Francuski producent samochodów Renault wznowił produkcję w swoich moskiewskich fabrykach. Koncern ma poparcie francuskiego rządu w kwestii utrzymania produkcji.

REKLAMA

Renault zawiesił produkcję w zeszłym miesiącu z powodu braku części i problemów logistycznych. Decyzja Renault o wznowieniu produkcji w poniedziałek ma poparcie francuskiego rządu, który jest jego największym udziałowcem - podają źródła cytowane przez agencję Reuters.

Renault posiada pakiet większościowy fabryk Avtovaz, które w ostatnich tygodniach częściowo wstrzymały produkcję w zakładzie Toljatii nad Wołgą oraz w Łżewsku.

Sankcje nałożone na Rosję obejmują zakaz eksportu półprzewodników, które są główną przyczyną wstrzymywania produkcji samochodów w fabrykach.

Od firm, które pozostały w Rosji, opinia publiczna domaga się zmiany decyzji i wycofania z tamtejszego rynku. Chodzi m.in. o szwajcarską grupę spożywczą Nestle czy francuskie sieci Leroy Merlin, Decathlon oraz Auchan.

Rosjanie zbombardowali Leroy Merlin w Kijowie

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska ostrzelały duże centrum handlowe w Kijowie ze sklepem Leroy Merlin."To pierwsza firma na świecie, która finansuje bombardowanie swoich sklepów i zabijanie własnych pracowników" - skomentowało ukraińskie Ministerstwo Obrony.

Komentarz resortu odnosił się do decyzji Leroy Merlin o pozostaniu na rosyjskim rynku po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jest to nieludzkie. Wstrząsająca chciwość - stwierdzono we wpisie ministerstwa na Twitterze.

LEROY MERLIN became the first company in the world to finance the bombing of its own stores and killing its own employees.Inhumane, harrowing greed. #IsolateRussia #StopRussianTerrorism pic.twitter.com/79PYZA9Zvg

DefenceUMarch 21, 2022

Część ogromnego obiektu doszczętnie spłonęła, zniszczony został parking i znajdujące się na nim pojazdy, eksplozja uszkodziła także sąsiednie budynki mieszkalne - relacjonowała agencja AFP.

W poniedziałek rano agencja Ukrinform informowała, że według wstępnych danych zginęło co najmniej osiem osób.