Główny prokurator wojskowy Federacji Rosyjskiej dał do zrozumienia, że Rosja nie przekaże Polsce wszystkich akt śledztwa, które prowadziła w sprawie Katynia w latach 1990-2004. "Wszystko, co można było przekazać, już przekazaliśmy, z wyjątkiem tej części materiałów, które stanowią tajemnicę państwową" - oświadczył Siergiej Fridinski.

REKLAMA

Główny prokurator wojskowy FR wyjaśnił, że chodzi o materiały zawierające dane osobowe. Nie sądzę, abyśmy musieli komukolwiek je przekazywać - zaznaczył.

To oburzające, że Rosja nie chce odtajnić wszystkich akt śledztwa katyńskiego. Być może pozostałe zawierają konceptualizację tezy o zbrodni pospolitej, która oznacza wstyd i kompromitację, i dlatego nie chcą tego ujawnić - uważa historyk, prof. Wojciech Materski. Jego zdaniem, nie ma żadnych powodów, żeby "nazwiska morderców, które już zostały ujawnione, nie zostały powtórzone".

Może też chodzić o grę na czas strony rosyjskiej i niewykazywanie chęci wyjścia naprzeciw decyzjom Trybunału Strasburskiego. Rosja się odwołała od jego decyzji, w najbliższym czasie będzie odwoławczy proces, którego wyrok będzie nieodwołalny. Rosji zarzucono nierzetelne prowadzenie śledztwa i nieujawnienie materiałów po jego zakończeniu osobom zainteresowanym - tak że wszystkie standardy międzynarodowe złamano. Natomiast być może, że jakieś karkołomne interpretacje kazuistyczne kodeksu karnego Rosyjskiej Federacji prowadzą do tego prokuraturę wojskową, że znajduje jakiś pretekst, ale jest on pozorny i formalny - podkreślił Materski.

Polska wciąż czeka na 35 tomów akt rosyjskiego śledztwa

Rosja - jak dotąd - przekazała Polsce 148 ze 183 tomów akt śledztwa, jakie w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach z 1940 roku prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa FR. Dokumenty te trafiły do prokuratorów z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która działa w ramach Instytutu Pamięci Narodowej, a która od listopada 2004 roku prowadzi polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

IPN podkreśla, że otrzymanie pozostałych 35 tomów akt rosyjskiego śledztwa, w tym postanowienia o jego umorzeniu, jest niezbędne dla polskiego śledztwa, ponieważ pozwoli w sposób procesowy ustalić stan faktyczny dotyczący mordu NKWD na polskich oficerach.

We wrześniu 2004 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski po rozmowach w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poinformował, że rosyjski przywódca zapewnił go, iż "te dokumenty, które mają klauzulę tajności, zostaną jej pozbawione".

Podobne deklaracje w kwietniu i maju 2010 roku - po spotkaniach z pełniącym obowiązki prezydenta RP Bronisławem Komorowskim w Krakowie i Moskwie - złożył też prezydent FR Dmitrij Miedwiediew.