Przekazanie kolejnych myśliwców MiG-29 Ukrainie zapowiedział w USA premier Mateusz Morawiecki. Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa". W rocznicę zatopienia jednostki Wołodymyr Zełenski ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego. Rosja planuje od czerwca rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50 - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojsko ukraińskie zaprzecza, że Rosja przejęła 80 proc. terytorium Bachmutu. Ukraińcy twierdzą, że nadal kontrolują znaczną część miasta. Czwartek, 13.04.2023 r. to 414. dzień inwazji Rosji na Ukrainie.
Są pewne opóźnienia w dostawach broni obiecanej Ukrainie przez partnerów - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował, o jakie uzbrojenie chodzi.
Daniłow odniósł się do wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że Ukraina "bardzo czeka na dostawy broni obiecane przez partnerów".
"Muszę z ogromną przykrością zauważyć, że jeszcze nie wszyscy partnerzy zareagowali. Trwa dostawa - nie mogę powiedzieć, że jej nie ma - ale są pewne opóźnienia w tych czy innych kwestiach" - przekazał Daniłow, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.
Wyraził nadzieję, że to "tymczasowa sytuacja, która będzie naprawiona".
Publikacja nagrania przedstawiającego kaźń ukraińskiego jeńca może być efektem walki wewnątrz rosyjskich elit siłowych - Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.
Przyczyny tego, "dlaczego to wideo pojawiło się teraz, mogą być różne. Pierwsza: możliwe, że chcą nas zastraszyć, choć bardzo ciężko jest sobie wyobrazić, czym można nas zastraszyć po tym, co już przeszliśmy przez ten rok. Druga (przyczyna): możliwe, że to walka wewnątrz rosyjskich elit siłowych" - stwierdziła Malar, cytowana przez portal NV.
"W taki sposób, publikując takie nagrania, nawzajem siebie depczą" - dodała.
Rada UE postanowiła dodać w czwartek Grupę Wagnera i RIA FAN do wykazu podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.
"Grupa Wagnera - już objęta sankcjami UE w ramach globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka - jest prywatną jednostką wojskową, nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Rosji, utworzoną w 2014 r., kierowaną przez Dmitrija Utkina i finansowaną przez Jewgienija Prigożyna. Grupa Wagnera aktywnie uczestniczy w rosyjskiej agresji na Ukrainę i przewodziła atakom na ukraińskie miasta Soledar i Bachmut" - poinformowała Rada UE w opublikowanym komunikacie.
"RIA FAN jest częścią Patriot Media Group, rosyjskiej organizacji medialnej, której radą powierniczą kieruje Jewgienij Prigożyn. Agencja zajmuje się prorządową propagandą i dezinformacją na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę" - dodała.
Funkcjonariusze organów ścigania aresztowali Jacka Teixeira w związku z opublikowaniem w internecie tajnych dokumentów amerykańskich służb - poinformowała telewizja CNN, powołując się na swoje źródła. Teixeira jest 21-letnim żołnierzem sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts.
Od zeszłego tygodnia media informują o publikowanych w internecie tajnych dokumentach amerykańskich służb wywiadowczych i innych agencji rządowych. Materiały, których autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, zawierają m.in. wysoce wrażliwe informacje dotyczące wojny na Ukrainie.
Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy, oraz Ołeksandra Matwijczuk - przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich, kijowskiej organizacji uhonorowanej pokojową Nagrodą Nobla znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika "Time" za rok 2023.
Wojna na Ukrainie jest jednym z głównych powodów wolniejszego wzrostu światowej gospodarki, a zwycięstwo Ukrainy wyeliminuje część tych przyczyn - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas debaty w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.
"Aby odpowiedzieć na główne wyzwania (...) na spowolnienie gospodarcze, niedostateczny poziom wzrostu, musimy zająć się przyczynami, które stoją u ich podstaw. A wojna na Ukrainie jest jedną z tych przyczyn, dlatego mam nadzieję, że Ukraina szybko wygra tą wojnę" - powiedział Morawiecki podczas panelu dyskusyjnego MFW na temat światowej gospodarki, z udziałem m.in. szefowej Funduszu Kristaliny Georgiewej.
Chiński producent smartfonów Xiaomi to międzynarodowy sponsor wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą - oświadczyło Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU).
Xiaomi jest znane z produkcji telefonów, tabletów, laptopów, routerów, telewizorów i innych urządzeń elektronicznych. NABU podjęło decyzję o uznaniu Xiaomi za sponsora terroryzmu z powodu prowadzenia przez chińską firmę interesów w Rosji po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku - podał portal Kyiv Independent.
"Podczas gdy Rosjanie bombardowali spokojne ukraińskie miasta, Xiaomi udało się zwiększyć dostawy do Federacji Rosyjskiej o 39 proc. w trzecim kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim" - przekazano w oświadczeniu NABU.
Stany Zjednoczone uważają, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres był zbyt chętny do uwzględniania rosyjskich interesów, m.in. podczas renegocjacji umowy zbożowej - tak wynika z tajnych dokumentach Pentagonu, które wyciekły do internetu - pisze portal BBC.
Według brytyjskiego nadawcy dokumenty sugerują, że Waszyngton ściśle monitorował Antonio Guterresa, bowiem kilka materiałów opisuje m.in. prywatną korespondencję szefa ONZ i jego zastępczyni.
BBC zauważa, że dokumenty zawierają szczere uwagi Guterresa na temat wojny na Ukrainie i wielu afrykańskich przywódców. Jeden z materiałów koncentruje się na umowie zbożowej wynegocjowanej przez ONZ i Turcję w lipcu zeszłego roku i sugeruje, że szefowi ONZ tak bardzo zależało na przedłużeniu porozumienia, że był gotów dostosować się do interesów Rosji.
"Guterres mówił o swoich wysiłkach na rzecz poprawy zdolności Rosji do eksportu, nawet jeśli dotyczyło to rosyjskich podmiotów lub osób objętych sankcjami" - napisano w dokumencie cytowanym przez BBC. Według tych materiałów działania szefa ONZ w lutym "podkopywały szersze wysiłki zmierzające do pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za jej działania na Ukrainie".
Pokój jest drogocenny, pokój powinien być tym, co nas prowadzi - mówił prezydent USA Joe Biden w przemówieniu wygłoszonym w irlandzkim parlamencie. Podkreślił, że Irlandia pamięta koszt wojny, stąd jej wsparcie dla Ukrainy jest szczególnie znaczące.
Słowa amerykańskiego prezydenta o tym, że pokój powinien być tym, co prowadzi, odnosiły się do porozumienia wielkopiątkowego, które kończyło konflikt w Irlandii Północnej i które, jak zauważył, miało też znaczący pozytywny wpływ na Republikę Irlandii.
Ale fragment swojego przemówienia Biden poświęcił też wojnie na Ukrainie i wsparciu, jakie Irlandia udziela napadniętemu krajowi. Wyspa Irlandia zawsze była głosem na rzecz wolności, globalnej współpracy i równością całej ludzkości, ponieważ Irlandia pamięta straszne koszty wojny. Irlandia pamięta, co to znaczy musieć uciekać z domu, zostawiając wszystko za sobą i zaczynać od nowa na obcych brzegach - mówił Biden.
Nasze działania będą potężne, przygotowujemy siły i czekamy na obiecane przez partnerów dostawy broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent poinformował, że przeprowadził naradę z kierownictwem sektora obronnego, dowództwem, wywiadem i przedstawicielami biura prezydenta.
Jak zapowiedział, ukraińskie działania "będą potężne". "Przygotowujemy chłopaków. I bardzo czekamy na dostawy broni obiecane przez partnerów. I w maksymalny sposób przybliżamy zwycięstwo" - oznajmił na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu. Szef państwa oświadczył, że strona rosyjska będzie "ponosić straty w odpowiedzi na każdy atak na Ukraińców".
Wizyta na Ukrainie dowódcy francuskich sił zbrojnych gen. Thierry'ego Burkharda to wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
Ukraiński dowódca podkreślił, że była to pierwsza wizyta gen. Burkharda na Ukrainie. Jak dodał we wpisie na Facebooku, jest to "wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii ze strony francuskich kolegów w wojnie przeciwko agresorowi".
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie - poinformowała kancelaria premiera.
"Premierzy omówili między innymi relacje dwustronne pomiędzy naszymi państwami i dalsze wsparcie Ukrainy" - poinformowano.
Premier @MorawieckiM spotka si z premierem Ukrainy @Denys_Shmyhal w @PolishEmbassyUS w #Waszyngton. Premierzy omwili midzy innymi relacje dwustronne pomidzy naszymi pastwami i dalsze wsparcie Ukrainy. pic.twitter.com/CBUeX6XtJq
PremierRPApril 13, 2023
Według jednego z tajnych dokumentów amerykańskich służb zamieszczonych w sieci Pekin miał wydać zgodę na stopniowe dostawy broni dla Rosji - podał "Washington Post". Administracja USA nadal utrzymuje, że nie ma dowodów, by Chiny faktycznie wysłały śmiercionośną broń Rosji.
Jak podaje dziennik, dokument o którym mowa to datowany na 23 lutego br. ściśle tajny raport Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI), zawierający podsumowanie zgromadzonych informacji przez amerykańskie służby. Znalazła się w nim informacja, oparta na podsłuchach rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), że chiński resort obrony zgodził się na potajemne "stopniowe" dostawy broni. Broń miała być przekazana pod pozorem przedmiotów cywilnego użytku.
W obwodzie czernihowskim, na terenie przygranicznym odkryto dwie skrytki z rosyjską amunicją - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.
Ustalono, że rosyjscy okupanci ukryli amunicję w ubiegłym roku, w obawie przed kontrofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku działań operacyjnych w opuszczonym budynku w pobliżu jednego z obiektów wojskowych w skrytce znajdowało się 21 pocisków artyleryjskich kalibru 30 mm, granaty oraz 800 sztuk amunicji do broni strzeleckiej - poinformowała SBU, nie precyzując, do jakiej.
We wtorek pierwsza grupa litewskich instruktorów wojskowych wyjechała do Niemiec, by wraz ze szkoleniowcami niemieckimi i belgijskimi będą szkolić ukraińskie wojsko w ramach misji EUMAM - poinformowały Siły Zbrojne Litwy na swojej stronie internetowej.
Grupa instruktorów została wyselekcjonowana z Litewskiej Brygady Piechoty "Gryf". Pojechali do Dowództwa Szkolenia Specjalnego w Niemczech, aby wziąć udział w Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy (EUMAM Ukraina) - napisała na swojej stronie armia litewska.
Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa" - przypomniał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.
"To, że Ukraina wytrzymała, to, że Ukraina może walczyć i wyzwalać swoją ziemię, to, że Ukraina jest pewna swojej przyszłości, w znacznej mierze opiera się na naszej pewności co do umiejętności i talentów, rozumu i strategicznego myślenia tych, którzy efektywnie pracują w ukraińskim kompleksie obronno-przemysłowym i mogą go rozwijać" - podkreślił w czwartek ukraiński prezydent.
Zaznaczył, że 13 kwietnia to "znamienny dzień". Rok temu ukraińska rakieta "pomogła zaprowadzić porządek" w ukraińskich wodach Morza Czarnego - wskazał szef państwa.
Rosyjski czołg T-90A, zdobyty przez wojska ukraińskie, pojawił się w stanie Luizjana w USA. Zdjęcie przedstawiające pojazd bojowy zostało opublikowane w serwisie Reddit.
Na opublikowanych zdjęciach widać, jak czołg, stracony przez Rosjan w zeszłym roku na Ukrainie, stoi na platformie, przeznaczonej do transportu sprzętu wojskowego.
A #Russian T-90A tank captured last year in #Ukraine has been spotted in the #US state of #Louisiana pic.twitter.com/FiwP8cGEO2
islamicworldupdApril 13, 2023
Przekazanie kolejnych myśliwców MiG-29 Ukrainie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął w Waszyngtonie udział w debacie zorganizowanej przez think tank Atlantic Council.
"Dostarczymy kolejną partię" - powiedział Morawiecki, mówiąc o MiGach-29. Zaznaczył, że polskie lotnictwo wojskowe, do którego należy 48 myśliwców F-16, jest obecnie wpierane przez sojuszników, także z USA, które w ramach wzmocnienia wschodniej flanki przysłały kolejny raz z rotacyjną misją myśliwce F-22. Przypomniał, że w najbliższych latach mają nastąpić dostawy wielozadaniowych F-35 zamówionych przez Polskę. Według Morawieckiego polskie wojsko już nie potrzebowało MiGów-29.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła miliard euro na refinansowanie szybkich dostaw amunicji dla Ukrainy. Chodzi o realizację porozumienia w sprawie pomocy, o którą apelował w lutym na szczycie Unii Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy pokój na dziesięciolecia. Porażka na Ukrainie może być początkiem końca "złotego wieku" Zachodu. Zwycięstwo Ukrainy stanowi gwarancję nie tylko odbudowy, ale także wzmocnienia naszej siły gospodarczej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w USA.
Szef polskiego rządu od wtorku przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W czwartek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego think-tanku Atlantic Council.
Premier zacytował słowa Xi Jinpinga wypowiedziane przez przywódcę ChRL podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Zacytuję - powiedział na Kremlu, do Kremla i do wszystkich nas, że 'teraz jest wyjątkowa szansa, by zmienić globalny porządek stworzony sto lat temu'" - powiedział szef polskiego rządu.
Po nałożeniu w środę przez USA sankcji na rosyjski Międzynarodowy Bank Inwestycyjny z siedzibą w Budapeszcie (IIB), nazywany często "bankiem szpiegów", rząd Węgier zdecydował o opuszczeniu instytucji - poinformował w czwartek portal gospodarczy Vilaggazdasag, powołując się na swoje źródła.
"W świetle wczorajszego komunikatu rząd Węgier dokonał przeglądu sytuacji w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym (IIB) i doszedł do wniosku, że uczestnictwo w nim stało się bezsensowne, dlatego postanowił odwołać swoich delegatów" - napisał portal.
Rosja posiada obecnie ponad 45 proc. udziałów w banku, podczas gdy do państwa węgierskiego, drugiego największego udziałowca, należy około 25 proc.
Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; najeźdźcy zaatakowali m.in. miejscowość Zmijiwka, gdzie zrzucili kierowane bomby lotnicze na budynek szkoły - powiadomił szef regionalnych władz Ołeksandr Prokudin.
Atak na szkołę skutkował śmiercią jednego z mieszkańców Zmijiwki. Zginął też mieszkaniec Chersonia, ostrzelanego we wczesnych godzinach porannych - poinformował Prokudin, cytowany przez agencję UNIAN.
W Bachmucie w obwodzie donieckim toczą się bardzo ciężkie walki, jednak pomimo zaangażowania "najbardziej profesjonalnych sił" przeciwnikowi nie udaje się zrealizować celu - pełnego zajęcia miasta - powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar.
"Wróg skupił tam swoje główne wysiłki i my także musimy dokładać sił, by bronić tych pozycji" - powiedziała Malar, cytowana przez służby prasowe ministerstwa obrony. Wiceminister obrony oznajmiła, że Rosjanie zaangażowali w rejonie Bachmutu najbardziej profesjonalne jednostki, w tym wojska desantowo-szturmowe, siły specjalne i tzw. "wagnerowców", jednak nie są w stanie osiągnąć swoich celów.
NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.
"Morze Czarne ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy i aby była ona zorientowana na przyszłość" - powiedział Kułeba. "Niestety, jest to również przykład tego, w jaki sposób może nastąpić szybkie pogorszenie sytuacji, jeśli zaniedbuje się zagrożenia. Nadszedł czas, aby przekształcić Morze Czarne w to, czym stało się Morze Bałtyckie - w morze NATO" - dodał.
Od początku swej inwazji na Ukrainę Rosja ogromnie straciła na znaczeniu dla handlu zagranicznego Niemiec. W lutym bieżącego roku miesięczna wartość importu wszystkich towarów z Rosji wyniosła zaledwie ok. 300 mln euro, czyli o 91 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
Załamały się zwłaszcza rosyjskie dostawy energii, które przed rozpoczęciem inwazji 24 lutego 2022 roku odgrywały ważną rolę w handlu między obu państwami - zauważa portal telewizji ARD.
Wartość importu rosyjskiej ropy i gazu ziemnego spadła z 2,2 mld euro w lutym 2022 roku do zaledwie 4,2 mln euro rok później; minus 99,8 proc. Import węgla zmniejszył się o 92,5 proc. do 26 mln euro. W sumie Rosja spadła z 11 na 46 miejsce wśród najważniejszych dostawców towarów do Niemiec.
Rosja planuje od czerwca rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50, co pozwoli jej od jesieni aktywizować ataki rakietowe na terytorium Ukrainy - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Z dostępnych nam informacji wynika, że w czerwcu br. Rosja planuje rozpoczęcie seryjnej produkcji strategicznych rakiet manewrujących, wystrzeliwanych z powietrza, typu Ch-50, co umożliwi Kremlowi zaktywizowanie ataków rakietowych na terytorium naszego kraju" - powiedział generał Ołeksij Hromow, cytowany przez portal RBK Ukraina.
Trudno znaleźć miasto poza Ukrainą i Rosją, które wskutek rozpętanej przez Władimira Putina wojny zmieniło się bardziej niż Rzeszów, będący teraz globalnym centrum pomocy dla zaatakowanego kraju - pisze brytyjski dziennik "Financial Times".
"Miasto leżące około 45 mil od granicy z Ukrainą stało się główną bramą dla zachodnich sojuszników, przez którą dostarczają broń i pomoc humanitarną, wysyłają rannych żołnierzy do szpitali w całej Europie, a światowi przywódcy lądują na małym lotnisku przed wyjazdem pociągiem do stolicy Ukrainy" - pisze "FT".
"Wróg przeprowadził nalot na infrastrukturę cywilną, wieżowce i fabrykę w Orichowie" - poinformował Jurij Malaszko, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
MSZ Norwegii uznało 15 pracowników ambasady Rosji za osoby niepożądane.
Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz Naftohazu Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie - powiadomił w czwartek szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.
Okrutnej kaźni ukraińskiego jeńca, który został zamordowany przez ścięcie, dokonali rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera - powiadomił w środę wieczorem obrońca praw człowieka Władimir Osieczkin, założyciel niezależnego rosyjskiego portalu Gulagu.net.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uważa, że nagranie wideo, na którym rosyjscy wojskowi obcinają głowę ukraińskiemu jeńcowi, przywołuje najstraszniejsze wspomnienia z historii. "Rosja popełnia obecnie okrucieństwa, których nie widziano w Europie od czasów II wojny światowej" - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji dziennikowi "Bild".
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.
Miejsce przedstawicieli Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, a nie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - oświadczyła w czwartek premier Litwy Ingrida Szimonyte w reakcji na nagranie kaźni ukraińskiego jeńca, któremu rosyjski wojskowy obcina głowę.
"Rosyjscy przedstawiciele powinni mieć zarezerwowane miejsca przed Międzynarodowym Trybunałem (Karnym), a nie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Chyba że chcemy, aby 'ruskij mir' zmienił oparty na zasadach porządek świata" - napisała na Twitterze Szimonyte przypominając, że od 1 kwietnia Rosja przewodniczy RB ONZ.
Szefowa Sejmu Litwy Viktorija Czmilyte-Nielsen oświadczyła, ze nagranie wideo, na którym widać jak rosyjski żołnierz obcina głowę ukraińskiemu jeńcowi, "to kolejny dowód, iż każdy dzień, który demokratyczny świat poświęca na kwestionowanie pomocy dla Ukrainy, jest zwycięstwem okrucieństwa".
Na Morzu Czarnym Rosjanie mają cztery okręty, w tym jeden z pociskami Kalibr - informuje ukraińska Marynarka Wojenna.
Na Morzu Azowskim pływa jeden taki okręt.
Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski poinformował, że ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski magazyn z amunicją w pobliżu Bachmutu. Ujawniono nagranie pokazujące zniszczenie magazynu.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Odessie mężczyznę, który udostępniał Rosjanom dane na temat lokalizacji ukraińskich wojsk i ważnych obiektów. SBU podaje, że korzystając ze współrzędnych Rosjanie przeprowadzili atak irańskimi dronami.
Obchody Dnia Zwycięstwa w Rosji, gdy oddawany jest hołd poległym żołnierzom, będą sporym wyzwaniem komunikacyjnym dla Kremla, który próbuje ukryć skalę ofiar w czasie źle zarządzanej kampanii na Ukrainie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, przywódcy kilku rosyjskich regionów graniczących z Ukrainą, a także okupowanego Krymu, zapowiedzieli, że ich duże zazwyczaj parady wojskowe z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja zostaną odwołane, co jest spowodowane względami bezpieczeństwa w pobliżu granicy, natomiast niektóre rosyjskie miasta położone dalej od Ukrainy potwierdziły, że planują zorganizować obchody Dnia Zwycięstwa.
Szef białoruskiego MSZ zaapelował wczoraj o natychmiastowe zawieszenie broni i rozmowy pokojowe między Rosją i Ukrainą. Na to wezwanie zareagował Mychajło Podolak. "Białoruś mówi de facto: przestańcie się przeciwstawiać i pozwólcie, by Rosja was dobiła - stwierdził doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Armia rosyjska ostrzeliwała nocą Słowiańsk - przekazał mer miasta Wadym Lach. Słowiańsk został zaatakowany dwoma pociskami S-300. Jeden z nich uderzył w dziedziniec szkoły. Druga rakieta trafiła w okolice budynku miejskich wodociągów. Kilka prywatnych domów zostało uszkodzonych.
Gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował, że wczoraj Rosjanie znowu zaatakowali pociskami przeciwlotniczymi Oczaków. Nie było żadnych ofiar.
Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego - podały władze lokalne.
W ciągu doby przeciwnik ostrzelał obwód chersoński 46 razy - powiadomił szef władz obwodu Ołeksandr Prokudin. Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie.
"Rosjanie skierowali ogień na dzielnice mieszkalne miejscowości obwodu, teren zakładu w Chersoniu" - napisał Prokudin w Telegramie.
Na północnych granicach Ukrainy - na wspierającej Rosję Białorusi, trwa kompleksowy sprawdzian gotowości bojowej sił zbrojnych. Część formacji i jednostek zostało postawionych w stan najwyższej gotowości bojowej. Do oddziałów powoływani są rezerwiści. Na terytorium Białorusi w dalszym ciągu znajdują się niektóre oddziały rosyjskiej armii - podaje ukraińskie wojsko.
"Niedawny wyciek tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu jest bardzo nietypowy, ale też bardzo szkodliwy na kilku poziomach" - mówi PAP Larry Pfeiffer, wieloletni urzędnik CIA i innych agencji wywiadowczych. Jak dodał, przeciek może zaszkodzić spodziewanej ukraińskiej ofensywie - choć może też zmotywować Waszyngton do zwiększenia pomocy Ukrainie. Zdaniem eksperta wyciek pokazuje też "słabość rosyjskich zabezpieczeń i to, jak głęboki wgląd amerykański wywiad miał w rosyjskim wojsku".
Od 24 lutego 2022 roku do 13 kwietnia w Ukrainie zginęło 180 590 rosyjskich żołnierzy - informuje ukraińskie wojsko. W ciągu ostatniej doby zginęło 540 Rosjan.
W obwodzie donieckim, na zajętych przez Rosjan terenach pojawiły się setki blokad drogowych, gdzie ludzie są sprawdzani i przeszukiwani, w niektórych miejscowościach wyjście z domu lub opuszczenie rejonu jest możliwe tylko po uzyskaniu wcześniejszego pozwolenia. Wcześniej pojawiały się informacje o odbieraniu ukraińskich paszportów i zmuszaniu do przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa.
"Życzylibyśmy sobie, by niemiecki rząd działał ws. wsparcia Ukrainy tak szybko, jak polski. Polska wyznaczyła też bardzo dobrą drogę, jeśli chodzi o inwestycje w obronę; my teraz staramy się skorygować deficyty" - powiedział PAP polityk CDU, lider polsko-niemieckiej grupy w Bundestagu Paul Ziemiak.
45-letni żołnierz z wielkopolskiego Bralina k. Kępna, który zginął od rosyjskiego pocisku w Ukrainie, zostanie pochowany w piątek na miejscowym cmentarzu. Osierocił czworo dzieci w wieku od 12 do 18 lat - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.
Ukraińskie lotnictwo dokonało w ciągu ostatniej doby sześciu nalotów na rosyjskie magazyny i miejsca koncentracji wojsk. "Nasi obrońcy zestrzelili 2 bezzałogowce wroga. Jednocześnie wojska artyleryjskie uderzyły w cztery miejsca koncentracji wojsk, magazyny sprzętu i amunicji" - dodał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Setki cmentarzy znajdujących się w pobliżu linii frontu zostanie zamkniętych na czas prawosławnej Wielkanocy. Ukraińskie władze zdecydowały o takim kroku ze względu na zagrożenie eksplozją min i niewybuchów.
"Wiele państw Europy Zachodniej mogłoby zrobić więcej, jeśli chodzi o dostawy broni dla Ukrainy" - powiedział w wywiadzie dla dziennika "New York Times" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził też, że chciałby interwencji prezydenta USA, by przekonać Koreę Południową do sprzedaży amunicji artyleryjskiej Ukrainie.
Bank Światowy ogłosił w środę, że przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji.
Prezes Banku Światowego David Malpass ocenił, że Ukrainie nadal brakuje na "krytyczne wydatki" w 2023 roku 11 mld USD.