Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta. 26 czerwca w I turze wyborów prezydenckich uzyskał 30,46 proc. głosów. Był to drugi wynik wyborów. 12 lipca w II turze wyborów 2020 zmierzy się z ubiegającym się o reelekcję kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. Obecny prezydent Warszawy urodził się 17 stycznia 1972 roku. Jest synem znanego muzyka - jazzmana, kompozytora i pianisty Andrzeja Trzaskowskiego i Teresy Trzaskowskiej. Rodzina ojca związana była od pokoleń z Krakowem, rodzina matki - z Warszawą.

REKLAMA

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego

Program społeczny:

Rafał Trzaskowski nie mógł konkurować z Andrzejem Dudą na wielkie programy społeczne, bo najpierw musiał zapewniać, że przekonał się do 500 plus, 13. emerytury i nie chce likwidować programów PiS.

Trzaskowski w swoim programie mówił o darmowych żłobkach i przedszkolach oraz zapowiadał powrót do finansowania in vitro. Zapewniał też, że nigdy nie podpisze ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne.

Bardzo mocno w kampanii i programie społecznym akcentuje sprawy kobiet, także ich praw pracy. W programie obiecuje zrównanie wynagrodzeń, a na finiszu kampanii obiecał dodatki do emerytury za wychowanie dzieci.

Rafał Trzaskowski na każdym kroku wytyka Dudzie, że zamiast na onkologię wolał dać 2 miliardy złotych na propagandę w TVP. Sam obiecuje oczywiście większe nakłady na służbę zdrowia i brał w obronę lokalne, powiatowe szpitale.

Trzaskowski mocno akcentował w kampanii chaos w edukacji.

Materiał Mariusza Piekarskiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Podsumowanie kampanii wyborczej (SPOŁECZEŃSTWO)

Program gospodarczy:

Rafał Trzaskowski składa najkosztowniejsze obietnice. Mocno przelicytował Andrzeja Dudę proponując obietnice warte 40 miliardów złotych. Proponuje coś na kształt podniesienia kwoty wolnej do 8 tysięcy złotych, ale nie dla wszystkich. Założenie Trzaskowskiego jest takie, że roczne dochody do wysokości 30 tysięcy złotych byłyby zupełnie zwolnione z PIT-u.

Druga propozycja jest taka, że za każde urodzone dziecko kobietom przysługiwałby dodatek do emerytury - po 200 złotych miesięcznie.

Razem to kosztuje 40 miliardów rocznie - czyli mniej więcej tyle ile program 500 plus.

Poza tym Trzaskowski mgliście mówi o możliwości obniżenia podatków: VAT-u, PIT-u i na paliwa. Zapowiada też weto podatkowe, czyli blokowanie podwyżek podatków oraz bliżej nieokreśloną pomoc dla frankowiczów.

Materiał Krzysztofa Berendy:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Podsumowanie kampanii wyborczej (EKONOMIA)

Polityka zagraniczna:

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem kampanii prezydenckiej dla Andrzeja Dudy była jego ostatnia wizyta w USA. Tam jak na dłoni widać było wsparcie Donalda Trumpa, który podczas wspólnej konferencji kilka razy powtarzał, że prezydent aktualny Polski na pewno doskonale poradzi sobie w nadchodzących wyborach.

Choć wątki amerykańskie - o których najgłośniej mówił Andrzej Duda - pojawiają się w kampanijnych wypowiedziach również kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, to jednak bardziej patrzy on bliżej, czyli w stronę Europy.

Materiał Pawła Balinowskiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Polityka zagraniczna Duda vs. Trzaskowski

Sprawy światopoglądowe:

Spory w tej dziedzinie były jednym z filarów kampanii Andrzeja Dudy. Prezydent częściej mówił o sprawach światopoglądowych, niż kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Materiał dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Duda vs. Trzaskowski sprawy światopoglądowe

Kwestie sportowe:

Andrzej Duda obiecał m.in. odbudowę stadionu Górnika Wałbrzych. W kampanię prezydenta włączył się premier, który odwiedził ośrodek szkolenia w Białymstoku, zbudowany m.in dzięki rządowej pomocy. Przy okazji wywołał do tablicy Rafała Trzaskowskiego. Poszło o zrujnowany stadion Skry Warszawa.

W kampanii Rafała Trzaskowskiego nie znalazło się miejsce na sport.

Materiał Pawła Pawłowskiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Sport: Podsumowanie kampanii wyborczej

Kwestia kultury:

Rafał Trzaskowski poświęcił w kampanii kulturze kilka krótkich rozdziałów. Proponuje m.in. dla każdego do 21. roku życia bon o wartości 100 złotych. Można będzie wymienić go na bilet do kina, teatru czy na zakup książki. Obiecuje też zakończenie prac nad ustawą o statusie zawodowym artysty i więcej pieniędzy na kulturę w małych miejscowościach.

Rafał Trzaskowski zwracał uwagę na trudną sytuację ludzi kultury w czasie pandemii i brak pomocy od państwa. W swoim programie zapowiadał, że będzie aktywnie walczył z cenzurą w kulturze.

Materiał Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Kultura - Andrzej Duda vs. Rafał Trzaskowski


Biografia Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski w 1990 r. ukończył warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja. Jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Kolegium Europejskiego w Natolinie. W 2004 uzyskał doktorat w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Trzaskowski był też stypendystą Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002) i Uniwersytetu w Oxfordzie (1996). Uczył się także w Stanach Zjednoczonych - Cranbrook-Kingswood High School (1990-1991) oraz w Australii Marcellin College w Sydney (1987).

W latach 1998-2009 wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Od 2000 r. jest wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie. Był też analitykiem w Centrum Europejskim w Natolinie.

W latach 2009-2013 był europarlamentarzystą. W latach 2013-14 był ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. W gabinecie Ewy Kopacz, w latach 2014-15, był wiceministrem spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej i pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej.

W latach 2015-18 był posłem. Z parlamentu odszedł w 2018 r. - gdy wygrał wybory na prezydenta Warszawy - już w pierwszej turze zdobył 56,67 proc. głosów. Jak informuje Trzaskowski na swojej stronie, "w czasie urzędowania jako prezydent stolicy wprowadził m.in. program darmowych żłobków dla warszawskich maluchów, zwiększył dofinansowanie w ramach warszawskiego program in vitro czy przeprowadził rekordowe zakupy ekologicznych pojazdów transportu publicznego. Przez 1,5 roku jego kadencji oddanych do użytku zostało też 6 nowych stacji II linii metra i rozpoczęły się prace nad budową III linii".

Kandydat drugiego wyboru

Rafał Trzaskowski początkowo nie był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. 15 maja w wyścigu o wejście do Pałacu Prezydenckiego zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Prezydent Warszawy oświadczył wtedy, że "idzie bić się" o Polskę, która będzie silna, o państwo, w którym wyciąga się wnioski z błędów III RP, ale nie depcze się wszystkiego, co przez 30 lat udało się osiągnąć.

Życie prywatne Rafała Trzaskowskiego



Rafał Trzaskowski jest żonaty od 2002 roku. Z żoną Małgorzatą, poznaną podczas studiów w Natolinie, mają dwójkę dzieci - Olę i Stasia.

Ulubione książki Rafała Trzaskowskiego to: "Mistrz i Małgorzata", "49 idzie pod młotek", "Moskwa-Pietuszki" i "Zły".

Ulubiona muzyka to jazz, funk, soul i "wszystkie odmiany nu-". "Mam swoje typy we wszystkich rodzajach muzyki poza country, thrash metalem i techno" - deklaruje Rafał Trzaskowski na swoim koncie na Facebooku.

Ulubione filmy to "Casablanca", "Fight Club" i "Dzień Świstaka".

Trzaskowski deklaruje, że jego głównym zainteresowaniem jest literatura - przede wszystkim rosyjska i amerykańska. "Jestem bibliofilem - ponad 10 000 książek. Już niedługo zostanę nimi przysypany" - twierdzi Trzaskowski.