Prokurator krajowy zmienia zespół prowadzący śledztwo w sprawie śmierci generała Papały – ustalili reporterzy śledczy RMF FM Marek Balawajder i Roman Osica. Śledztwem zajmować się będzie Wydział Przestępczości Zorganizowanej w Łodzi, a nie jak do tej pory prokuratura w Warszawie.
Śledztwo w tej sprawie toczy się już od 11 lat i wciąż nie wiadomo, kto zabił Papałę i dlaczego. Ale przeniesienie śledztwa - jak zapewniał prokurator krajowy Edward Zalewski - nie było efektem oceny pracy śledczych, tylko próbą "wyciśnięcia z postępowania czegoś więcej". Może oznaczać też zmianę wersji, że jedynym zleceniodawcą zabójstwa był Edward Mazur. Nie mogę wykluczyć sytuacji, że w toku dalszego postępowania znajdą się dowody, które będą wskazywać na ewentualną możliwość zaistnienie innej wersji śledczej niż ta, która została przyjęta w akcie oskarżenia - mówi Zalewski. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Najprawdopodobniej zmieni się też zespół policjantów prowadzących postępowanie w sprawie zabójstwa generała Papały. Funkcjonariuszy dobiorą sobie nowi prokuratorzy. Jak ustalili nasi reporterzy, prokuratorzy odsunięci od badania głównego wątku mają się skoncentrować na procesie, jaki zacznie się za kilkanaście tygodni, w którym oskarżonymi są boss mafii pruszkowskiej Andrzej Z. ps. „Słowik” oraz Ryszard B.
Andrzeja Z. oskarżono o nakłanianie płatnego zabójcy do zabicia generała Papały. Ryszard B. został oskarżony również o nakłanianie i współudział w tej zbrodni. Zespół prokuratora Mierzejewskiego ma bronić przed sądem swoich zarzutów. Te dwa akty oskarżenia to jedyny sukces pracującego od 11 lat zespołu. Kompletną porażką zakończyła się próba ekstradycji Edwarda Mazura. Także uporczywe trzymanie się wątku, że to Mazur stoi za zabiciem generała Papały nie popchnęło do przodu weryfikacji innych hipotez.
Nowe osoby może będą miały nowe pomysły na rozwiązanie śledztwa i wykrycie sprawców - tak zmiany skomentował były minister sprawiedliwości. Profesor Zbigniew Ćwiąkalski przyznał, że potrzebne było nowe spojrzenie na całość sprawy. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio