Robert Janson – lider zespołu Varius Manx i kompozytor stworzył muzykę do oficjalnego hymnu obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Utwór nosi tytuł „Tyś jest mój syn”. Autorką tekstu do hymnu jest Iwona Waksmundzka. Jego premiera odbędzie się 15 kwietnia w Poznaniu. „Melodia zwrotek miała być rodzajem pewnego przekroju 1050 lat naszego chrześcijaństwa, a był to przecież bunt, ból, powstania i zrywy” – mówi Janson.
Siadając przy fortepianie nie myślałem o niczym innym, tylko, żeby moje nuty zsynchronizowały się z tekstem, co w pierwszej chwili wydawało mi się małym wyzwaniem, bo zazwyczaj pierwszy piszę muzykę, a dopiero później powstaje do niej tekst - podkreślił w Robert Janson.
Kompozytor przyznał, że jednym z głównym założeń, po pierwszych rozmowach z przedstawicielami archidiecezji poznańskiej, było stworzenie takiego utworu, który łączyłby zarówno etos chrześcijaństwa i aby ludzie byli w stanie go zaśpiewać.
Szczególnie refren hymnu musiał unieść tę sferę religijna, ducha Polaka, człowieka który przezwycięża wszystko co złe, potrafi wstać z kolan. W tym wszystkim dopomaga mu wiara - zarówno w Boga, jak i w drugiego człowieka. Mam nadzieje, że to właśnie udało się osiągnąć; pewien rodzaj delikatności, i jednocześnie melodii niosącej siłę i potęgę - podkreślił.
Autorką tekstu do hymnu jest Iwona Waksmundzka, z którą kompozytor współpracował już wcześniej przy realizacji widowiska "Przygotuj się na miłość" - poświęconego bł. Edmundowi Bojanowskiemu.
Premierowe wykonanie hymnu "Tyś jest mój syn" odbędzie się podczas głównych obchodów 1050. Chrztu Polski, 15 kwietnia w Poznaniu, na zakończenie liturgii jubileuszowej w poznańskiej katedrze. Utwór zostanie zaprezentowany także dzień później, podczas uroczystości na Inea Stadionie.
Partie solowe w nagraniu utworu wykonała absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, sopranistka Agnieszka Gertner-Polak. Pozostałe fragmenty hymnu zagrała natomiast orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Roberta Kamila Lewandowskiego. W wykonaniu uczestniczył Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod dyrekcją dr. Michała Sławeckiego, Poznański Chór Chłopięcy oraz zespół muzyki dawnej pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza.
Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Kolejnego dnia, w Poznaniu, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego prezydent wygłosi orędzie do Polaków.
Na 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób. Odbędzie się wówczas oficjalne, uroczyste rozpoczęcie Świętowania Jubileuszowego oraz Eucharystia z chrztem dorosłych. Wydarzenia na Inea Stadionie zwieńczy natomiast musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.
Kwietniowe obchody jubileuszu poza Gnieznem i Poznaniem odbędą się także w Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.
(dp)