjskie Bachmutu. Przez miejscowość przebiega ważna trasa zaopatrzeniowa łącząca Bachmut z Kostiantyniwką. W ostatnich miesiącach, w obliczu bardzo trudnej sytuacji humanitarnej w Bachmucie, wielu cywilów przeniosło się stamtąd do Czasiw Jaru.
Nawet przejście na rozliczenia handlowe w chińskiej walucie juan nie pozwoli Rosji kupić sobie zwycięstwa nad Ukrainą ani przezwyciężyć własnych systemowych problemów - ocenił Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, komentując wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie.
Zacieśnienie kontaktów z Pekinem nie sprawi, że Moskwa będzie mogła przeforsować jakikolwiek "plan pokojowy" na swoich - napisał Podolak na Twitterze.
, , ...
Podolyak_MMarch 21, 2023
Rosyjscy żołnierze nie mogą poddawać się nawet, jeżeli są całkowicie otoczeni; za pójście do niewoli grozi im 10 lat kolonii karnej - poinformowała ukraińska agencja Ukrinform.
Agencja powołała się na doniesienia rosyjskich mediów, które cytowały opinię Sąd Najwyższego Federacji Rosyjskiej stanowiącą, że poddanie się, gdy istnieje możliwość "okazania zdecydowanego oporu", jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat kolonii karnej. Jeśli jednak żołnierz nie ma fizycznej możliwości uniknięcia niewoli, jego czyn nie nosi znamion przestępstwa.
Ukrinform przytoczył za Siłami Zbrojnymi Ukrainy dane z grudnia 2022 roku, z których wynika, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy wojny do niewoli dobrowolnie oddało się co najmniej 4300 rosyjskich żołnierzy.
Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - powiadomił we wtorek portal Ukrainska Prawda, który powołał się na informacje z posiedzenia Izby Lordów opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu.
Putin oświadczył po rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że chińska propozycja rozwiązania "kryzysu ukraińskiego" mogłaby się stać podstawą do zakończenia walk - przekazała agencja Reutera. Plan Pekinu nie wspomina o wycofaniu rosyjskich wojsk z Ukrainy.
Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.
Na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie siedem rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim - dwa.
Premier Japonii Fumio Kishida odwiedził podkijowską Buczę, która stała się symbolem rosyjskiego okrucieństwa; oddał hołd ofiarom zbrodni popełnionych na ludności cywilnej przez wojska rosyjskie.
Świat był zdumiony na wieść o zabitych w Buczy rok temu niewinnych cywilach. Naprawdę czuję wielki gniew z powodu tego okrucieństwa po odwiedzeniu tych miejsc" - powiedział Kishida.
Premier Japonii złożył wieniec przed miejscową cerkwią, po czym minutą ciszy uczcił pamięć ofiar.
Odzyskaliśmy 15 dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka (ombudsman) Dmytro Łubinec. Władze Ukrainy mają dane dotyczące ponad 16 tys. uprowadzonych przez Rosjan dzieci, z których do tej pory udało się odzyskać zaledwie 308.
Pod Kijowem zatrzymano duchownego prawosławnego, który podczas rosyjskiej okupacji obwodu kijowskiego m.in. dawał jedzenie rosyjskim żołnierzom, a wolontariusze byli więzieni w podległej mu cerkwi - poinformowało ukraińskie MSW.
MSW pisze, że w dostępnych źródłach jest też wywiad z duchownym, który mówi, że wojna na Ukrainie to kara za grzechy, a Rosjanie byli wyczekiwani na tej ziemi.
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą; tematem rozmów było m.in. utworzenie specjalnego trybunału ds. rosyjskiej zbrodni agresji na Ukrainie.
Przewodnicząca PE odwiedziła na początku marca Lwów, gdzie spotkała się z prezydentem Zełenskim. Władze Rosji, w tym Władimir Putin, powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za zbrodnie wobec Ukrainy, bo bez tego nie będzie pokoju - mówiła wówczas.
Chiny dostarczyły Rosji drony o wartości 12 mln dolarów - donosi wtorkowy "New York Times". To kolejny dowód na to, że cicha wymiana między oboma krajami cały czas trwa. I to mimo sankcji nałożonych na Rosję oraz amerykańskich obietnic, że wszelkie próby dostarczania Rosjanom sprzętu i technologii o znaczeniu krytycznym, spotkają się z zdecydowaną reakcją Waszyngtonu.
Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania Władimira Putina zaskoczyło Kreml - pisze niezależny portal Meduza. Kreml nie do końca wie, jak można "zapewnić bezpieczeństwo" prezydenta w nowych warunkach - podają źródła serwisu, zbliżone do administracji prezydenta. Twierdzą one, że decyzja MTK była przyjęta przez Kreml jako "najbardziej nieoczekiwany krok" Zachodu.
Teoretycznie Putin może być zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania w 123 krajach.
Jeden z rozmówców portalu wskazał, że nawet kraje WNP przestają być bezpieczną przestrzenią dla Putina. Wśród państw, które ratyfikowały status rzymski MTK, jest np. Tadżykistan.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy.
Putin popełnił poważny strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezentując raport podsumowujący główne działania Sojuszu w roku 2022.
Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina - w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie - podkreślił Stoltenberg.
Obrona Bachmutu przed atakami sił rosyjskich trwa; ukraińskie wojska z sukcesem odpierają grupy szturmowe przeciwnika, które starają się przebić z obrzeży do centrum miasta - poinformował dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski.
Generał wyjaśnił, że przeciwko Rosjanom walczy artyleria 24. brygady im. Króla Daniela, zaś ataki piechoty powstrzymuje desant z 80. brygady ukraińskiej armii.
"Wyczyn każdego z naszych wojowników zapisze się w historii Ukrainy. Zwyciężymy! Chwała Ukrainie!" - podsumował Syrski.
Na Kremlu rozpoczęło się oficjalne spotkanie prezydenta Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.
Tematem ich rozmów ma być oczywiście kryzys w Ukrainie, jak tamtejsze media określają zbrojną napaść Rosji na naszych wschodnich sąsiadów, a także rozwijanie ekonomicznej współpracy.
Wizyta Jinpinga w Moskwie odbywa się tuż po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Putina.
Nowozelandzkie władze potwierdziły śmierć obywatela swego kraju na ukraińskim froncie; to już trzeci Nowozelandczyk, który zginął na wojnie. Wcześniej szkolił żołnierzy w legionie międzynarodowym i wykonywał zwiadowcze misje - poinformował we wtorek portal nzherald.co.nz.
38-letni Kane Te Tai, znany pod pseudonimem "Turtle" ("Żółw" - red.) przyjechał na Ukrainę w kwietniu 2022 r.
Matka poległego Ngaire Te Tai powiedziała dziennikarzowi portalu, że syn komunikował się z nią poprzez media społecznościowe i zapewniał, że niedługo wróci do domu. Osierocił 12-letnią córkę.
Komisja Europejska przekazała drugą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy wynoszącego w sumie do 18 mld euro na rok 2023.
"Za pomocą tego instrumentu UE stara się pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby w zakresie finansowania, zapewniając stabilne, przewidywalne i znaczne wsparcie finansowe w 2023 r. Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty" - przypomniała KE w opublikowanym komunikacie.
Służby prasowe Kremla przemontowały nagranie ze spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z mieszkańcami Mariupola. Zniknął z nich fragment, na których słychać krzyk, że "to wszystko jest na pokaz".
Z całą pewnością Rosja jest klientem Chin, zabiega o wsparcie chińskie - polityczne, finansowe i gospodarcze. To pokazuje, w jakim miejscu na arenie międzynarodowej dzisiaj znajduje się Rosja - mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz w Rozmowie w południe w RMF FM. W ten sposób skomentował wizytę chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Rosji.
Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów w międzynarodowych zawodach, do których te dwa kraje zostały dopuszczone decyzją światowej federacji (FIE). Do podobnego zachowania namawiają też innych.
"Wzywamy międzynarodową społeczność szermierczą do wsparcia Ukrainy i bojkotu Rosji" - przekazano w apelu ukraińskiej federacji.
FIE 10 marca zdecydowało, że od 1 kwietnia, kiedy oficjalnie rozpoczną się kwalifikacje olimpijskie, szermierze z Rosji i Białorusi będą mogli wrócić do międzynarodowej rywalizacji.
Kreml wydał lakoniczny komunikat po wczorajszym spotkaniu Władimira Putina z Xi Jinpingiem. Dużo więcej szczegółów przedstawiła natomiast strona chińska. Xi Jingping od poniedziałku przebywa w Moskwie.
Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie - stwierdził kanclerz Olaf Scholz w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post". Przyznał też, że prowadzi "regularne rozmowy z Putinem", podczas których wciąż "utrzymują się rażące różnice zdań".
Premier Japonii Fumio Kishida przybył do Kijowa z niezapowiadaną wizytą - podała japońska agencja Kyodo. Według stacji NHK do ukraińskiej stolicy dotarł pociągiem z Przemyśla.
Według zapowiedzi japońskiego MSZ Kishida spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, potwierdzi poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.
Przywódca Chin Xi Jinping spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem, ale zaoferował mu bardziej powściągliwą wizję dwustronnych relacji, niż ten by sobie życzył - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Na poniedziałkowym spotkaniu Xi i Putin zachwalali siłę dwustronnych relacji, ale w artykułach opublikowanych dzień wcześniej przez media w obu krajach przedstawili odmienne interpretacji co do skali przyszłych stosunków - twierdzi ISW.
"Retoryka Xi sugeruje, że nie jest on skłonny w pełni dać Rosji wsparcia ekonomicznego i politycznego, jakiego ta potrzebuje, by odwrócić niepowodzenia na Ukrainie" - uważają analitycy.
W najbliższych tygodniach tysiące skazańców, walczących na Ukrainie w szeregach rosyjskiej firmy najemniczej Grupa Wagnera, zostaną najprawdopodobniej ułaskawione i wypuszczone na wolność - przekazało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Grupa Wagnera przyciągała najwięcej więźniów jesienią 2022 r., oferowano im złagodzenie kary po sześciu miesiącach służby - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"Chociaż najprawdopodobniej mniej więcej połowa zrekrutowanych więźniów została zabita lub ranna, przekazy z Rosji wskazują na to, że Grupa Wagnera trzyma się obietnicy uwolnienia ocalałych" - ocenił brytyjski resort obrony. Dodano, że w dokumentach wydawanych uwalnianym najemnikom zaznaczono, że decyzja została wydana na podstawie dekretu Putina.
Amerykański Instytut Badań nad Wojną informuje o niewielkich zdobyczach terytorialnych Rosjan w rejonie Bachmutu i nasileniu ataków wokół Awdijiwki, co może być próbą uzyskania chociażby nieznacznych rezultatów przed wygaśnięciem ofensywy.
Siłom rosyjskim najprawdopodobniej udało się posunąć do przodu w północno-zachodniej i zachodniej części Bachmutu, a także na północny zachód od miasta - pomiędzy Bohdaniwką i Chromowym - przekazuje ISW w najnowszym raporcie.
Prawdopodobnie Rosjanom udało się także przesunąć na zachód od Krasnohoriwki (w rejonie Awdijiwki) i zająć Stepowe.
Dla Chin może być korzystne, żeby ta wojna trwała, ale w takim stadium jak teraz. To jest nierealne, żeby Chiny dążyły teraz do rozwiązań pokojowych. Dla nich dobrze jest jak Zachód słabnie, dobrze jest jak Rosja słabnie i staje się klientem - tak o wizycie XI Jinpinga w Moskwie mówił w Radiu RMF24 dr Maciej Milczanowski, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który był gościem Tomasza Terlikowskiego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Rolnicy nie będą w stanie obsiać na Ukrainie jednej piątej pól z powodu wojny - ocenia Dmytro Sołomczuk z parlamentarnej komisji rolnictwa Ukrainy.
Część ziem jest okupowanych, część pól zaminowanych, niektóre zasłane zniszczonym sprzętem wojskowym i niewybuchami. Prace nad oczyszczeniem pól trwają, ale to będzie długi proces - powiedział poseł agencji informacyjnej Ukrinfom.
Zdaniem ministra rolnictwa Mykoły Solskiego rolnicy zaadaptowali się do warunków wojny, między innymi poprzez zmianę uprawianych roślin na wymagające mniejszego nawożenia czy łatwiejszych w eksporcie. W rezultacie produkcja pszenicy, kukurydzy i innych zbóż spadnie w stosunku do ubiegłego roku o 10-15 proc. - powiedział minister dziennikowi "The Wall Street Journal".
W ubiegłym roku Ukraina zebrała 53 miliony ton zbóż, o 20 proc. mniej niż pięcioletnia średnia. Natomiast łączne plony, w które wchodzi także słonecznik i soja, spadły w porównaniu do ostatniego przedwojennego roku o 52 proc. - przypomina gazeta.
Co najmniej trzy osoby zabite i 10 rannych, to tragiczny bilans ataków Rosji na wschodnie i południowe regiony Ukrainy, do których doszło ostatniej doby - poinformowali przedstawiciele donieckiej i chersońskiej wojskowej administracji obwodowej.
"20 marca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców Donbasu: w Bachmucie i Awdijiwce. Kolejne trzy osoby w obwodzie zostały ranne" - powiadomił w Telegramie szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.
W obwodzie chersońskim, częściowo wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji w listopadzie, ostatniej doby w wyniku ostrzałów przeciwnika zginęła jedna osoba.
Wojna w Ukrainie może być niestety długotrwała; nadzieje, że ona skończy się w tym roku, są raczej ograniczone. Musimy być przygotowani na długi czas wojny, niepokoju, ograniczonego bezpieczeństwa, także dla Polski - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24. Wskazał także na potrzebę dalszej pomocy Ukrainie.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji. Tak odniosła się do trwającej wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie.
Jej zdaniem władze w Pekinie nie chcą narazić się na ryzyko sankcji gospodarczych i nowych napięć, zwłaszcza - dodała - po tak ważnym ruchu, jak nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
Wereszczuk, mówiąc o chińskim planie pokojowym, zaznaczyła: "My mamy 10 punktów przedstawionych przez prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego i mamy nadzieję, że Chiny będą po naszej stronie, po stronie prawdy i sprawiedliwości".
Węgry uniemożliwiły państwom członkowskim Unii Europejskiej wydanie wspólnego oświadczenia w sprawie międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Budapeszt broni się, że chodziło o to, by szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nie podejmował decyzji w imieniu wszystkich krajów Wspólnoty.
Uzgodnienie przez europejskich partnerów planu dotyczącego dostaw amunicji dla ukraińskiej artylerii to strategiczny krok - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski podziękował też stronie amerykańskiej za ogłoszony tego dnia kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 350 mln USD. Obejmuje on m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS.
W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się tego dnia w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów.
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters.
Odnotowano wystrzały i kilka eksplozji w pobliżu miasta Dżankoj na Krymie, gdzie znajduje się również lotnisko wojskowe obsługiwane przez Rosję - donosi Euromaidan Press, powołując się na lokalne media. "Rosyjskie jednostki obrony powietrznej zestrzeliły drona" - dodano w komunikacie.
Russian cruise missiles "Kalibr NK" were destroyed in #Dzhankoi, temporarily occupied #Crimea, during their transportation by rail, Ukrainian intelligence reported."The mystery clap continues the process of demilitarization of #Russia and prepares the Ukrainian peninsula of... https://t.co/JrOuzRC98o pic.twitter.com/gA0b7sCds1
nexta_tvMarch 20, 2023
Premier Japonii Fumio Kishida odwiedzi dziś Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - podał Reuters.
Agencja AP poinformowała, że japońska telewizja publiczna NHK pokazała Kishidę jadącego pociągiem z Polski w kierunku Kijowa.
Niespodziewana podróż Kishidy na Ukrainę następuje zaledwie kilka godzin po tym, jak spotkał się on z premierem Indii Narendrą Modim w New Delhi.
Japońska agencja Kyodo zaznacza, że rzadko zdarza się, aby japoński przywódca odbywał niezapowiedzianą podróż do obcego kraju.
Kyodo pisze, że oczekuje się, że Kishida zademonstruje na Ukrainie zaangażowanie Japonii we wspieranie ogarniętego wojną kraju przed szczytem G7, który ma odbyć się w maju w Hiroszimie.