W czwartek w okupowanym Mariupolu odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora - poinformował proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Jak przekazała armia - wiele wskazuje na to, że to miasto w obwodzie donieckim nie jest już "nieosiągalne" dla żołnierzy. Wielka Brytania może być krajem, który przełamie impas w kwestii dostarczenia nam zachodnich myśliwców. Pracujemy na rzecz takiego rozwiązania - oznajmił na Telegramie Andrij Jermak. Rosjanie próbują zwiększyć tempo ataków wzdłuż linii Kupiańsk-Łyman, w pobliżu granicy obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Rosja deportuje z Ukrainy tysiące dzieci, by oddać je do adopcji rosyjskim rodzinom i zrusyfikować. "To jest ludobójstwo" - powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Czwartek, 23 lutego 2023 roku był 365. dniem wojny w Ukrainie. Najważniejsze informacje znajdziecie w zapisie naszej relacji.
"Dziękuję wszystkim krajom, które poparły ważną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego "Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szef państwa dodał, że przyjęta rezolucja jest mocnym sygnałem niesłabnącego światowego poparcia dla Ukrainy.
"To mocne świadectwo solidarności społeczności międzynarodowej z narodem ukraińskim w kontekście rocznicy agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę. Mocna manifestacja globalnego poparcia dla "Ukraińskiej Formuły Pokoju"! - podsumował Zełenski.
Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niewiążącą rezolucję mającą na celu przywrócenie pokoju w tym kraju.
W głosowaniu 141 państw członkowskich ONZ wyraziło poparcie dla rezolucji w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Siedem państw wystąpiło przeciwko dokumentowi - Rosja, Białoruś, Korea Północna, Erytrea, Mali, Nikaragua, Syria. Wśród 32 państw, które wstrzymały się od głosu są m.in.: Chiny, Indie, Pakistan, Kuba, Iran, Kazachstan, Armenia, RPA.
Występując na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych minister sprawa zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wdała się w polemikę z Chinami. "Dlaczego, u licha, mielibyśmy tego nie robić?" - rzuciła ostro nawiązując do niedawnych wypowiedzi szefa chińskiego MSZ, który krytykował dostawy broni na Ukrainę.
Prezydent USA Joe Biden odbędzie w piątek spotkanie online z przywódcami państw grupy G7 oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosi nowy pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Nowe amerykańskie sankcje moją dotyczyć sektora bankowego, obronnego i technologicznego, a mają nimi być objęte zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze.
Dodała, że USA ogłoszą także nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który będzie obejmował wsparcie gospodarcze, a także w zakresie bezpieczeństwa i energii. G7 stało się kotwicą naszej silnej i zjednoczonej odpowiedzi na Rosję - podkreśliła rzeczniczka Białego Domu.
Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z obwodem czernihowskim na północy Ukrainy nie mają nic wspólnego z ofensywą - zapewnił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Daniłow poinformował, że tego dnia odbyła się kolejna narada prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z najwyższymi rangą dowódcami, podczas której omawiano m.in. sytuację na granicach państwa - pisze agencja Interfax-Ukraina.
Ruchy, które (Rosjanie) wykonują na granicach z obwodem czernihowskim, nie mają nic wspólnego z atakiem - zaznaczył. Obwód czernihowski znajduje się na północy Ukrainy, graniczy z Białorusią i Rosją.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział, że jego kraj dostarczy Ukrainie 10 czołgów Leopard-2 - podaje "El Pais".
Na początek Madryt przekaże 6 czołgów, a w kolejnych miesiącach ta liczba wzrośnie do 10.
My, Polacy, jak mało który naród na świecie rozumiemy tragedię Ukrainy. Wiemy czym jest wojna, śmierć i cierpienie; ale nasza historia jest świadectwem, że nawet zbrodnie i prześladowania nie złamią prawdziwego ducha wolności - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
W wygłoszonym w przeddzień rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę orędziu, prezydent przypomniał, że dokładnie rok temu, 23 lutego zaledwie kilka godzin przed rosyjską agresją był w Kijowie by wspierać Ukrainę i rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.
Żegnając się ujrzałem w jego oczach wielką determinację i odwagę. Powiedział mi wówczas: "Możemy się już nigdy nie zobaczyć. Nikt tu się nie podda. Będziemy walczyć do samego końca". Odpowiedziałem: "Wołodymyr, zobaczymy się jeszcze wiele razy. Na Polskę zawsze możecie liczyć. Zostańcie z Bogiem" - mówił prezydent.
W przeddzień rocznicy rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie Rosja przeprowadziła ataki hakerskie na ukraińskie strony rządowe - poinformowała ukraińska państwowa służba łączności specjalnej.
W czwartek wykryto atak na szereg zasobów internetowych ukraińskich organów władzy państwowej i lokalnej - napisała służba w komunikacie. Wskutek ataku zmodyfikowana została treść kilku stron.
Incydent nie spowodował istotnego zaburzenia pracy systemów i nie wpłynął na funkcjonowanie organów władzy - zapewniono. Działanie większości stron już przywrócono.
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w czwartek do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju - poinformowano w komunikacie grupy.
Zgodzono się również nałożyć na Rosję kolejne sankcje - podała japońska agencja Kyodo. Japonia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w G7, w której skład wchodzą także Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone.
Środki finansowe mają pomóc Ukrainie w naprawie i odbudowie zniszczonej przez rosyjskie pociski infrastruktury, ustabilizowaniu gospodarki i obronie przeciwko agresorowi - przekazali ministrowie po spotkaniu w Bengaluru w Indiach.
Krajom UE ponownie nie udało się osiągnąć jednomyślności w sprawie 10. pakietu sankcji wobec Rosji. Restrykcje miały być uzgodnione do jutra, czyli do pierwszej rocznicy napaści na Ukrainę. Rozmowy ambasadorów państw UE będą kontynuowane w piątek.
W piątek, w dniu, w którym minie rok od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego; zostaną na nim omówione bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską agresją, także w kontekście konsultacji prezydentów Polski i USA.
Posiedzenie RBN ma się rozpocząć w Pałacu Prezydenckim o godz. 12:00.
Trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie będzie możliwy tylko wtedy, gdy zostanie potwierdzona jej suwerenność, niepodległość i integralność terytorialna - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej Ukrainie.
Minister wezwał Rosję do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z Ukrainy i podkreślił, że Polska popiera międzynarodowe inicjatywy na rzecz rozliczenia Rosji z jej zbrodni.
Ocenił też, że Ukraińcy broniąc się przed brutalną napaścią, bronią nie tylko swojej tożsamości, niepodległości i wolności, ale też porządku międzynarodowego opartego o zasady, zaś wynik wojny będzie miał globalne reperkusje.
Kierunek Mariupol nie jest już całkowicie nieosiągalny dla ukraińskich obrońców - powiedziała rzeczniczka sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze Mariupola informowały o kilku eksplozjach w tym mieście.
Oczywiście mówimy o pojęciu bardzo względnym. Jednak to, co uważa się za tak bardzo odległe, że aż nieosiągalne, nie zawsze takie jest. Kierunek Mariupol nie jest już dla nas całkowicie nieosiągalny - oświadczyła Humeniuk.
Nawiązała w ten sposób to czwartkowych informacji o eksplozjach w Mariupolu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że kwestię chińskich propozycji dotyczących zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zna jedynie ogólnie. Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem przyznał jednak, że chciałby spotkać się z kimś z władz ChRL.
Temat znam ogólnie - powiedział Zełenski. Żadnego dokumentu jednak nie widziałem. Jest za wcześnie na diagnozę. Ogólnie to, co Chiny zaczęły mówić o Ukrainie, jest bardzo dobre. To są pierwsze kroki i to nie jest złe. Wyciągniemy wnioski, gdy poznamy szczegóły - podkreślił.
Uważam, że byłoby pożądane, aby Ukraina spotkała się z Chinami - dodał i zdradził, że Kijów wysłał taki sygnał na szczeblu dyplomatycznym.
Im więcej krajów świata włączy się w formułę pokoju, tym więcej krajów, w tym dużych, wpływowych krajów, zastanowi się nad tym, jak zakończyć wojnę na Ukrainie z poszanowaniem naszej suwerenności, co może doprowadzić do szybszego pokoju - przekonywał Zełenski.
Wartość pomocy Łotwy dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy przekroczyła w ubiegłym roku 1 proc. PKB tego bałtyckiego kraju. Poinformował o tym w czwartek premier Łotwy Kriszjanis Karinsz, cytowany przez Kancelarię Stanu.
Łotewskie wsparcie dla Ukrainy obejmuje pomoc wojskową, humanitarną i gospodarczą. Premier podkreślił, że proporcjonalnie do PKB łotewska pomoc należy do największych.
Na przekazany Ukrainie sprzęt wojskowy i inne wyposażenie potrzebne do obrony, takie jak śmigłowce, drony, haubice, generatory, samochody, łotewskie państwo i społeczeństwo przeznaczyło do lutego łącznie ponad 380 mln euro - podkreślił szef rządu.
Na niedawnym posiedzeniu rządu Węgier w Sopronie zdecydowano, że nie należy zmieniać węgierskiego stosunku do wojny na Ukrainie - powiedział na spotkaniu z parlamentarzystami z koalicji Fidesz-KDNP w Balatonfured na wschodzie kraju premier Viktor Orban.
Szef rządu zwrócił się w środę do członków koalicji partii parlamentarnych Fidesz-KDNP przed wiosenną sesją parlamentu, która ma się rozpocząć pod koniec lutego. Podczas spotkania stwierdził, że interes narodowy Węgier wymaga, aby kraj dalej trzymał się z daleka od wojny na Ukrainie.
Tak zdecydował naród węgierski w kwietniu (w wyborach parlamentarnych - PAP): nie będziemy dostarczać broni, nie przystąpimy do żadnej koalicji wojennej - powiedział do parlamentarzystów Orban. W tej wojnie nie może być zwycięzcy - dodał.
Na stadionie Łużniki w Moskwie, gdzie w środę zorganizowano propagandowy koncert z okazji pierwszej rocznicy inwazji na Ukrainę, znalazła się grupa dzieci jakoby pochodzących z ukraińskiego Mariupola; jedną z dziewczynek zmuszono do dziękowania rosyjskiemu żołnierzowi za rzekome wyzwolenie jej rodzinnego miasta - oznajmił ukraiński portal Obozrevatel.
Kilkunastoletnia dziewczynka, określona jako Hanna Naumenko, publicznie dziękowała wojskowemu - domniemanemu "wujkowi Jurze". Dziękuję za to, że uratował mnie, moją siostrę i setki innych dzieci z Mariupola - powiedziała nastolatka, po czym przyznała, że zapomniała dalszej części tekstu. W tym momencie kobieta prowadząca propagandową imprezę poleciła jej objąć rosyjskiego żołnierza - relacjonował ukraiński portal.
Przebieg środowego show w Moskwie i fakt, że dziewczynka "zapomniała" tekstu może świadczyć o tym, że pokaz z dziećmi w roli głównej był wyreżyserowaną inscenizacją. Hanna Naumenko to w rzeczywistości personalia narzeczonej jednego z ukraińskich żołnierzy, który walczył w Mariupolu. Dlatego nie ma żadnej pewności, że dzieci zmuszone do występu na stadionie w ogóle pochodziły z tego ukraińskiego miasta - zauważył Obozrevatel.
Od 24 lutego ubiegłego roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 106 naszych medyków, z czego 33 w miejscach pracy - poinformował w czwartek, w przededniu pierwszej rocznicy agresji Kremla na sąsiedni kraj, minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
Te dane nie obejmują medyków, którzy zostali zmobilizowani i wyruszyli na front. Wiadomo też o 1106 uszkodzonych placówkach należących do służby zdrowia. Niektóre spośród tych obiektów trzeba będzie wznosić od podstaw, ponieważ 174 budynki zostały tak zniszczone, że nie nadają się do renowacji - oznajmił Laszko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodał, celem rosyjskich wojsk stały się głównie placówki medyczne ze wschodu i północy kraju - z obwodów ługańskiego, donieckiego, charkowskiego, czernihowskiego i kijowskiego.
Zwiększa się obecność floty rosyjskiej na Morzu Śródziemnym, istnieje wysokie ryzyko incydentów - oświadczył w czwartek szef sztabu włoskiej marynarki wojennej admirał Enrico Credendino. Odnotował, że postawa Rosjan jest "agresywna".
W wystąpieniu przed komisją obrony włoskiej Izby Deputowanych admirał Credendino podkreślił, że skutki wojny na Ukrainie w kontekście bezpieczeństwa Włoch są dostrzegalne na morzu.
Notuje się, zaznaczył, "ogromny wzrost liczby jednostek rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym i na Morzu Czarnym do poziomu, jakiego nie było nawet w czasach zimnej wojny".
Według szefa "ministerstwa zdrowia" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Dmitrija Garcewa, w wyniku ukraińskiego ostrzału Doniecka zginęły trzy osoby, dwóch pracowników pogotowia i jeden cywil.
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja przeprowadziła prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.
Od początku agresji zbrojnej na pełną skalę okupanci rosyjscy przeprowadzili prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i niemal 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych na obiekty na terytorium Ukrainy - powiedział generał na briefingu prasowym. Dodał, że niemal 1100 ataków Rosjanie przeprowadzili, wykorzystując aparaty bezzałogowe (drony).
Wypowiadając się w przeddzień rocznicy inwazji, rozpoczętej 24 grudnia 2022 roku, przedstawiciel sztabu ocenił, że "Kreml przygotowuje Rosjan do przedłużającego się konfliktu". Choć władze Rosji twierdzą, że cele inwazji się nie zmieniły, to nie wyjaśniają, w jaki sposób będą one osiągnięte - zauważył generał.
Mieszkańcy kilku regionów anektowanego Krymu usłyszeli w radiu przemówienie szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa. Wystąpienie poprzedził ukraiński hymn. Budanow powiedział, że Ukraina odzyska wszystkie okupowane obecnie terytoria. Transmisja została wkrótce przerwana.
A video from the temporarily occupied Crimea appeared on the network, where several radio stations broadcast the address of the head of the Ukrainian Government of Ukraine Kyrylo Budanov. Follow @Flash_news_ua pic.twitter.com/BKfxrparke
Flash_news_uaFebruary 23, 2023
Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł przywozowych, kontyngentów i środków ochrony handlu w odniesieniu do ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej. W ten sposób UE udziela wsparcia ukraińskiej gospodarce i pomaga złagodzić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów spowodowaną agresją Rosji.
Wniosek zostanie rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.
Podczas przemówień delegacji Rosji na zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ZP OBWE) w Wiedniu parlamentarzyści z wielu krajów, w tym z Polski, opuścili w geście protestu salę obrad.
Przed rokiem, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, otrzymywaliśmy od zachodnich partnerów tylko broń strzelecką. Obecnie podjęto już decyzję o dostarczeniu nam czołgów, a niebawem zapadną podobne postanowienia dotyczące samolotów bojowych - stwierdziła w przeddzień rocznicy agresji Kremla, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
"Rosji nie udało się uzyskać kontroli ani na morzu, ani w powietrzu, ani nawet utrzymać terytoriów, które udało jej się zagarnąć na początku (wojny). Kreml nie osiągnął strategicznego sukcesu na żadnym kierunku. (...) Natomiast my (zaczynaliśmy) od przygotowywania 24 lutego 2022 roku koktajli Mołotowa, a teraz, 23 lutego 2023 roku, przygotowujemy nasze załogi do obsługi czołgów (obiecanych przez) sojuszników" - napisała wiceminister na Telegramie.
Sama obecność w Zgromadzeniu Parlamentarnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie delegacji Rosji, to zniewaga dla ofiar rosyjskich okrucieństw - przekazała nieobecna na sali delegacja Ukrainy w pisemnym oświadczeniu, które odczytał podczas otwarcia zimowej sesji ZP OBWE w Wiedniu słowacki parlamentarzysta Peter Osusky.
"To policzek dla sprawiedliwości i profanacja pamięci tak wielu ofiar z rąk tych, którzy stracili swoje człowieczeństwo" - dodała delegacja ukraińska.
W oświadczeniu podkreślono, że Rosjanie odpowiedzialni są za "niewymowne okrucieństwa przeciwko niewinnej ludności cywilnej" i muszą ponieść odpowiedzialność.
Przyczyną dzisiejszego alarmu w Kijowie był dron zwiadowczy. Został pomyślnie zestrzelony, informuje Dowództwo Sił Powietrznych
The cause of today's air raid in #Kyiv was a reconnaissance drone. It was successfully shot down, Air Force Command reports. pic.twitter.com/jNL1T4jqnj
nexta_tvFebruary 23, 2023
Prezydent Biden w Kijowie i Warszawie wysłał jasny sygnał Putinowi, że jego hegemoniczne fantazje się nie ziszczą - powiedziała PAP senator Demokratów Jeanne Shaheen. Jak dodała, podobny los spotka innych agresorów.
"Przemówienie prezydenta jasno dało do zrozumienia Rosji i innym agresorom, którzy się przyglądają wojnie, jak wielka będzie cena dla tych, którzy zagrożą wolności i demokracji" - dodała.
Przemysł jądrowy i biznes diamentowy nie zostaną objęte dziesiątym pakietem sankcji UE - pisze hiszpański dziennik La Vanguardia.
The nuclear industry and the diamond business will not be included in the tenth #EU sanctions package, writes La Vanguardia. pic.twitter.com/ZLiUtaKBzU
nexta_tvFebruary 23, 2023
Rosjanie szykują prowokacje na północy Ukrainy, wskazują na to zarejestrowane ruchy ich wojsk - informuje ukraińska armia. Ma to być przygotowanie do kolejnego etapu ofensywy Kremla.
W czwartek w godzinach porannych w okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora - poinformował w komunikatach na Telegramie proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów. Jest dobrze, a będzie (takich przypadków) jeszcze więcej" - napisał samorządowiec. Jak dodał, do wybuchów doszło na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza oraz w pobliżu lotniska.
Czekamy na militarne zwycięstwo Ukrainy, bo jeśli ono nie nastąpi, to ta wojna się nie skończy, tylko będzie następna. Ukraina walczy o fizyczne przetrwanie narodu - podkreślił w rozmowie z PAP analityk i politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Naukowiec zaznaczył, że inwazja Rosji na Ukrainę zakończy się, kiedy Moskwa utraci zdolność jej kontytuowania. "To oznacza, że inwazja zakończy się, kiedy nastąpi tąpnięcie polityczne w Rosji, na wzór tego z 1905 roku po klęsce w wojnie z Japonią. Wówczas Moskwa uznała Koreę za strefę wpływów Japonii i oddała część swych terytoriów w Azji" - powiedział Żurawski vel Grajewski w rozmowie z PAP.
Od początku wojny ukrainskie dzieci spędziły 920 godzin w schronach przeciwbombowych.
During the year of the war, Ukrainian children spent an average of 920 hours in bomb shelters, -Save the Children organization. pic.twitter.com/at9RSZGRvl
Flash_news_uaFebruary 23, 2023
Eksplozje w centrum okupowanego Doniecka. Mieszkańcy informują również o wybuchach w Mariupolu.
Explosions are being reported in the center of occupied #Donetsk. Media reports also about explosions in occupied #Mariupol. pic.twitter.com/Zxm66ixk5H
nexta_tvFebruary 23, 2023
Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - informuje ministerstwo obrony. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
W obwodzie biegorodzkim w Rosji rozbi si samolot Si Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Su-25.Informacj o katastrofie lotniczej w gminie Walujski potwierdzi miejscowy wojewoda. pic.twitter.com/K8f2HBzdcQ
WarNewsPL1February 23, 2023
Samolot szturmowy Su-25 rozbił się w rejonie rosyjskiego Biełgorodu. Pilot ewakuował się, jednak bez powodzenia i zmarł. W wyniku tego spłonęła stodoła z sianem.
Według oficjalnych informacji przyczyną wypadku była awaria techniczna samolotu.
An Su-25 attack aircraft crashed in the #Belgorod region. The pilot ejected unsuccessfully and died. As a result of that, a barn with hay burned out. According to official information, the cause of the accident was a technical malfunction of the aircraft. pic.twitter.com/l32t1OoE3K
nexta_tvFebruary 23, 2023
Rosyjskie siły najprawdopodobniej szykują kolejną ofensywę. Koncentrują się wokół Wułhedaru - na zachodzie obwodu donieckiego - tak twierdzi brytyjski wywiad.
Miasto jest pod silnym ostrzałem, od dwóch dni bardzo intensywne walki trwają też wokół Bachmutu.
Niepokojące sygnały płyną też z samej Rosji. Kremlowskie media piszą dziś o rzekomej zbrojnej prowokacji ukraińskich wojsk wobec Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii kontrolowanego przez Moskwę. Są więc poważne obawy, że do prowokacji owszem, może tam dojść, ale ze strony Rosjan, którzy będą chcieli w ten sposób usprawiedliwić kolejne etapy swojej ofensywy.
Premier Hiszpanii z wizytą w Kijowie,
Prime Minister of #Spain Pedro #Sanchez arrived in #Kyiv on an official visit. He will meet with President #Zelenskyy, as well as visit #Bucha and #Irpin. pic.twitter.com/9mDYBnOcdN
nexta_tvFebruary 23, 2023
Nie będę mówił o konkretnych liczbach, a tym bardziej personaliach, ale mogę potwierdzić, że mamy swoich współpracowników w otoczeniu Putina - oznajmił w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Wielka Brytania może być krajem, który przełamie impas w kwestii dostarczenia nam zachodnich myśliwców. Pracujemy na rzecz takiego rozwiązania - oznajmił na Telegramie Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
"Pozostają jeszcze pewne kwestie, które wymagają uzgodnienia" - dodał Jermak.
Za działalność szpiegowską w latach 2015-2022 odpowie Rosjanin, który przez wiele lat mieszkał w Polsce. Akt oskarżenia przeciwko niemu pod koniec ubiegłego tygodnia trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Nie wydaje mi się, żeby ta wojna skończyła się szybko, jeśli wspólnota międzynarodowa nie podejmie nowych jakościowo kroków, jeśli chodzi o wsparcie zbrojne i materialne Ukrainy - powiedział w TVN 24 ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki.
Ambasador Polski w Ukrainie podkreślił także, że "tak naprawdę od naszego wspólnego wysiłku zależy, czy ta wojna będzie długa, czy skończy się szybciej". "Rozumiem, że trwa dyskusja i oczekiwanie na samoloty bojowe. To nie jest łatwe nie tylko ze względów politycznych, ale i technicznych" - powiedział. "Nie jest łatwe wyszkolenie załóg lotniczych, zorganizowanie infrastruktury - przede wszystkim lotnisk - dla nowoczesnych maszyn, którymi dysponują państwa NATO. To jest zadanie prawdopodobnie nie na jeden rok" - wyjaśnił.
W dn.22.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejciach granicznych na kierunku z Ukrainydo Polski 22,7 tys. osb. Od 24.02.2022 - 10 mln os.W dn.22.02 z Polskido Ukrainyodprawiono 16,6 tys. osb. Od 24.02.2022 - ponad 8,116 mln os.#Pomagamy #kontrolagraniczna pic.twitter.com/35CQTqS8W2
Straz_GranicznaFebruary 23, 2023
Rosjanie próbują zwiększyć tempo ataków wzdłuż linii Kupiańsk-Łyman, w pobliżu granicy obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - informuje w najnowszym raporcie ISW.
Cytowany przez ISW jeden z rosyjskich blogerów wojennych twierdzi, że wojska rosyjskie rozpoczęły natarcie w kierunku Kupiańska, Łymanu i Siwerska. Niemniej - dodał bloger - ukształtowanie terenu, lasy i umocnienia ukraińskie utrudniają Rosjanom ofensywę na linii frontu w zachodniej części obwodu ługańskiego.
Strona ukraińska również informowała o operacjach rosyjskich w kierunku Kupiańska (obwód charkowski) i Łymanu (obwód doniecki), zapewniając, że próby ataków zostały odparte.
Wczoraj Rosjanie wystrzelili 4 rakiety S-300 w obiekty przemysłowe w rejonie kijowskim w Charkowie. Dwóch cywilów odniosło lekkie obrażenia - poinformował szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Siniehubow.
Yesterday, Russians struck 4 S-300 missiles at industrial facilities in the Kyiv district of Kharkiv. Two civilians suffered light injuries, reports the head of the Kharkiv Regional Military Administration, Oleh Syniehubov. pic.twitter.com/Q37JVBYSzq
Flash_news_uaFebruary 23, 2023
Nie chciałabym, żeby odbudowa ukraińskich miast po wojnie była odgórna. Nie będzie ona polegać tylko na odbudowie przestrzeni fizycznych, ale jeszcze ważniejsza jest odbudowa społeczności lokalnych - powiedziała PAP.PL socjolog z Centrum Historii Miejskiej we Lwowie Natalia Otriszczenko.
Skuteczna obrona Mikołajowa na południu Ukrainy, kierowana przez generała Dmytro Marczenkę, okazała się przełomowym momentem w wojnie z Rosją, ponieważ powstrzymała natarcie wroga na Odessę. Zupełnie inaczej wyglądały wydarzenia w obwodzie chersońskim, szybko opanowanym przez siły agresora - powiadomiła analizie rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
Działania ukraińskich wojsk w pobliżu Chersonia i okolicznych miejscowości to prawdziwe studium chaosu i braku kompetencji. Nikt w porę nie podjął decyzji o zniszczeniu strategicznie ważnych mostów, a ukraińskie siły broniły się w bardzo nieskoordynowany sposób. W efekcie 24 lutego ubiegłego roku Rosjanie zdołali spokojnie przekroczyć linię rozgraniczenia pomiędzy okupowanym Krymem i resztą Ukrainy, a następnie w ciągu kilku dni zająć obszar wielkości Szwajcarii - czytamy w obszernej analizie, w której ujawniono szczegóły inwazji Kremla na sąsiedni kraj.
Ukraińska delegacja nie godzi się na obecność rosyjskich deputowanych w obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i dlatego będzie je bojkotowała - powiedział szef delegacji, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, Mykyta Poturajew.
"Sytuacja jest trudna. Bojkotujemy sesję zimową ZP OBWE, chociaż jesteśmy na miejscu dla dwustronnych spotkań z delegacjami naszych najbliższych przyjaciół i partnerów. Będziemy omawiali z naszymi partnerami, a ich jest wielu, przyszłość wymiaru parlamentarnego OBWE" - wyjaśnił przed zaplanowanymi obradami w Wiedniu.
Poturajew wskazał, że przyczyną bojkotu jest nie tylko wojna, którą prowadzi przeciwko Ukrainie Rosja, ale i decyzja władz Austrii o przyznaniu wiz członkom delegacji rosyjskiej. Piętnastu z nich objętych jest sankcjami Unii Europejskiej.
Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars - poinformował na twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
Zakoczya si procedura milczcej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla . Oznacza to, e Kongres zatwierdzi sprzeda dla Si Zbrojnych RP tych najnowoczeniejszych zestaww artylerii dalekiego zasigu. Wkrtce finalizacja kontraktu! pic.twitter.com/WO3pIUAwfW
mblaszczakFebruary 23, 2023
"Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski. Oznacza to, że Kongres zatwierdził sprzedaż dla Sił Zbrojnych RP tych najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu. Wkrótce finalizacja kontraktu!" - napisał w czwartek na twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
"Ta inwazja jest obrazą dla naszego zbiorowego sumienia" - powiedział sekretarz generalny António Guterres podczas przemówienia otwierającego posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ z powodu rocznicy rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie.
"This invasion is an insult to our collective conscience," stated Secretary General Antnio #Guterres during an opening speech at a meeting of the UN General Assembly on the occasion of the anniversary of the #Russian full-scale aggression against #Ukraine. pic.twitter.com/M9x5uTdMrZ
nexta_tvFebruary 23, 2023
Blisko 2,5 tys. dzieci ukraińskich uchodźców urodziło się w ubiegłym roku w Polsce, a łączny koszt świadczeń medycznych dla ukraińskich uchodźców wyniósł 514 602 174,62 zł - NFZ ujawnił dane dotyczące opieki medycznej dla Ukraińców - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
"Wśród blisko 752 tys. wykonanych w ciągu pół roku świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z Ukrainy na pierwszym miejscu pod względem kosztów leczenia, w tym refundacji leków (23,4 mln zł, liczba świadczeń - 7481) jest ‘inna opieka medyczna’ - w tym pojęciu mieści się m.in. radioterapia, chemioterapia, przetaczanie krwi. Na drugim miejscu (3683 świadczenia za ponad 9,7 mln zł) są wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe" - czytamy.
Niespodziewany, poniedziałkowy przystanek prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie, to najważniejszy punkt jego wizyty; to gest na miarę wystąpienia Johna Kennedy'ego czy Ronalda Reagana w Berlinie, a także na miarę wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 r. - mówi PAP.PL politolog Irena Lasota.
Od początku wojny Caritas archidiecezji lwowskiej przywiózł z Polski blisko 1 tys. tirów, nie licząc mniejszych transportów busami, które organizowali poszczególni kapłani, zakony czy mniejsze organizacje - powiedział PAP metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Zaznaczył, że duże wsparcie humanitarne ofiarował polski rząd.
Władze Mołdawii planowały 24 lutego ub.r., czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie w celu uniemożliwienia ataku wojsk rosyjskich - powiedział mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu.
W rozmowie z kiszyniowską telewizją Jurnal TV sprecyzował, że rozważany akt sabotażu miał służyć utrudnieniu ewentualnego wniknięcia wojsk rosyjskich do stolicy Mołdawii i rozprzestrzenienia się ich po tym kraju.
Prezydent Rosji Władimir Putin ożywił swoją imperialistyczną narrację, zgodnie z którą Rosja walczy dziś o "historyczne granice". Narrację, na którą powoływał się też w swoim przemówieniu przed inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 r.
Russian President Vladimir #Putin revived his imperialistic narrative that #Russia is fighting for Russia's "historic frontiers" today, a narrative that he had similarly voiced in his speech before the re-invasion of #Ukraine on Feb. 24, 2022.https://t.co/bWuVJWppB9 pic.twitter.com/lycKisPE7g
TheStudyofWarFebruary 23, 2023
Rosja deportuje z Ukrainy tysiące dzieci, by oddać je do adopcji rosyjskim rodzinom i zrusyfikować. "To jest ludobójstwo" - powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
O powołanie specjalnego trybunału do spraw zbrodni popełnionych w czasie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zaapelowała Ołena Zełenska.
Zełenska powiedziała, że taki trybunał służyłby nie tylko Ukrainie, ale całemu światu.
Kilka minut po godzinie 3 w nocy czasu polskiego amerykański przywódca dotarł do Białego Domu. Prezydent Joe Biden wysiadł wyraźnie zmęczony ze śmigłowca Marine One, który przetransportował go z bazy Andrews, dokąd dotarł na pokładzie samolotu Air Force One. Po wielogodzinnej podróży z Warszawy Biden poszedł prosto do Białego Domu, pomachał jedynie dziennikarzom, którzy próbowali zapytać go o to, jak wypadła, w jego ocenie, podróż do Europy.
W wywiadzie dla stacji ABC News prezydent USA Joe Biden ocenił decyzję Moskwy o zawieszeniu swego udziału w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START jako "duży błąd".
"Niezbyt odpowiedzialny" - dodał amerykański przywódca. Jednocześnie Joe Biden podkreślił, że nie odbiera tej decyzji jako sygnału, że Władimir Putin rozważa użycie broni jądrowej.