Ministerstwo Zdrowia poinformowało o uruchomieniu strony internetowej prezentującej codzienne raporty zakażeń koronawirusem. Specjalna mapa podaje dane także z poziomu powiatów, co do tej pory robiły lokalne sanepidy. Efekty jednak ciężko pochwalić.
Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka zapowiadał, że od wtorku zostanie wprowadzony nowy model raportowania przypadków zakażeń i zgonów. Wszystkie dane będą pojawiały się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Sanepid nie będzie przesyłał już informacji np. samorządom, co miejscy urzędnicy bardzo krytykowali.
Po godz. 22 resort zdrowia na Twitterze ogłosił uruchomienie nowego portalu.
Wanie ruszya strona internetowa prezentujca codzienne raporty zakae #koronawirus od poziomu danych oglnopolskich do poziomu danych powiatowych. Prezentowane dane, podobnie jak codzienne poranne raporty, pochodz z systemu EWP. https://t.co/JSvXiQgyhU
MZ_GOV_PLNovember 24, 2020
Właśnie ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń koronawirus od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych. Prezentowane dane, podobnie jak codzienne poranne raporty, pochodzą z systemu EWP (Centrum e-Zdrowia) - napisało ministerstwo na Twitterze.
Na stronie resortu można sobie wybrać zarówno podział zakażeń w Polsce ze względu na województwa, jak i powiaty.
Nowa mapa niesie jednak pewną niespodziankę. Do tej pory resort zdrowia publikował na swojej stronie mapę ze wszystkimi odnotowanymi zakażeniami od początku epidemii w każdym województwie. W nowej wersji mamy - przynajmniej na razie - do czynienia wyłącznie z dobowym bilansem.
Strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii - informuje resort.
Strona bdzie stopniowo uzupeniana o dane historyczne oraz biece wykresy prezentujce przebieg epidemii.
MZ_GOV_PLNovember 24, 2020
Póki co z hucznych zapowiedzi wynika dość niewiele. Przypomnijmy, że jeszcze dziś ministerstwo informowało o dopisaniu do bilansu zakażeń "zagubionych" 22 tys. przypadków. Czy z nowej strony dowiemy się, o jakie zakażenia chodzi i w jakich województwach? Być może, ale w chwili startu nowej bazy danych możemy o tym tylko pomarzyć.
Brakuje także informacji o ogniskach zakażeń w powiatach - te pojawiały się na stronach sanepidów. Choć sposób ich raportowania też był daleki od idealnego. Ogniska podzielone były w tabeli na rubryki, takie jak szpitale, DPS-y, komunikacja miejska czy zakłady pracy. Była także zakładka "Inne", którą w ostatnich tygodniach dość nadużywano. Przykładowo w Krakowie sanepid zanotował 25 464 zakażenia koronawirusem. Aż 23 613 miało źródło "Inne", co mówi nam niewiele o rozwoju epidemii.
Nowy portal resortu zdrowia krytykuje także dr Paweł Grzesiowski. We wpisie na Twitterze skierowanym do ministra Adama Niedzielskiego zwrócił uwagę na wady i niedopatrzenia.
Panie ministrze, to poszerzenie o powiaty, ale bardzo podstawowe, wręcz surowe dane, na dodatek wprowadzają w błąd bo tytuł w rubryce zgony "Przypadki śmiertelne w wyniku chorób współistniejących" jest nieprawdziwy. Brak dokładniejszych danych, które były publikowane przez PSSE - napisał Grzesiowski.
Panie Ministrze, to poszerzenie o powiaty, ale bardzo podstawowe, wrcz surowe dane, na dodatek wprowadzaj w bd bo tytu w rubryce zgony "Przypadki miertelne w wyniku chorb wspistniejcych" jest nieprawdziwy. Brak dokadniejszych danych, ktre byy publikowane przez PSSE.
grzesiowski_pNovember 24, 2020