Jeszcze dziś na stronach rządowych mają zostać opublikowane zasady szczepień w zakładach pracy. Chodzi o te firmy, które byłby w stanie zgromadzić co najmniej 300 osób: pracowników i ich rodzin. Nie wiadomo, kiedy akcja szczepienia w zakładach pracy miałaby ruszyć, ale już od 4 maja będzie można dokonać rejestracji.
4 maja ruszy rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 w zakładach pracy. Warunkiem będzie zgromadzenie 300 osób. Mają to być pracownicy i ich rodziny, które chcą się zaszczepić.
Planujemy szczepienia w zakładach pracy. To będzie ważny kanał szczepień - mówił na konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.
Przyznał jednocześnie, że dziś nie jest w stanie powiedzieć, kiedy takie szczepienia miałyby się rozpocząć. Warunkował to dostawami szczepionek.
W tej chwili nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, że zaczniemy szczepienia, czy nawet pilotaż w zakładach pracy 12, 15 czy 20 maja. Musimy zaczekać aż się unormuje sytuacja z dostawami do Polski - powiedział.
Minister Dworczyk mówił na konferencji prasowej, że właśnie przekroczyliśmy 10,3 mln łącznie wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką. W tym tygodniu planujemy wykonać 1,6 mln szczepień - dodał.
Obecnie w Polsce jest 6,5 tysiąca miejsc, gdzie można się zaszczepić. Ma ich przybywać w miarę, jak do naszego kraju będą napływać dostawy preparatów.
Szef kancelarii premiera namawiał wszystkich, by rejestrowali się na szczepienia. Przypomniał, że dziś została uruchomiona rejestracja na szczepienia przeciwko Covid-19 dla kolejnych dwóch roczników: W konsekwencji tego mogą się rejestrować na szczepienia wszystkie osoby powyżej 46. roku życia - zaznaczył.
System działa bez zakłóceń - oświadczył szef KPRM.
Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu - korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Zastrzyki przeciw Covid-19 wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe. Na rynku od połowy kwietnia dostępne są też szczepionki jednodawkowe opracowane przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson.
Słuchajcie online już teraz!
Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.