Niemcy są bliskie podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie bojowych wozów piechoty, które pomogłyby w walce z siłami rosyjskimi - poinformował Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła. Po tym, jak Francja zdecydowała się przekazać Ukraińcom opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC, a Stany Zjednoczone rozważają wysłanie bojowych wozów piechoty Bradley, rośnie presja na kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by postąpił podobnie do sojuszników.

REKLAMA

Władze w Berlinie prowadzą rozmowy z sojusznikami w celu skoordynowania ogłoszenia o przekazaniu Ukrainie bojowych wozów piechoty. Według osób zaznajomionych ze sprawą, może się ono pojawić w ciągu najbliższych dni.

Jedną z opcji jest dostarczenie kilkudziesięciu bojowych wozów piechoty Marder z zapasów Bundeswehry - poinformował Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

Choć decyzja nie została jeszcze podjęta, to rozmowy są zaawansowane. W połowie stycznia w niemieckim Ramstein, największej amerykańskiej bazie lotniczej w Europie, odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO. Jedna z osób cytowanych przez Bloomberga powiedziała, że może to być kluczowe wydarzenie.

Presja w kraju rośnie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie znalazł się pod presją sojuszników politycznych w Niemczech, którzy chcą zintensyfikowania wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy cięższym uzbrojeniem. Naciski wzmogły się po tym, jak Francja w środę zobowiązała się przekazać Ukrainie opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC.

Najwyższa pora, by zacząć zaopatrywać Ukrainę przynajmniej w bojowe wozy piechoty Marder z zapasów Bundeswehry - powiedział Bloombergowi Marcus Faber z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), jednej z trzech partii koalicyjnych. Dodał, że Niemcy już teraz powinny rozpocząć szkolenie sił ukraińskich w obsłudze Marderów i czołgów Leopard.

Partia Zielonych - kolejny członek koalicji rządzącej - również wezwała kanclerza do przemyślenia stanowiska ws. przekazania Ukrainie cięższego uzbrojenia. Na liście sprzętu przekazanego siłom ukraińskim znajduje się m.in. 30 samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, 14 samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, system przeciwlotniczy IRIS-T oraz pięć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MARS II.

Mardery mogłyby trafić na Ukrainę w kilka tygodni

Scholz do tej pory odmawiał przekazania Ukrainie nowoczesnych pojazdów bojowych, argumentując, że taki krok musiałby zostać najpierw uzgodniony z partnerami z UE i NATO. Władze w Berlinie wielokrotnie wyrażały ponadto zaniepokojenie działaniami, które mogłyby sprowokować Kreml. Było to szeroko krytykowane, biorąc pod uwagę brutalność sił rosyjskich walczących w Ukrainie.

Bloomberg poinformował, że niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall AG w ostatnich miesiącach odnowił 60 Marderów. Jeśli niemiecki rząd wyda zgodę na eksport, firma może je wysłać na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

Agencja podkreśla, że Niemcy są jednym z państw, które najbardziej pomagają Ukrainie. Berlin przekazał ogarniętemu wojnie krajowi miliardy euro w pomocy finansowej i humanitarnej wraz ze sprzętem wojskowym. Na liście znalazło się m.in. 30 wozów przeciwlotniczych Gepard, 14 haubic samobieżnych, system przeciwlotniczy IRIS-T oraz pięć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MARS II.