Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow powiedział, że amerykański dron typu Predator pojawił się na niebie kilka minut przed atakiem na konwój z pomocą humanitarną, do jakiego doszło w poniedziałek wieczorem na północy Syrii. Stany Zjednoczone twierdzą, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za atak. Moskwa konsekwentnie odrzuca te oskarżenia.
Konaszenkow powiedział, że "aparat latający wleciał w sektor Orum al-Kubra, gdzie znajdowała się kolumna pojazdów, kilka minut zanim stanęła ona w ogniu; opuścił to miejsce 30 minut później".
Zdaniem rzecznika, Predator wystartował z tureckiej bazy lotniczej Incirlik. Przypomniał przy tym, że tego rodzaju drony mogą być uzbrojone w pociski powietrze-ziemia.
Tylko właściciele drona wiedzą, co on tam robił w tym momencie i jakie zadania wykonywał - powiedział Konaszenkow, zaznaczając, że Rosja nie wysnuwa żadnych wniosków z faktu obecność drona nad miejscem ataku.
Generał po raz kolejny odrzucił sugestie, że Rosja ma cokolwiek wspólnego z atakiem na konwój. Stanowczo zaprzeczył, by na miejscu były wówczas rosyjskie samoloty. Jego zdaniem Zachód wysuwa takie zarzuty, by odwrócić uwagę opinii publicznej od przeprowadzonego w sobotę przez koalicję pod wodzą USA nalotu na pozycje syryjskich żołnierzy w pobliżu lotniska w mieście Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.
ONZ informowała, że w poniedziałek wieczorem ostrzelanych z powietrza zostało 18 ciężarówek jadących w konwoju z pomocą humanitarną ONZ i Syryjskiego Arabskiego Czerwonego Półksiężyca (SARC) dla prowincji Aleppo. Dzień później ONZ zmieniła opis ataku, twierdząc, że nie jest w stanie ustalić, czy rzeczywiście był to nalot. Zginęło ok. 20 osób, a część ładunku została zniszczona.
W następstwie ataku ONZ zawiesiła wszystkie konwoje z pomocą humanitarną dla Syrii, a Czerwony Krzyż - pomoc dla czterech miast do czasu, gdy jego pracownikom zostanie przywrócone bezpieczeństwo.
(j.)