Rosjanie ostrzelali późnym wieczorem budynek mieszkalny w Kramatorsku w obwodzie donieckim. Mer miasta Ołeksandr Gonczarenko przekazał, że życie straciły co najmniej dwie osoby, a siedem zostało rannych. Stany Zjednoczone w najbliższy piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu - poinformował amerykański dziennik "Wall Street Journal". "Ryzyko eskalacji konfliktu może być dość istotne i duże. Według wywiadu brytyjskiego, Putin i jego armia mogą marzyć o powtórzeniu lutego 2022 r. w roku 2023" - ocenił na antenie telewizji Suspilne pułkownik rezerwy Władysław Sełezniow. Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem, prawdopodobnie, aby powstrzymać ukraiński kontratak przez Dniepr - przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony. Najważniejsze wydarzenia związane z 342. dniem rosyjskiej agresji zbieraliśmy w naszej relacji z 01.02.2023 r.
Polski premier Mateusz Morawiecki jest uważany za najtwardszego sojusznika Ukrainy w walce z Rosją. To także najostrzejszy krytyk niemieckiego rządu - podkreśla dziennik "Bild", który przeprowadził w Warszawie rozmowę z szefem polskiego rządu.
Stany Zjednoczone w najbliższy piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu - poinformował amerykański dziennik "Wall Street Journal".
Według dziennika, Waszyngton ogłosi przekazanie Ukrainie małych, precyzyjnych pocisków typu Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), których zasięg wynosi 150 km, czyli więcej niż jakakolwiek inna broń, przekazana do tej pory Ukrainie przez Stany Zjednoczone.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że w walce z korupcją dokona tylu zmian personalnych, ile będzie to konieczne. Podkreślił, że uczciwością musi się wykazać Ministerstwo Obrony.
Rosjanie ostrzelali późnym wieczorem budynek mieszkalny w Kramatorsku w obwodzie donieckim. Mer miasta Ołeksandr Gonczarenko przekazał, że życie straciły co najmniej dwie osoby, a siedem zostało rannych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr powiedział, cytowany przez agencję Reutera, że sytuacja na wschodzie kraju stała się jeszcze trudniejsza. Odniósł się w ten sposób do zaciekłych walk, jakie są prowadzone m.in. w obwodzie donieckim.
Rosja skutecznie i na "przemysłową skalę" omija sankcje, nałożone na jej sektor naftowy, tworząc "szary rynek" handlu ropą, który zapewne rozwinie się jeszcze bardziej, gdy w życie wejdą kolejne zachodnie restrykcje - pisze "Economist".
Ryzyko, że trwający w Ukrainie konflikt rozprzestrzeni się także na Polskę, jest tym mniejsze, im silniejsze jest Wojsko Polskie - ocenił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
We wschodniej Ukrainie toczą się zaciekłe walki - przekazała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że wojska rosyjskie próbują zająć tereny w pobliżu ważnego pod względem logistycznym miasta Łyman w obwodzie charkowskim, które na początku października ubiegłego roku zostało wyzwolone przez Ukraińców.
Za naszą wschodnią granicą trwa wojna i za chwilę będziemy obchodzić rocznicę jej wybuchu. Data 24 lutego przez dziesiątki lat będzie kojarzona z zupełnie nieuzasadnioną rosyjską agresją na Ukrainę. Inwazja, która prawdopodobnie miała trwać tygodnie, trwa już niemal rok i końca nie widać. A trzeba powiedzieć, że to wojna jakiej świat nie pamiętał od czasów II wojny światowej. Nie jest już to tylko wojna Ukrainy z Rosją, ale cywilizowanego świata z terrorystami. Porozmawiamy o tym w Radiu RMF24 punktualnie o godz. 7:00 z Pawłem Solochem, byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a obecnie doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy. Zapraszamy!
Władze Ukrainy rozprawiają się z korupcją. W ciągu jednego dnia służby dokonały nalotu m.in. na domy oligarchy Ihora Kołomojskiego, a także byłego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Ponadto ukraiński rząd zwolnił kierownictwo Państwowej Służby Celnej, a Państwowe Biuro Śledcze złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra energetyki i przemysłu węglowego.
W Bachmucie w obwodzie donieckim, gdzie toczą się zaciekłe walki, pozostało ok. 5990 cywilów, w tym około 200 dzieci - poinformowała policja w tamtym regionie.
Potężne eksplozje w okupowanym Melitopolu - poinformował mer miasta Iwan Fedorow.
Komisja Europejska i kraje UE powinny wspierać przejście na nawozy organiczne i pracować nad zmniejszeniem zależność od nawozów z Rosji - uważają europosłowie z komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego.
Projekt rezolucji w tej sprawie został przyjęty 38 głosami "za", przy siedmiu "przeciw" i dwóch wstrzymujących się.
Nie ma w tej chwili dyskusji nad przekazaniem Ukrainie przez Polskę F-16 ani innych płatowców; tutaj bez wątpienia kluczowa będzie strona amerykańska. My obecnie koncentrujemy się nad przekazywaniem sprzętu pancernego - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewcz.
Rosyjska państwowa firma odpowiedzialna za ropociągi - Transnieft - twierdzi, że rurociąg "Przyjaźń" został ostrzelany przez Ukraińców - podaje Reuters. Pozbawiona prądu i uszkodzona miała zostać stacja pomp.
Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 amerykańskich transporterów opancerzonych M-113 - podały hiszpańskie media w oparciu o informacje ministerstwa obrony w Madrycie.
Dostawa zostanie zrealizowana w poniedziałek w ramach transportu uzbrojenia, wysłanego przez hiszpańską armię z portu w Bilbao, na północy kraju.
Przekazanie transporterów to druga w ciągu ostatniego półrocza dostawa tych pojazdów dla sił ukraińskich ze strony Hiszpanii. Wcześniej, we wrześniu, Madryt przekazał Kijowowi również 20 pojazdów M-113.
Przyszły traktat pokojowy, który zostanie zawarty po wojnie na Ukrainie, powinien zawierać klauzulę o wycofaniu wojsk rosyjskich z Abchazji i Osetii Południowej - powiedziała prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w rozmowie z Bloombergiem.
Rosja musi wiedzieć, gdzie są jej granice. Należy również wziąć pod uwagę kwestie Gruzji i nikt nie powinien myśleć, że ta wojna może się zakończyć bez wycofania się Rosji ze wszystkich okupowanych terytoriów - powiedział Zurabiszwili.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że przeprowadził "bardzo szczerą i owocną" rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, dotyczącą potrzeb armii ukraińskiej broniącej kraju przed inwazją rosyjską.
Francja jest z nami! Dziękuję prezydentowi i narodowi Francji za przywództwo i niesłabnące wsparcie - dodał minister.
Had the honor to meet with the President @EmmanuelMacron . A very frank&productive conversation took place regarding #UAarmy urgent operational needs for self-defense from the rus aggressor. is with us!Thank you to President & people for their leadership&unwavering support
oleksiireznikovFebruary 1, 2023
Z apelem do biznesu austriackiego, by zrezygnował ze współpracy z Rosją i aktywniej współpracował z Ukrainą, zwrócił się prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.
Zełenski powiedział, że podczas rozmów z prezydentem Austrii podkreślał, iż Rosja - którą nazwał "państwem terrorystą" - powinna "odczuć cenę swojego terroru". Według jego słów, biznes austriacki mimo rosyjskiego terroru nie wycofuje się z Rosji i wspiera ją podatkami.
Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby biznes ten przeszedł do pracy na Ukrainie. Chcemy omówić ten proces na poziomie systemowym. W szczególności podkreśliliśmy sytuację dotyczącą (banku) Raiffeisen Bank, który nie tylko działa w Rosji, ale i podejmuje takie decyzje, jak na przykład wakacje podatkowe dla zmobilizowanych do armii FR - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla CNN, że "z pewnością rozważy" przekazanie systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła Ukrainie. Dodał też, że Izrael podjął działania przeciwko irańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, który zaopatruje Rosję.
Jedną z największych pomyłek, jaką może popełnić armia ukraińska, to niedocenienie możliwości wojsk Rosji - ocenił na antenie telewizji Suspilne pułkownik rezerwy Władysław Sełezniow, wskazując, że w najbliższym czasie "ryzyko eskalacji może być duże".
Armia Putina posiada rezerwy. I jedną z największych pomyłek, jaką mogą popełnić siły zbrojne Ukrainy, byłoby niedocenienie wojsk Rosji - powiedział Sełezniow, cytowany przez Suspilne.
Przywołując dane ukraińskiego wywiadu, analityk powiedział, że w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji bierze udział 326 tys. żołnierzy, a armia tego kraju przygotowuje rezerwy i zasoby, by w najbliższych tygodniach ponownie zaatakować terytorium Ukrainy.
Ryzyko eskalacji konfliktu może być dość istotne i duże. Według wywiadu brytyjskiego, Putin i jego armia mogą marzyć o powtórzeniu lutego 2022 r. w roku 2023 - powiedział Sełezniow.
W graniczącym z Ukrainą rosyjskim obwodzie kurskim zintensyfikowano kontrole na dworcach kolejowych i autobusowych, a same busy wyposażono w przyciski alarmowe - poinformowała agencja TASS.
Wczoraj Władimir Putin podpisał dekret zmieniający kwestię ustalania poziomów zagrożenia terrorystycznego w Rosji.
Amerykański resort finansów ogłosił w środę nałożenie sankcji przeciwko 22 osobom i podmiotom zaangażowanym w zaopatrywanie sektora zbrojeniowego Rosji i omijanie restrykcji. Na listę wpisano osoby i firmy działające m.in. na Cyprze i w Izraelu.
Jak podano w komunikacie ministerstwa finansów, sankcje nałożono na osoby fizyczne i prawne, związane z handlarzem bronią Igorem Zimieńkowem, posiadającym także obywatelstwa Cypru i Izraela. Grupa miała zarówno zaopatrywać rosyjską zbrojeniówkę w sprzęt wysokiej technologii, jak i umożliwiać sprzedaż rosyjskiej broni za granicą.
Członkowie siatki mieli również pomagać w sprzedaży broni w Ameryce Łacińskiej przez objętą sankcjami białoruską firmę zbrojeniową Biełspiecwniesztiechnikę.
Białoruscy wojskowi rozpoczęli samodzielne użytkowanie systemu rakietowego Iskander, przekazanego przez Rosję - podaje Ukrainska Prawda, powołując się na władze Białorusi.
Według resortu obrony w Mińsku wojskowi rozpoczęli "pełną samodzielną eksploatację operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego Iskander".
Wojska rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie donieckim na dwóch kierunkach - na Bachmut, leżący na północ od Doniecka i na Wuhłedar na południowym zachodzie; pod Bachmutem udało im się nieco odsunąć flankę obrony ukraińskiej, pod Wuhłedarem ich postępy są skromniejsze.
Taki obraz sytuacji na odcinku frontu w obwodzie donieckim przedstawia w środę rosyjska redakcja BBC.
Powołując się na ocenę wywiadu brytyjskiego, BBC informuje, że pod Wuhłedarem rosyjskie ataki rozpoznawcze przeszły teraz w skoordynowane natarcie. Oddziały rosyjskiej 155. brygady piechoty morskiej Floty Pacyfiku zdołały przesunąć linię frontu o kilkaset metrów, za rzekę Kaszłahacz.
Niezależny rosyjski portal Mediazona opublikował wypowiedź jednego z rosyjskich wojskowych ze 155. brygady, który powiedział, że Rosjanie szturmują tereny dacz podmiejskich pod Wuhłedarem i ponoszą ciężkie straty, po czym do walk rzucane są następne oddziały.
Unia Europejska zapowie w Kijowie podczas piątkowego szczytu UE-Ukraina zwiększenie liczby szkolonych ukraińskich żołnierzy z obecnych 15 tys. do 30 tys. - powiedział wysoki rangą unijny dyplomata w Brukseli. Przypomnijmy, chodzi o finansowane z unijnego budżetu szkolenia, które głównie odbywają się w Polsce.
Rząd planuje kupić i przekazać Ukrainie sprzęt do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa radiologicznego Ukrainy oraz Polski. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów w tej sprawie.
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów (RM) dotyczący prośbą Urząd Dozoru Jądrowego Ukrainy (UDJU).
Jak podano UDJU w związku z trwającą od 24 lutego 2022 r. agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i utrzymującym się zagrożeniem awarią elektrowni jądrowych na skutek działań wojennych na podstawie art. 2 Konwencji o pomocy w przypadku awarii jądrowej lub zagrożenia radiologicznego, z dnia 26 września 1986 r. zwrócił się do Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanej przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o przekazanie sprzętu służącego do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w tym stacji monitoringu radiacyjnego, wraz z oprogramowaniem, a także odpowiednim wsparciem eksperckim. Sprzęt zostałby rozmieszczony na terytorium Ukrainy.
Oddziały rosyjskie starają się kontratakować na kierunku Swatowe-Kreminna, w obwodzie ługańskim - poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na relację ukraińskiego sierżanta Ołesia Malarewicza, który bierze udział w walkach na kierunku ługańskim.
Malarewicz powiedział, że na kierunku ługańskim, gdzie walczy jego 92. samodzielna brygada zmechanizowana, działają wszystkie możliwe oddziały sił zbrojnych Rosji. Rzucają (do walki) wszystkich: najemników, wagnerowców, oddziały przeznaczenia specjalnego, przerzucili nawet żołnierzy wojsk powietrznodesantowych - relacjonował żołnierz. Wojska powietrznodesantowe uważane są za elitarne siły armii Rosji. Jak relacjonował Malarewicz, Rosjanie "próbują wykorzystywać wszystkie istniejące środki i zasoby, by utrzymać swoje pozycje, próbują też kontratakować".
Wojskowy podkreślił, że dla armii rosyjskiej kierunek Swatowe-Kreminna jest ważny; Rosjanie nie tylko chcą zapobiec przejęciu Swatowego przez Ukraińców, ale też chcą ponownie zająć Kupiańsk. Wojska rosyjskie przerzucają kolejne siły, by nie pozwolić Ukraińcom na podjęcie kontrataku, i nie tylko się bronią, ale stale atakują - mówił Malarewicz.
Ukrainę czeka "bardzo aktywna faza" wojny z Rosją; w lutym i marcu br. należy oczekiwać bardzo aktywnych działań na froncie - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Jak tłumaczył, Rosjanie zdają sobie sprawę, że zwiększa się poparcie międzynarodowe dla Ukrainy, tak więc rzucają do działań ofensywnych swoich zmobilizowanych rezerwistów i najemników z Grupy Wagnera. Jusow zapewnił, że straty Rosjan znacznie przekraczają straty ukraińskie.
Hiszpańska armia zamierza przekazać wojskom ukraińskim w pierwszym transporcie od czterech do sześciu czołgów Leopard 2A4, napisał w środę madrycki dziennik “El Pais", powołując się na anonimowego przedstawiciela hiszpańskiego rządu.
Armia zorganizuje też ukraińskim żołnierzom przyspieszony kurs obsługi niemieckiego czołgu na polu manewrowym San Gregorio, w prowincji Saragossa - ustalił “El Pais".
Ostateczna liczba przekazanych leopardów przez Hiszpanię dla ukraińskich wojsk, jak twierdzi gazeta, jest uzależniona od stanu sprawności 54 maszyn znajdujących się w magazynie wsparcia logistycznego pod Saragossą.
Szef klubu parlamentarnego rządzącej w Ukrainie prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział "wiosenne areszty" urzędników, w tym zwolnienie najwyższego kierownictwa służb celnych.
Arachamija przekazał, że w środę organy ścigania przeprowadziły przeszukania w siedzibie służby podatkowej, powiadomiły o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędników ministerstwa obrony oraz przeszukały domy oligarchy Ihora Kołomojskiego, byłego szefa MSW Arsena Awakowa i deputowanego Wadyma Stołara.
Na liście tej parlamentarzysta umieścił także "zwolnienie całego kierownictwa służb celnych".
"Kraj podczas wojny będzie się zmieniał. Jeśli ktoś nie jego gotowy do zmian, to państwo samo do niego przyjdzie i pomoże mu się zmienić" - podsumował Arachamija.
Pod Bachmutem w obwodzie donieckim trwają starcia z siłami agresora; w ciągu doby wojska rosyjskie 151 razy ostrzelały ukraińskie pozycje - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Rzecznik powiedział portalowi Suspilne, że ostrzeliwane były miejscowości Jampoliwka, Spirne, Razdoliwka, Błahodatne, Krasna Hora, Bachmut, Kliszczijiwka, Paraskowijiwka.
Koncentracja rosyjskich sił na okupowanych terenach Ukrainy wymaga od nas i naszych partnerów konkretnych działań, dlatego już powstała "koalicja czołgowa", a ponadto trwają rozmowy w sprawie przekazania Kijowowi pocisków dalszego zasięgu i samolotów szturmowych - oznajmił doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.
Ukraińskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rewizję w domu byłego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Sprawa związana jest z zakupem francuskich śmigłowców Airbus i dotyczy katastrofy jednej z tych maszyn w Browarach pod Kijowem - przekazał Awakow.
Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili udany zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.
Dwaj "stosunkowo ważni" oficerowie jechali samochodem z Sewastopola do Symferopola, lecz nie dotarli do celu, ponieważ ich auto zostało wysadzone w powietrze. Obaj funkcjonariusze zginęli.
Przedstawiciele władz Rosji nie są w tym roku zaproszeni na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, ponieważ impreza nie może być podium dla propagandy Władimira Putina - powiedział szef konferencji Christoph Heusgen stacji MDR. Zamiast członków rządu, z Rosji zaproszono przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i opozycji.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa rozpoczyna się 17 lutego.
Władze Japonii rozważają organizację wirtualnego szczytu przywódców grupy G7 w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podała w środę agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła rządowe. Japonia pełni w tym roku przewodnictwo w G7.
Premier Japonii Fumio Kishida rozważa zaproszenie na wirtualny szczyt prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ostateczna decyzja o organizacji spotkania będzie zależała od sytuacji na Ukrainie - przekazały źródła.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze prowadzą przeszukanie w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego w jego rodzinnym mieście Dniepr - podał portal Ukrainska Prawda z powołaniem na źródła w organach ścigania.
Według portalu przeszukanie związane jest z machinacjami finansowymi w kontrolowanych do niedawna przez Kołomojskiego przedsiębiorstwach Ukrnafta i Ukrtatnafta.
"Informacje źródeł mówią o marnotrawstwie produktów naftowych na kwotę 40 mld hrywien (ponad 1 mld euro) oraz unikaniu opłat celnych" - napisała Ukrainska Prawda.
Mógłbym być mediatorem pomiędzy Ukrainą a Rosją, gdyby mnie o to poprosiły oba walczące kraje oraz Stany Zjednoczone - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN.
Jeśli zostanę poproszony przez wszystkie strony, z pewnością to rozważę, ale nie dążę do tego - oświadczył Netanjahu. Dodał, że musiałby to być "właściwy czas i właściwe okoliczności".
Dwa drony bojowe Reaper MQ-9 za jednego dolara chce sprzedać Ukrainie amerykański firma General Atomics. Koncern w ten sposób chce zwiększyć zdolności obronne Kijowa.
Ukraina przygotowuje się na dużą eskalację wojny ze strony Rosji, być może nawet w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni - powiedział stacji Sky News Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
W Ukrainie wciąż utrzymuje się wysokie niebezpieczeństwo rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych - ostrzegł w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według jego obliczeń ostatniej doby przeciwnik przeprowadził ponad 65 ostrzałów artyleryjskich, niszcząc infrastrukturę cywilną w kilku obwodach.
Polska nie jest w sytuacji, żeby mogła przekazać F-16. Musimy sobie zostawić do naszej obrony chociaż minimum. Amerykanie mają spory zapas F-16. Belgowie i Holendrzy wycofują swoje z użytku, bo wprowadzają na ich miejsce F-35 - mówi w Radiu RMF24 mjr rezerwy Michał Fiszer, pilot, ekspert lotniczy. W rozmowie z Tomaszem Weryńskim analizuje też kondycję rosyjskiego lotnictwa.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Jest zbyt wcześnie, by prognozować rychłe okrążenie lub opanowanie przez rosyjskie wojska Bachmutu, strategicznie ważnego miasta na wschodzie Ukrainy; dowództwo w Kijowie może jednak wycofać stamtąd swoje oddziały, jeśli uzna, że ponoszone tam straty osobowe są za wysokie - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Czterech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
Ofiary śmiertelne to mieszkańcy Bachmutu i Wuhłedaru, a także miejscowości Paraskowijiwka.
Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem, prawdopodobnie, aby powstrzymać ukraiński kontratak przez Dniepr - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ostatnich dniach jedne z najintensywniejszych ostrzałów w konflikcie miały miejsce prawdopodobnie wzdłuż Dniepru na południu Ukrainy, a obejmowało to dalszy rosyjski ostrzał Chersonia ze wschodniego brzegu rzeki.
Czy Joe Biden spotka się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i przywódca Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim? Według "Dziennika Gazety Prawnej", taki scenariusz jest rozważany.
"Nie" Bidena na prośby Ukrainy o samoloty F-16 zostało przyjęte ze sceptycyzmem w Pentagonie - pisze "Washington Post". Niektórzy urzędnicy, powołując się na historie odrzucenia wcześniejszych próśb z Kijowa, przewidują, że zgoda ostatecznie zostanie wydana.
Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie każdą potrzebną jej broń - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).
Widziałem wiele czerwonych linii, które zostały narysowane, a czasami mam nawet wrażenie, że te czerwone linie nie są rysowane przez nas, kraje zachodnie, demokracje, ale że to terrorystyczne państwo Rosja próbuje je narysować poprzez strach i groźby. I próbuje je narzucić - powiedział prezydent Litwy.
Nauseda zauważył, że w przypadku Ukrainy przekroczono już kilka "czerwonych linii".
Mówię nie tylko o czołgach. Status kandydata Ukrainy do UE był kiedyś tematem tabu, a także czerwoną linią, dobrze to pamiętam. Nawet gdy wybuchła wojna, Niemcy początkowo kategorycznie powiedziały, że wyślą tylko kamizelki, hełmy i tym podobne, ale nie broń. Ale ta czerwona linia też została przekroczona dość dawno - powiedział prezydent.
Kraje bałtyckie i Polska poparły wniosek Ukrainy o całkowite wykluczenie wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Uznały plan MKOL o ich dopuszczeniu pod neutralną flagą za niemoralny i błędny.
"Decyzja o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do udziału w następnych igrzyskach jest niemoralna i błędna" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Edgars Rinkevics na marginesie spotkania ze swoimi polskimi, estońskimi i litewskimi odpowiednikami.
W ubiegłym tygodniu polski minister sportu Kamil Bortniczuk powiedział, że "nie wyobraża sobie" możliwości udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich.
Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą. Co ważne, najnowsza pomoc ma po raz pierwszy objąć broń dalekiego zasięgu.