Zachód jest zaniepokojony groźbą Rosji dotyczącą broni jądrowej - pisze Reuters. Ukraińskie rakiety spadły na hotel Kolos na peryferiach okupowanego przez Rosjan Chersonia. Miała to być baza stacjonowania rosyjskich żołnierzy. Rosjanie 10 października mogą rozpocząć mobilizację w Mariupolu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że tydzień po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą na tereny okupowane przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych. Ludzie ci nie przeszli żadnych przygotowań - ocenia sztab. "Ta farsa na terytoriach okupowanych nie może być nawet nazwana imitacją referendum" - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu zapewnił, że te ziemie powrócą do Ukrainy. Śledzimy dla Was najważniejsze wydarzenia z 217. dnia wojny w naszej relacji minuta po minucie 28.09.2022 roku.
Jeśli Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, będzie to oznaczało koniec Rosji; nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem - ocenił w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.
Chadecka Unia CDU/CSU poniosła porażkę w Bundestagu z propozycją zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy; w głosowaniu imiennym 179 posłów opowiedziało się za przyjęciem wniosku, 476 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu - informuje w środę telewizja ARD.
"Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność; i tak już wszystko wam zabrano" - zwrócił się do Rosjan w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Chcecie żyć - uciekajcie. Chcecie żyć - oddawajcie się do niewoli. Chcecie żyć - walczcie na swoich ulicach o swoją wolność" - zwrócił się po rosyjsku do Rosjan ukraiński prezydent.
MSZ Łotwy wezwało w środę łotewskich obywateli do jak najszybszego opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i odradziło podróże do tego kraju. Apel uzasadniono pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa.
Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre ogłosiła w środę kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 1,1 mld dolarów. W jego skład wejdzie m.in. 18 nowych wyrzutni HIMARS i setki pojazdów opancerzonych, jednak ich dostawy spodziewane są w dłuższym terminie.
Nowa transza pomocy zostanie dostarczona w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), co oznacza, że broń zostanie zakupiona dla Ukrainy bezpośrednio od producenta, a nie podarowana z inwentarza USA, wyjaśniła Jean-Pierre. To zwykle znaczy, że dostawa nie nastąpi prędko. Dotychczas USA dostarczyły Ukrainie 16 wyrzutni HIMARS, zaś Niemcy i Wielka Brytania 11 gąsienicowych wersji tego systemu M270 MLRS.
Jak podał w komunikacie Pentagon, oprócz 18 systemów artylerii rakietowej HIMARS, nowy pakiet zawierać będzie 150 pojazdów opancerzonych HMMWV (Humvee), 150 pojazdów taktycznych do holowania m.in. haubic, 40 ciężarówek, 22 radary oraz systemy przeciwdronowe, a także sprzęt łączności. Nowa transza oznacza, że łączna wartość dotychczas zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji to ponad 16,2 mld dol.
"Jedyne prawdziwe rosyjskie głosowanie w tym tygodniu, to głosowanie nogami" - napisał w środę na Twitterze ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dyplomata odniósł się w ten sposób do nielegalnych referendów na Ukrainie i masowej ucieczki Rosjan za granicę w obawie przed mobilizacją.
The Kremlin apparently wants us to believe that 97% of those it tortured and abused voted for yet more mistreatment. Please. The only real votes this week were by Russians who voted with their feet.
USAmbOSCESeptember 28, 2022
Grupa studentów ze Sri Lanki została pod koniec lutego zatrzymana przez rosyjskie wojska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, a następnie znalazła się w niewoli.
Okupanci bili nas za każdym razem, gdy przechodzili obok. Nie wiemy, dlaczego to robili - relacjonowali Lankijczycy w reportażu Radia Swoboda.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Holandii zatrzymano rosyjskie jachty i samoloty o wartości 2 mld euro - informuje w środę dziennik "NRC". Najcenniejsze są samoloty Airbus o wartości około 400 mln euro.
Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zapewniła w środę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jej kraj nigdy nie uzna rosyjskich prób aneksji ukraińskiego terytorium i będzie kontynuował udzielanie mu wsparcia - przekazało jej biuro.
Do fińskich przejść granicznych dociera z Rosji coraz więcej rowerzystów. Na jednośladzie łatwiej ominąć kolejki samochodów. Uwagę strażników wzbudzają mężczyźni z bagażami na rowerach - informuje w środę radio Yle.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w środę rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
Scholz podkreślił m.in., że Niemcy nigdy nie uznają wyników pozorowanych referendów w Ukrainie.
Zamrożone majątki rosyjskich oligarchów mogą w przyszłości zostać użyte na poczet odszkodowań wojennych dla Ukrainy - powiedziała w środę w Senacie przedstawicielka resortu finansów USA Elizabeth Rosenberg.
Stwierdziła też, że rosyjska gospodarka nie będzie w stanie wytrzymać efektów sankcji oraz zapowiedziała kolejne restrykcje w związku ze spodziewaną aneksją ukraińskich terytoriów przez Rosję.
MSZ zdecydowanie potępia organizację przez Rosję nielegalnych "referendów", mających na celu aneksję części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, tymczasowo okupowanych przez Rosję, i wzywa do nieuznawania ich wyników - przekazał w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zsolt Semjen, wicepremier Węgier i przewodniczący rządzącej z razem z Fideszem Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP), został odznaczony przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla Orderem Chwały i Honoru drugiej klasy - poinformował portal hvg.hu.
Niemcy są otwarte na przyjęcie rosyjskich dezerterów. Wielu Ukraińców krytykuje taką postawę rządu niemieckiego, bo się boją. Kobiety, których córki lub siostry zostały zgwałcone przez Rosjan w Buczy czy Mariupolu lub które same doświadczyły takiej przemocy, szukają w Niemczech ochrony, a nie ponownej traumy - donoszą niemieckie media.
Decyzja Władimira Putina o mobilizacji na wojnę z Ukrainą jeszcze bardziej pogorszy sytuację rosyjskiej gospodarki. Na front pojedzie jeden na stu aktywnych pracowników, co w połączeniu z masowymi ucieczkami mężczyzn za granicę może doprowadzić rodziny zmobilizowanych żołnierzy do ubóstwa - oceniła agencja Bloomberga.
Zachód jest zaniepokojony groźbą Rosji dotyczącą broni jądrowej, zwłaszcza, że część polityków i ekspertów uważa, iż może ona użyć na Ukrainie jednej lub kilku taktyczny bomb atomowych, a Władimir Putin może podjąć taką decyzję choćby po to, by utrzymać się u władzy - pisze w środę agencja Reutera.
Krakowscy radni jednogłośnie przyjęli w środę rezolucję "w sprawie uznania osób wspierających kremlowski reżim jako persona non grata w Krakowie".
Rezolucja jest pokłosiem zapowiedzi koncertu w tym mieście brytyjskiego muzyka Rogera Watersa. Koncert został już odwołany przez organizatorów.
Były prezydent USA Donald Trump zaproponował, że stanie na czele grupy, która miałaby doprowadzić do dyplomatycznego porozumienia z Rosją. Skomentował w ten sposób wybuchy gazociągów Nord Stream, ostrzegając, że mogą one doprowadzić do wojny.
"Rosyjscy okupanci wkrótce ogłoszą 'częściową mobilizację' na podbitych obszarach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy. Nowym celem Kremla będzie opanowanie całej Zaporoszczyzny" - oznajmił w środę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
"Wysyłanie nowych rekrutów, słabo wyszkolonych rosyjskich rezerwistów i niewyszkolonych cywilów na Ukrainę to przepis na rzeź. Nie są przygotowani na to, co ich spotka" - ocenił w artykule dla "Washington Post" były generał wojsk USA w Europie Mark Hertling.
Ukraińskie rakiety spadły na hotel Kolos na peryferiach okupowanego przez Rosjan Chersonia. Po eksplozji duża część budynku zawaliła się. Rosjanie informują, że są poszkodowani i twierdzą, że był to atak na cywilów.
Z kolei ukraińskie media odpowiadają: "zastanówmy się, kto mieszka w hotelu w czasie wojny w okupowanym mieście". To sugestia, że była to baza stacjonowania rosyjskich żołnierzy.
Rosjanie dostarczyli kolejne pręty paliwowe do elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech - poinformował w środę węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.
Rosyjski koncern Rosatom buduje dwa nowe bloki elektrowni jądrowej w Paksu. Jest to możliwe, gdyż zachodnie sankcje nałożone na Moskwę nie obejmują energetyki jądrowej. Kontrakt między stroną węgierską i rosyjską został podpisany bez ogłoszenia przetargu w 2014 roku. W ramach inwestycji wartej około 12 mld euro aż 80 proc. kosztów ma być pokryte z rosyjskiego kredytu.
Litwa jeszcze w tym roku zwiększy wydatki na obronę o kolejne 148 mln euro - postanowił w środę rząd. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wojskowych SUV-ów, systemu rakietowego HIMARS, radarów i amunicji. Tegoroczny budżet na obronę wyniesie w sumie 2,52 proc. PKB.
Minister obrony Arvydas Anuszauskas oświadczył, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone na odbudowę zdolności wojskowych Litwy po przekazaniu przez nią części własnego uzbrojenia Ukrainie.
W okupowanym Mariupolu w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie mogą rozpocząć 10 października mobilizację. Zaczęli już zbieranie danych - powiedział w środę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.
Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu - przekazała ambasada USA w Moskwie w ostrzeżeniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że ustaliła tożsamość pięciu rosyjskich wojskowych odpowiedzialnych za ostrzelanie w lutym kolumny aut ewakuujących mieszkańców Hostomla w obwodzie kijowskim. Zginęło wówczas pięć osób.
Jak podała SBU w oficjalnym komunikacie, zbrodni tych dopuścili się członkowie pododdziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) z Kemerowa i Nowokuzniecka i oddziału specjalnego policji OMON w Kraju Krasnojarskim. W oficjalnym komunikacie, opublikowanym w serwisie Telegram, SBU nie podała ich nazwisk, ale opublikowała ich fotografie.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że ustaliła tożsamość pięciu rosyjskich wojskowych odpowiedzialnych za ostrzelanie w lutym kolumny aut ewakuujących mieszkańców Hostomla w obwodzie kijowskim. Zginęło wówczas pięć osób.
Chcielibyśmy kiedyś ułożyć relacje z Rosją, ale nie z Rosją imperialną, popełniającą zbrodnie - mówił w środę podczas odbywającego się we Wrocławiu VIII Kongresu Energetycznego wiceminister MSZ Paweł Jabłoński.
"Ruscy jeździli po domach i zmuszali do głosowania. Podpisałeś za - dawali rosyjski dowód, a mężczyzn zabierali do wojska. Podpisałeś przeciw, potrafili zabrać do filtracyjnego obozu. I nie ma wyboru, że nie chcesz głosować. Musisz" - tak o pseudoreferendum ws. przyłączenia do Rosji opowiedziała PAP 30-letnia mieszkanka Chersonia.
W ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez Władimira Putina mobilizacji na wojnę z Ukrainą, przybyło do Finlandii przez jej wschodnią granicę ponad 46 tys. obywateli Rosji - informuje fińska straż graniczna. Hotele w Karelii są pełne Rosjan, ale obecnie zdecydowana większość - 80 proc. - udaje się w dalszą podróż do innych krajów.
Wyniki rosyjskiego pseudoreferendum w okupowanym obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy są rozbieżne z liczbą ludności w tym regionie - powiedział w środę szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj.
Tak teraz wygląda przejście graniczne rosyjsko-gruzińskie Upper-Lars.
More images from the Upper Lars checkpoint. pic.twitter.com/45WC70XBEs
nexta_tvSeptember 28, 2022
O poranku rosyjskie rakiety spadły na miasto Hulajpołe w obwodzie zaporoskim.
#Russian occupiers struck the center of #Huliaipole in the morning with three S-300 missiles. The strike destroyed a historic building and damaged the railroad track. pic.twitter.com/hjg1ByQFZh
nexta_tvSeptember 28, 2022
Rosyjskie pseudoreferenda aneksyjne na ziemiach okupowanych nie mają mocy prawnej - oświadczyło w środę ukraińskie MSZ. Zaapelowano do krajów Unii Europejskiej i NATO o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy dla odparcia rosyjskiej inwazji.
Ukraina w ostatnich dniach wzmogła swoje działania ofensywne na północnym wschodzie kraju, ale Rosja prowadzi bardziej zdecydowaną obronę niż wcześniej i sama też próbuje posuwać się w kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Niektórzy rosyjscy żołnierze tuż po mobilizacji są wysyłani na front. W sieci pojawił się film na którym rosyjski jeniec mówi, że poddał się Ukraińcom 3 dni od mobilizacji.
From mobilization to captivity in 3 days pic.twitter.com/JBJHwEa8FC
TpyxaNewsSeptember 27, 2022
W rosyjskich ostrzałach miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło minionej doby pięciu cywilnych mieszkańców, a dziesięciu zostało rannych - poinformował w środę Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.
Według informacji ukraińskich sił zbrojnych, Rosjanie na wojnie stracili już ponad 58 tysięcy żołnierzy.
#Russian losses according to the General Staff of the Armed Forces of #Ukraine. pic.twitter.com/kY4uQ4AD5n
nexta_tvSeptember 28, 2022
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w środę, tydzień po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą, że na tereny okupowane przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych. Ludzie ci nie przechodzili żadnych przygotowań - ocenia sztab.
Władze rosyjskie mogą podjąć próbę przeformułowania na "operację antyterrorystyczną" inwazji i okupacji terytoriów ukraińskich, które Moskwa zamierza wkrótce anektować - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów - podała we wtorek agencja Reutera. Waszyngton ma to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami pseudoreferendów na okupowanych obszarach tego kraju.
Ukraińcy wyzwalają kolejne regiony.
A video of the liberation of #Kupiansk-Vuzlovyi, #Kharkiv region. pic.twitter.com/wkrW1mfyyb
nexta_tvSeptember 28, 2022
"Nie zaakceptujemy wyników pseudoreferendów na okupowanych przez Rosjan obszarach Ukrainy i nadal będziemy wspierać ten kraj z niesłabnącą mocą" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung"
Władimir Putin został zapędzony do narożnika, dlatego z dnia na dzień coraz bardziej prawdopodobne staje się użycie przez niego taktycznej broni jądrowej - uważa były agent CIA Robert Baer.
"Ta farsa na terytoriach okupowanych nie może być nawet nazwana imitacją referendum" - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu zapewnił, że te ziemie powrócą do Ukrainy.
NATO powinno odpowiedzieć na ewentualny rosyjski atak jądrowy na Ukrainie w sposób konwencjonalny, ale dewastujący - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau w wywiadzie dla telewizji NBC News. Ocenił też, że rosyjska mobilizacja nie zmieni biegu wojny, ale może osłabić wsparcie Rosjan dla działań władz.