W niedzielę o godz. 13:00 rolnicy rozpoczęli blokadę przejścia granicznego na autostradzie A2 w lubuskim Świecku. Zorganizowali ją rolnicy, którzy żądają wycofania się Komisji Europejskiej z Zielonego Ładu i pomocy dla branży. Rolnicza blokada ma potrwać do środowego wieczora.

REKLAMA

Protest na granicy z Niemcami

O godz. 13:00 zablokowane zostało przejście graniczne w Świecku, a siedem godzin później ten sam los czeka przeprawę w Gubinku.

Kierowcy, którzy chcą ominąć rolniczą blokadę, będą musieli zjechać z autostrady A2 na węzłach Rzepin lub Jordanowo i dalej kierować się objazdami wytyczonymi przez policję.

Kierujący ciężarówkami już na węźle Jordanowo będą sprowadzani na drogę ekspresową S3 i dalej dojadą aż do przejścia granicznego w Olszynie.

Utrudnienia mogą się pojawić również w przygranicznych Słubicach.

Protest rolników na autostradzie A2 w województwie lubuskim potrwa aż do środy i zakończy się o godz. 22:00.

"Zielony Ład to nie jest jedyna kwestia"

Pojawiły się propozycje zmian w Zielonym Ładzie, ale oprócz Zielonego Ładu mamy też kwestie uregulowania rynku, bo obecnie mamy rynek zalany przez produkty rolno-spożywcze z Ukrainy, ale też z innych krajów spoza Unii Europejskiej - powiedział tuż przed rozpoczęciem protestu Roman Waszczyk.

Dalej pojawia się też kwestia tego, żeby przywrócić opłacalność produkcji - to hasło zawiera w sobie wiele innych kwestii. Była też mowa na spotkaniu z premierem o pewnych rekompensatach wojennych za te straty, które rolnicy z nie swojej winy ponoszą - dodał.

Pragnę podkreślić, że ten Zielony Ład to nie jest jedyna kwestia - mamy jeszcze inne palące problemy, które powinny być załatwione na już - podsumował.

Pełnej rozmowy Michała Zielińskiego z Romanem Waszczykiem w internetowym Radiu RMF24 można posłuchać tutaj:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Rozmowa z Romanem Waszczykiem przed rozpoczęciem protestu rolników na autostradzie A2

Dlaczego rolnicy protestują?

Od miesięcy w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, a także obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.