Mazowsze i Śląsk – to w tych regionach zakażonych koronawirusem ostatniej doby przybyło najwięcej. Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin badania wykazały obecność SARS-CoV-2 u 53 420 osób. To rekord epidemii.
W całej Polsce w ciągu ostatniej doby przybyło 53 420 osób zakażonych koronawirusem.
"To rekordowy wynik, a w najbliższych dniach będą kolejne zwyżki zakażeń, co widzimy w liczbie zleceń na badania PCR z POZ, ale także w liczbie wykonywanych testów" - powiedział Interii wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
"Piąta fala się rozpędza" - dodał.
Z danych resortu zdrowia wynika, że najwięcej zakażonych koronawirusem przybyło na Mazowszu (8524) i na Śląsku (8042).
Jak informuje reporterka RMF FM Anna Kropaczek, w Śląskiem najwięcej zakażeń jest w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i powiecie bielskim, ale najwyższy odsetek dodatnich wyników w całej puli wykonanych testów jest w powiecie rybnicki - wynosi on aż 56 procent.
W powiatach mikołowskim i wodzisławskim w co drugiej badanej próbce wykryto zakażenie.
V fala epidemii nie jest jeszcze odczuwalna w szpitalach - zajęta jest niespełna połowa łóżek i ok. 60 procent respiratorów przeznaczonych dla zakażonych.
Powoli jednak wzrasta liczba wyjazdów karetek do pacjentów, u których stwierdza się Covid-19 - wczoraj było ponad 150 takich interwencji. Blisko połowa zakażonych została przewieziona do szpitali.
"Szykujemy się na napływ nowych pacjentów z koronawirusem w ciągu dwóch tygodni" - tak mówią lekarze na Mazowszu.
Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz ustalił, jakie są możliwości zwiększenia liczby łóżek w mazowieckich szpitalach - zarówno w tymczasowych, jak i działających na stałe.
MUW jest przygotowany do uruchomienia do końca stycznia ponad 350 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (w tym prawie 20 respiratorowych) w mazowieckich szpitalach (poza szpitalami tymczasowymi) - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Z kolei do końca lutego możliwe jest uruchomienie ponad 1700 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (w tym ponad 100 miejsc respiratorowych).
Jeśli chodzi o szpitale tymczasowe, to "do końca stycznia baza łóżkowa w szpitalach tymczasowych w województwie może powiększyć się o kolejnych prawie 300 łóżek (w tym ok. 70 łóżek respiratorowych), natomiast do końca lutego w razie potrzeb możliwe jest uruchomienie kolejnych ponad 300 łóżek (w tym ok. 20 respiratorowych)".
Jak informuje urząd wojewódzki, aktualnie żadna placówka tymczasowa nie ma pełnego obłożenia chorymi.
Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, wykonano 50 795 046 iniekcji.
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 21 608 106 osób.
Trzecią, uzupełniającą dawkę szczepionki, przyjęło 205 931 osób z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą - 9 435 658 osób.
Dzienna liczba szczepień wynosi 114 717 iniekcji.