Z udziałem polskich dyplomatów, duchowieństwa i Polonii odbywają się w Smoleńsku uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odprawiona zostanie msza polowa.

REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły na miejscu katastrofy przy lotnisku Smoleńsk Północny. Delegacja kierowana przez ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego złoży wieńce i zapali znicze pod krzyżem i przy symbolicznej brzozie w miejscu katastrofy. Odmówiona zostanie modlitwa w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2020 roku. W ceremonii wezmą udział polscy dyplomaci pracujący w Moskwie, w tym przedstawiciele ataszatu obrony, Policji i Straży Granicznej, dyplomaci działającej w Smoleńsku agencji konsularnej RP oraz polscy duchowni z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Smoleńsku.

W Lesie Katyńskim uroczystości odbędą się na terenie Zespołu Memorialnego. Rozpocznie je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem prawosławnym i modlitwa w intencji ofiar. Następnie w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji politycznych okresu stalinowskiego, ambasador RP złoży wieniec pod pomnikiem ofiar represji.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym uroczystości rozpocznie uderzenie w dzwon, który znajduje się w części ołtarzowej, w wykopie poniżej poziomu gruntu. Wychodzący stamtąd dźwięk dzwonu symbolizuje prawdę dobywającą się nawet spod ziemi. Po złożeniu wieńców przez delegację ambasady RP w Moskwie rozpocznie się polowa msza święta.

Część ołtarzowa, gdzie odprawiona będzie msza, znajduje się w centrum Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Tworzy ją żeliwna płyta z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, stojący przed nią stół ofiarny i krzyż widoczny w prześwicie płyty.

Po mszy polowej odmówiona zostanie także prawosławna modlitwa za zmarłych. Uroczystość zakończy zapalenie zniczy na mogiłach Polskiego Cmentarza Wojennego i złożenie kwiatów przy ścianie pamięci.

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przedłużone

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 r. - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Śledczy uzyskali też nowe informacje, które mają umożliwić wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

Śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zostało przedłużone do końca tego roku. Jak informuje Prokuratura Krajowa, "prowadzone są czynności dowodowe dostarczające nowe informacje pozwalające na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU154m o numerze 101".

Z informacji prokuratury wynika też, że eksperci międzynarodowego zespołu biegłych, złożonego z naukowców z Polski, Portugalii, Danii i Szwajcarii, wydali opinie wstępne dotyczące przyczyn zgonów oraz mechanizmów powstania obrażeń stwierdzonych podczas ponownych sekcji zwłok ofiar katastrofy. "Zespół pracuje nad wydaniem opinii uzupełniających. Do tej pory przedstawiono prokuraturze 58 takich opinii. Zakończenie pracy Międzynarodowego Zespołu Biegłych i wydanie opinii końcowej, która będzie ostatnim etapem pracy zespołu biegłych medyków nastąpi nie wcześniej, niż do końca roku 2021" - wskazała PK.

Z kolei biegli z kolejnego międzynarodowego zespołu w skład którego wchodzą eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Węgier, systematycznie badają przekazany im materiał dowodowy. jak podkreślono zespół ten powołano do sporządzenia wspólnej pisemnej opinii dotyczącej okoliczności, przebiegu i przyczyn katastrofy Tu-154M.

Jak przekazała prokuratura, uzyskano też i poddano analizie nową wspólną opinię Biura Badań Kryminalistycznych ABW oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie, z zakresu badań fonoskopijnych, dotyczącą kopii zapisu rejestratora fonicznego MARS-BM.

Prokuratura Krajowa podkreśliła przy tym, że zespół śledczy systematycznie kieruje do właściwych organów rosyjskich ponaglenia dotyczące wykonania niezrealizowanych dotychczas wniosków o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej. Prokuratura wnioskowała również o zwrot wraku.

Przypomnijmy, dokładnie rok temu w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Prokuratura Krajowa informowała, że to śledztwo znalazło się w kluczowej fazie. A był nią początek prac międzynarodowego zespołu biegłych, mającego przygotować kompleksowy raport.

W sobotę mija 11 lat od dnia katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, członkowie rządu Donalda Tuska, przedstawiciele rodzin katyńskich.

Postępowanie to zostało wszczęte w dniu wypadku przez ówczesną Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Po reformie prokuratury przez rząd PiS śledztwo od zlikwidowanej wtedy prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Od marca 2016 roku sprawą zajął się Zespół Śledczy nr I Prokuratury Krajowej. Zespołem kieruje prokurator Marek Pasionek.