24 lutego 2022 r. to dzień, w którym rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zebraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia tego dnia!
Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił w czwartek w wystąpieniu telewizyjnym, że wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni.
Putin tłumaczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.
W związku z tym podjąłem decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej. Jej celem jest obrona ludzi, którzy w ciągu ośmiu lat byli ofiarą prześladowań, ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego. W tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy - oznajmił.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji ogłosił stan wojenny w całym kraju. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy, Rosja przeprowadziła ataki rakietowe na infrastrukturę i straż graniczną - mówił.
Rosyjskie siły zbrojne, w tym kolumny pojazdów opancerzonych, przekroczyły w czwartek granicę Ukrainy w obwodach czernihowskim i sumskim na północy kraju oraz ługańskim i charkowskim na wschodzie. Wkroczenie wojsk poprzedził atak artyleryjski; ostrzelano większość oddziałów straży granicznej w obwodach ługańskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim i żytomierskim.
Ukraińska straż graniczna informowała wcześniej o tym, że wojska rosyjskie przekroczyły granicę okupowanego Krymu i wkroczyły na Ukrainę od południa, a także zaatakowały, wraz z wojskami Białorusi, granicę Ukrainy z Białorusią.
W Kijowie około godziny czwartej wszystkich obudziły cztery bardzo głośne wybuchy, słychać je było na południowy wschód od Kijowa - informował specjalny wysłannik RMF FM w stolicy Ukrainy, Mateusz Chłystun. Po godzinie siódmej lokalnego czasu w całym mieście rozległy się syreny alarmowe. Mieszkańcy ewakuowali się do schronów cywilnych.
Władze Kijowa ogłosiły alarm przeciwlotniczy i zaapelowały do mieszkańców o udanie się do schronów. Cztery stacje metra przeznaczono na schrony.
Rosyjskie wojska, które zaatakowały z Białorusi, zdobyły elektrownię atomową w Czarnobylu. Ukraińska strona mówi o utracie kontroli i ostrzega, że nieznany jest stan obiektów byłej elektrowni czy składowisk odpadów promieniotwórczych.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejną transzę sankcji przeciwko czterem dużym rosyjskim bankom. Zapowiedział ograniczenie eksportu wysokich technologii oraz wysłanie dodatkowych wojsk do Europy w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jak dodał, sankcje będą miały efekt zarówno natychmiastowy, jak i długoterminowy.
Również brytyjski premier Boris Johnson ogłosił pakiet szeroko zakrojonych sankcji gospodarczych w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Obejmują m.in. zamrożenie aktywów rosyjskich banków i zamknięcie dostępu do brytyjskich rynków finansowych. W ramach sankcji m.in. zakazany zostanie eksport technologii do Rosji, rosyjskie linie lotnicze Aerofłot będą miały zakaz lądowania na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Ogłoszone przez Johnsona kroki będą dotyczyć także Białorusi.
Zarząd NBP podjął decyzję o udzieleniu Narodowemu Bankowi Ukrainy tzw. swapa walutowego maksymalnie do 4 mld zł - poinformował w czwartek polski bank centralny. Zadeklarował też "wszelką niezbędną" pomoc dla NBU.
Trwają walki o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Urzędnicy kancelarii prezydenta Ukrainy wcześniej mówili najpierw, że wojskowy port lotniczy został przejęty przez Rosjan, a potem - że został odbity. Obie informacje okazały się niedokładne.
Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy i są oni mile widziani - oświadczyła na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Także rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zapewniał, że jeśli na teren Polski będą napływać uchodźcy z Ukrainy, otoczymy ich opieką. Jego słowa powtórzył potem w Sejmie premier Morawiecki.