"Naszym celem nie jest nakręcanie militarnego konfliktu, ale coś przeciwnego - zakończenie wojny. Staramy się o to i będziemy się starać dalej" - powiedział Władimir Putin odnosząc się do wczorajszej decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o przekazaniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Była to prawdopodobnie jego pierwsza publiczna wypowiedź, w której powiedział prawdę o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Senat USA przegłosował projekt budżetu federalnego, wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Szef Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej, ostrzega, że Iran zamierza wkrótce zwiększyć dostawy zaawansowanej broni do Rosji. Zełenski w drodze powrotnej spotkał się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą. Najważniejsze wydarzenia związane z 302. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 22.12.2022 r.
Ta relacja zakończyła się. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Rosjanie niszczą zbombardowany przez swoje wojska teatr w Mariupolu, w którym zginęło około 600 cywili.
#Russian occupiers demolish the Drama Theater in #Mariupol. On 16 March, the Russian army bombed the building which was used as an air raid shelter and murdered around 600 civilians. pic.twitter.com/Cam5i7zc1K
nexta_tvDecember 22, 2022
Sytuacja w regionie charkowskim: wolontariusze z Charkowa dostarczają ciepłe posiłki starszym mieszkańcom Izium.
Zdaniem niezależnego białoruskiego portalu Nexta, Władimir Putin nazwał dziś rosyjską agresję, po raz pierwszy, "wojną".
Putin called the "special operation" a war for the first time since the invasion began.The Investigative Committee take note. Apparently we have a new candidate for an article about "fakes" about the Russian army. pic.twitter.com/l00iATjD1d
nexta_tvDecember 22, 2022
Naszym celem nie jest nakręcanie militarnego konfliktu, ale coś przeciwnego - zakończenie wojny. Staramy się o to i będziemy się starać dalej - powiedział Putin w trakcie czwartkowej konferencji prasowej. Jak dodał, "staramy się o zakończenie tego, im szybciej, tym lepiej, oczywiście".
Senat USA przegłosował projekt budżetu federalnego, wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy.
Budżet wciąż musi zostać przyjęty przez Izbę Reprezentantów do piątku, by uniknąć tzw. shutdownu.
Bitwa o Marinkę w obwodzie donieckim z perspektywy ukraińskiego żołnierza.
Battle of Marinka (Donetsk Oblast of Ukraine) from the perspective of a serviceman of the Ukrainian Air Assault Forces. pic.twitter.com/5w1rBnrccI
Archer83AbleDecember 22, 2022
Gościem piątkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie dominikanin o. Jarosław Krawiec, wikariusz Wikariatu Ukrainy. Porozmawiamy z nim m.in. o tym, jak Ukraińcy przygotowują się w tym trudnym wojennym czasie do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Zapytamy ponadto ilu Ukraińców będzie obchodzić Boże Narodzenie w najbliższy weekend. Coraz więcej z nich nie chce bowiem celebrować nadchodzących świąt w tym samym czasie, co Rosjanie, a Kościół Prawosławny Ukrainy zezwolił swym wiernym na obchodzenie Bożego Narodzenia 25 grudnia.
Niemcy dostarczą 26 wojskowych ciężarówek HX 8x8 na Ukrainę. Łączna wartość pojazdów wynosi 12,5 mln euro.
#Germany to deliver 26 military transport trucks to UkraineThe German defence concern Rheinmetall has started supplying #Ukraine with HX 8x8 trucks. A total of 26 such vehicles worth 12.5 million will be sent to Ukraine on the order of the German government. pic.twitter.com/USkDAmxX3A
nexta_tvDecember 22, 2022
W miejscowości Goriaczij Klucz, około 40 km od Krasnodaru na południu Rosji, pojawiają się kolejne groby rosyjskich wojskowych zabitych na Ukrainie, o których śmierci nie informowały władze lokalne - podał niezależny portal Kawkaz.Realii.
Szef Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej, ostrzega, że Iran zamierza wkrótce zwiększyć dostawy zaawansowanej broni do Rosji.
Potwierdził jednocześnie, że Izrael dotarczył sojusznikom informacje wywiadowcze o dostawach irańskich dronów do Moskwy.
Mossad chief warns: Iran intends to increase supply of advanced weapons to Russia soon; Israel provided allies with intel info about Iranian drone shipments to Moscow, he confirms (via @WallaNews)
IsraelRadar_comDecember 22, 2022
Sprawiedliwy pokój to taki, który nie potwierdza po prostu zagarnięcia terytorium jednego państwa przez drugie - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Dodał jednocześnie, że do Ukraińców należy wybór, kiedy zasiąść do stołu negocjacyjnego z Rosjanami.
Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył też, że choć obecnie Ukraina skupia się na wyzwalaniu terytoriów straconych po 24 lutego, nie oznacza to, że na tym musi się zatrzymać i to do niej należy decyzja w tej sprawie, zaś rolą USA jest jej wspieranie.
To jest to, co najprawdopodobniej przyspieszy nadejście dnia, kiedy prezydent Władimir Putin dojdzie do wniosku, że to, w co się zaangażował jest daremne i przyszedł czas na prawdziwe negocjacje - oświadczył Blinken.
Zwracając uwagę na owacyjne przyjęcie Wołodymyra Zełenskiego przez Kongres Stanów Zjednoczonych, CNN podkreśla, że swe przesłanie skierował on do narodu amerykańskiego, jego przywódcy, narodu ukraińskiego i Putina.
Tymczasem Rosja chce kontynuować wojnę, a nie negocjować.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi spotkał się w Moskwie z władzami Rosatomu w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w południowo-wschodniej Ukrainie.
Według stron rozmowy maja być kontynuowane.
Wielka Brytania potępia Koreę Północną za dostarczanie broni dla Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej walczącej na Ukrainie, i uważa zwracanie się przez Rosję o pomoc do Korei Północnej za objaw desperacji - oświadczył szef dyplomacji James Cleverly.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział podczas czwartkowej wirtualnej konferencji prasowej, że Korea Północna sfinalizowała pierwsze dostawy broni dla rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera. W skład dostaw weszły m.in. rakiety.
Aktualna sytuacja na froncie i potrzeby Ukrainy, wizyta w USA, a także polsko-ukraińskie sprawy bilateralne były przedmiotem rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Dodał, że rozmowa trwała prawie trzy godziny.
Unia Europejska formalnie zatwierdziła uzgodniony wcześniej limit ceny gazu. Mechanizm ma gwarantować, że ceny surowca w UE nie będą zbyt wysokie.
Mechanizm zostałby uruchomiony, gdyby referencyjne ceny gazu wzrosły do co najmniej 180 euro za megawatogodzinę (cena w ramach hubu gazowego Dutch Title Transfer Facility) i utrzymały się przez trzy kolejne dni.
"Polska i Ukraina będą wypracowywać mechanizmy bezpiecznego tranzytu ukraińskiego zboża, aby zagwarantować, że nie pozostanie ono w Polsce" - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Rozmawiaem dzi z ministrem polityki rolnej Myko Solskim. Przedstawiem konieczno kontroli wszystkich rodzajw zb wjedajcych z do przez granic. Bdziemy wypracowywa mechanizmy bezpiecznego tranzytu zboa, aby zagwarantowa, e nie pozostanie ono w . pic.twitter.com/LKC5S6wLym
Kowalczyk_HDecember 22, 2022
Kongres Estońskich Ukraińców zaapelował w liście otwartym do obywateli Estonii o ograniczenie lub rezygnację w okresie noworocznym z fajerwerków, które "zabijają odzyskany przez ukraińskich uchodźców spokój" - poinformował dziennik "Postimees".
Poinformowałem prezydenta RP Andrzeja Dudę o tym, co usłyszałem w Stanach Zjednoczonych, o naszej wizji strategicznej 2023 roku. Wzmacniamy nasze wspólne siły - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
Urzędnik powołanej przez Rosjan administracji okupacyjnej w obwodzie chersońskim w południowej Ukrainie Andrij Sztepa zginął w zamachu. Eksplodowała bomba w jego samochodzie - podała agencja Reutera.
Sztepa kierował administracją okupacyjną w rejonie kachowskim. Przez Ukraińców był nazywany kolaborantem.
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 10 firm i instytucji morskich z Rosji w związku z jej operacjami przeciwko ukraińskim portom - poinformował Departament Stanu USA.
Wśród podmiotów objętych amerykańskimi sankcjami znalazł się m.in. Centralny Instytut Badawczy Materiałów Konstrukcyjnych "Promety", który przez Departament Stanu został opisany jako jedna z wiodących rosyjskich firm, zajmujących się budową okrętów dla marynarki wojennej i rozwojem technologii wojskowej.
Sankcjami obłożone zostały także instytucje i firmy, zajmujące się m.in. opracowywaniem i produkcją systemów nawigacyjnych dla okrętów bojowych, zautomatyzowanych systemów sterowania dla okrętów nawodnych i podwodnych, systemów informacji i kierowania walką czy produkcją maszyn okrętowych, instalowanych na rosyjskich statkach handlowych i morskich.
Na liście sankcyjnej jest też Instytut Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk, który jest najstarszym i największym rosyjskim ośrodkiem badawczym w dziedzinie oceanologii.
Weźmiemy to pod uwagę, a anditodum zawsze się znajdzie - powiedział Władimir Putin, odnosząc się do wczorajszej decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o przekazaniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Ogłoszenie zbiegło się z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.
Młodzi wolontariusze przygotowujący w Lizbonie najbliższą edycję Światowych Dni Młodzieży zebrali w ramach świątecznej zbiórki charytatywnej 30 tys. euro na rzecz poszkodowanych w wyniku rosyjskie inwazji na Ukrainę - poinformowali organizatorzy wydarzenia, które odbędzie się w sierpniu 2023 roku z udziałem papieża Franciszka.
Oficer Federalnej Służby Wywiadu (BND) został postawiony przed Prokuraturą Federalną pod zarzutem zdrady.
Poinformowano, że agent od dłuższego czasu szpiegował na rzecz Rosji, której przekazywał poufne informacje.
Choć Wołodymyr Zełenski mówił o zwycięstwie w wojnie z Rosją, to w jego wystąpieniu można było dostrzec ślady obaw, co przyniesie nadchodzący rok - komentuje wizytę prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie dziennik "New York Times".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wrócił do swojego kraju po wizycie w USA - podała agencja AFP, powołując się na rzecznika kancelarii prezydenta Serhija Nykyforowa.
Zełenski w drodze powrotnej spotkał się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą.
Premier Włoch Giorgia Meloni poprosiła rodaków, by codziennie wyłączali na godzinę prąd w swoich domach.
Jak podkreśliła, w ten sposób można zrozumieć, w jakiej sytuacji znajdują się obecnie mieszkańcy Ukrainy.
Amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni. Zapowiedź przekazania przez USA baterii rakiet Patriot Ukrainie to sukces tych, którzy o to zabiegali, w tym Polski - powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezydencki minister Jakub Kumoch.
Stany Zjednoczone rozważają trzy możliwe scenariusze pokojowego zakończenia wojny w Ukrainie - donosi po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu dziennik "Washington Post".
Jeden z nich zakłada rozmowy z Rosją o całkowitym wycofaniu wojsk z terytorium Ukrainy, w tym z samozwańczyk republik - Donieckiej i Ługańskiej oraz z Krymu. Drugi - wycofanie wojsk rosyjskich do linii z 2014 roku, kiedy rozpoczęła sięwojna na wschodzie kraju. I wreszcie trzeci - wycofanie wojsk z Ukrainy, w tym z Donbasu, ale pozostawienie w rękach Rosjan Krymu.
O takich wariantach mieli dyskutować wczoraj prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych - Wołodymyr Zełenski i Joe Biden, przy czym - jak informuje "Washington Post", powołując się na swoje źródła w Białym Domu - prezydent Ukrainy miał zdecydowanie sceptycznie odnieść się do wariantu drugiego i trzeciego.
Kijów interesuje tylko pełna integralność terytorialna Ukrainy sprzed 2014 roku. Gazeta dodaje też, że dyskusja o powyższych wariantach jest obecnie wyłącznie "akademicka", bo Kreml nie wykazuje jak na razie woli do jakichkolwiek negocjacji.
Trzy lata więzienia wymierzył sąd w Rosji 61-letniemu Władimirowi Rumiancewowi za wypowiedzi o wojnie na Ukrainie w amatorskich audycjach radiowych.
Mężczyzna został skazany na podstawie przepisów o karach za tzw. fake newsy o działaniach armii rosyjskiej.
Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce strona ukraińska zdała relację z wizyty w USA z tego, co usłyszała w Waszyngtonie - przekaz jest bardzo, bardzo optymistyczny - poinformował szef prezydenckiego BMP Jakub Kumoch.
Grupa G7 przeznaczy 32 miliardy dolarów na wsparcie budżetowe i gospodarcze Ukrainy w 2023 roku - poinformowali we wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów państw członkowskich.
Były dowódca GROM gen. Roman Polko uważa, że przekazanie Ukrainie broni średniego i dalekiego zasięgu, mimo obaw związanych z eskalacją konfliktu, jest konieczne.
Ukraińcy mają pełne prawo się bronić, muszą dysponować systemami, które będą razić wroga także na jego terytorium, jeżeli stamtąd przeprowadzany jest atak - powiedział Polko Polskiej Agencji Prasowej.
W czwartek doszło do pożaru na pokładzie jedynego rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow. Jak poinformowała tamtejsza agencja prasowa TASS, z okrętu ewakuowano 20 osób, nikt nie został ranny. Ogień został szybko ugaszony.
Świąteczną zbiórkę różnych źródeł światła i pieniędzy na generatory dla pozbawionej prądu Ukrainy zapowiedział przeor Jasnej Góry.
Do 8 stycznia (Niedziela Chrztu Pańskiego) zbierane będą fabrycznie zapakowane, najlepiej akumulatorowe latarki, lampy, a także baterie, świece i generatory prądu.
Sejm Litwy zakazał posiadania broni obywatelom Rosji i Białorusi mieszkającym na stałe w tym kraju.
Ma to utrudnić tworzenie na terenie Litwy uzbrojonych grup dywersyjnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo w razie antyrządowych zamieszek.
Szwecja nie wydała dotąd Turcji osób, które mają związki z terroryzmem, ani nie zamroziła ich aktywów - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu, cytowany przez dziennik "Daily Sabah".
Szef tureckiej dyplomacji spotkał się z dziennikarzami w Ankarze wraz ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobias Billströmem, który zapewnił, że Sztokholm podjął konkretne kroki przewidziane w trójstronnym porozumieniu Turcji ze Szwecją i Finlandią - dwoma państwami ubiegającymi się o akcesję do NATO.
Zdaniem Çavuşoğlu Szwecja - której dotychczasowe kroki "zostały docenione" - musi zrobić "o wiele więcej".
Szwecja i Finlandia podpisały pod koniec czerwca podczas szczytu NATO w Madrycie porozumienie z Turcją, zobowiązując się m.in. do walki z terroryzmem. Władze tureckie domagają się wydalenia ze Szwecji uchodźców politycznych, przede wszystkim kurdyjskich, których uważają za terrorystów oraz przeciwników politycznych oskarżonych o próbę dokonania puczu.
Turcja jest - obok Węgier - ostatnim państwem, którego parlament nie zaakceptował członkostwa dwóch państw nordyckich w NATO.
Przy wypełnionej sali odbyła się na deskach głównej sceny dramatycznej Kijowa, Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki, pierwsza premiera od początku inwazji Rosji na Ukrainę.
Wystawiono słynną sztukę "Kariera Artura Ui" Bertolta Brechta w reżyserii Dmytra Bohomazowa.
"Stany Zjednoczone ostatecznie zdecydowały, że Rosja musi przegrać wojnę z Ukrainą i nie będzie żadnych kompromisów w stylu: wymiana terytoriów w zamian za fałszywy pokój" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując wizytę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zaleskiego w Stanach Zjednoczonych. Jak mówił w Radiu RMF24 Michał Potocki, reporter, autor książek o Ukrainie i dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej", Podolak, jak każdy polityk, nadinterpretował niektóre fakty, żeby przekaz był "hurraoptymistyczny".
"W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą; dziękujemy za mocne wsparcie" - poinformował Wołodymyr Zełenski. Po wizycie w Waszyngtonie i wystąpieniu przed amerykańskim Kongresem doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy.
Rząd Estonii przeznaczył z funduszu rezerw blisko 1 mln euro na usuwanie z przestrzeni publicznej symboli okupacji sowieckiej - poinformowała agencja BNS.
W wyzwolonym w listopadzie spod okupacji rosyjskiej Chersoniu, na południu Ukrainy, odkryto skupisko 36 grobów. Wśród pochowanych są żołnierze ukraińskich sił zbrojnych i obrony terytorialnej - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin.
Wiceminister podkreślił, że jest to kolejne tego rodzaju odkrycie na terenie obwodu chersońskiego. Dzień wcześniej poinformowano o zbiorowym grobie w miejscowości Prawdyne, w którym pochowano siedmioro cywilów zabitych przez wojska rosyjskie.
Rosjanie znęcają się nad naszymi jeńcami wojennymi, zabierając ich na rzekomą wymianę ze stroną ukraińską, a następnie wtrącając z powrotem do kolonii karnych i opowiadając, że Kijów jakoby odmówił ich przyjęcia - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec.
Uważamy (takie praktyki) za rodzaj tortur. Podkreślamy, że Ukraina nie odmówiła (przyjęcia) ani jednej osobie przeznaczonej przez stronę rosyjską do udziału w wymianie. Ponadto nieustannie podnosimy kwestię traktowania naszych więźniów na szczeblu międzynarodowym. Na skutek tej presji ostatnio poprawiły się warunki bytowe (ukraińskich) jeńców (w Rosji). Potwierdzają to również osoby, które wróciły z niewoli - oznajmił przedstawiciel władz w Kijowie.
Komisja Europejska zgodziła się na pomoc publiczną o wartości 3 miliardów euro. Chodzi o wsparcie działających na polskim rynku gazu firm, które ucierpiały w związku z kryzysem energetycznym, wywołanym wojną w Ukrainie.
Polski Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy wsparł już prawie 90 tamtejszych placówek. To muzea na terenie całej Ukrainy, m.in. w Kijowie, Czernihowie, Charkowie, Tarnopolu, Winnicy i we Lwowie.
Do instytucji kultury w Ukrainie z Polski wyruszyły kolejne trzy transporty z najpotrzebniejszymi rzeczami.
Przekazanie Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot tylko przedłuży cierpienie narodu ukraińskiego - powiedział Dmitrij Pieskow, odnosząc się do wczorajszej decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o kolejnej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Rzecznik Kremla dodał, że nie przeszkodzi to Rosji w osiągnięciu jej celów.
Rząd Bułgarii podpisał z amerykańską firmą Westinghouse umowę na dostawę paliwa jądrowego do jednego z dwóch reaktorów jedynej czynnej bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju nad Dunajem.
To pierwszy ważny krok w stronę dywersyfikacji dostaw paliwa, które wcześniej importowano z Rosji.
Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA ponownie opowiedziała się za dostawą zachodnich czołgów na Ukrainę.
Niemcy muszą wreszcie dostarczyć bojowe wozy piechoty Marder a najlepiej wspólnie z europejskimi partnerami (czołgi) Leopard 2 - stwierdziła.
Siły rosyjskie przeprowadziły dwa ataki rakietowe na Kramatorsk w obwodzie donieckim - donosi Ukrinform.
Francuska haubica 155 mm TRF1 z platformą Renault TRM 1000 gdzieś na wschodzie Ukrainy. Pierwszych sześć z dwunastu haubic trafiło na Ukrainę 12 grudnia.
French 155-mm howitzer TRF1 with a Renault TRM 10000 flatbed truck somewhere in Ukraine's eastThe first 6 of the 15 howitzers were delivered to Ukraine on 12 December.https://t.co/5BLCMUscmA pic.twitter.com/YhuYCVKdea
EuromaidanPressDecember 22, 2022
Rosja straciła już 150 wojskowych rozpoznawczych bezzałogowców od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Co ważne, każdy stracony sprzęt jest potwierdzony zdjęciem lub nagraniem.
#UkraineWar: #Russia is now visually confirmed to have lost 150 military-grade reconnaissance UAVs since it began its invasion of #Ukraine on February 24.Full list: https://t.co/5JxYI4wXtU pic.twitter.com/E0TJAAOkKy
oryxspioenkopDecember 22, 2022
"To, co osiągnął prezydent Zełenski i naród ukraiński, ma znaczenie dla całego świata. Stany Zjednoczone i Ukraina razem podtrzymają jasny płomień wolności" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, podsumowując środową wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych.
What President Zelenskyy and the people of Ukraine have achieved matters for the entire world. Together, the United States and Ukraine will keep the flame of liberty burning bright. That light - again - will prevail over darkness. pic.twitter.com/sxktF6bmV7
POTUSDecember 22, 2022
Ukraiński czołg podstawowy T-72M1 w Bachmucie w obwodzie donieckim.
Ukrainian T-72M1 main battle tank in Bakhmut. pic.twitter.com/JPxFzidrym
Archer83AbleDecember 22, 2022
Na 3 lutego zaplanowano zorganizowanie szczytu Unia Europejska-Ukraina, na który zaproszony został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.
W szczycie nie weźmie udziału 27 przywódców UE. Wspólnotę mają reprezentować szef Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Chociaż Zełenski został zaproszony do Brukseli, miejsce, w którym odbędzie się szczyt, nie zostało jeszcze uzgodnione ze stroną ukraińską.
Początkowe szacunki ukraińskich władz, że rosyjskie wojska zabiły w Mariupolu około 25 tysięcy cywilów, mogą być nawet trzykrotnie zaniżone. Od marca w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan mieście pojawiło się 10,3 tysięcy nowych grobów, lecz w wielu z nich pochowano przynajmniej kilka ciał - wynika z opublikowanej analizy agencji Associated Press.
Wejście Ukrainy do NATO jest mało prawdopodobne - powiedział prezydent Francji Emmanuela Macron w rozmowie z zagranicznymi mediami. Francuski prezydent ponownie podkreślił potrzebę udzielenia "gwarancji bezpieczeństwa" Ukrainie, ale także Rosji, po zakończeniu wojny.
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w odpowiedzi na deklarację o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO zapowiedział powiększenie armii do 1,5 mln żołnierzy; nie wydaje się to jednak możliwe w bliskiej perspektywie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA dowodzi, że wojna będzie długa - komentują hiszpańskie media. Zaznaczają, że prezydent Ukrainy nie wraca z Waszyngtonu w pełni usatysfakcjonowany, gdyż Kijów nie otrzyma systemów ATACMS.
W ocenie hiszpańskich komentatorów już sam zielony, wojskowy ubiór, w jakim prezydent Ukrainy udał się do Stanów Zjednoczonych świadczy, że pierwsza zagraniczna podróż Zełenskiego od wybuchu konfliktu jest "skoncentrowana na teatrze działań wojennych" i ma służyć osiągnięciu przez Kijów celów militarnych.
Telewizja TVE odnotowuje, że wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie przynosi Ukrainie nadzieję na "bezpieczniejsze niebo" nad tym krajem po deklaracji władz USA, że przekażą Kijowowi baterię systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.
W ocenie dziennika "El Mundo" nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 1,85 mld euro, nie może w pełni zadowalać Zełenskiego.
"Bez wątpienia wsparcie to nie usatysfakcjonuje go całkowicie. Kijów bowiem prosił wiele razy, a Waszyngton zawsze odmawiał, o pociski ziemia-ziemia ATACMS (...), które osiągają cele do 270 km w przeciwieństwie do 83 km uzyskiwanych przez systemy HIMARS dostarczone tam przez USA" - komentuje gazeta.
Tak wyglądają walki w Bachmucie.
First-person footage of the fighting in #Bakhmut. pic.twitter.com/xVfxhi0Thb
nexta_tv22 grudnia 2022
Stany Zjednoczone ostatecznie zdecydowały, że Rosja musi przegrać wojnę z Ukrainą i nie będzie żadnych kompromisów w stylu "wymiana terytoriów w zamian za fałszywy pokój" - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując wizytę ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego w USA.
"(Kijów) otrzyma (od Waszyngtonu) wszelką niezbędną pomoc wojskową w maksymalnym wymiarze. Nikogo nie interesują już rosyjskie histeryczne (wezwania) do negocjacji" - dodał Podolak na Twitterze.
Przemówienie, w którym widać imponujące zrozumienie amerykańskiej duszy. Przemówienie, które przekonuje. Słowa i gesty Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie USA, przypominają Winstona Churchilla z 1941 r. - pisze portal dziennika "Welt".
Przemówienie Zełenskiego, pokazuje, że "on - lub osoba, która je dla niego napisała - całkiem dobrze rozumie amerykańską duszę. Jego przesłanie było tak proste, jak wtedy Winstona Churchilla: dziękujemy Amerykanom za pomoc, a przy okazji potrzebujemy jej więcej. Potrzebujemy więcej rakiet Patriot, potrzebujemy więcej artylerii i amunicji, chcemy czołgów i samolotów".
"Być może retorycznym punktem kulminacyjnym wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego, był jego opis świąt Bożego Narodzenia, które będą obchodzić Ukraińcy: w bunkrze i przy świecach, nie z powodów romantycznych, ale z powodu awarii prądu, bo Rosjanie zbombardowali elektrownię. I wszyscy Ukraińcy, powiedział prezydent, będą sobie życzyć na Boże Narodzenie tego samego: zwycięstwa" - pisze "Welt".
"Churchill wykonał znak zwycięstwa (V), z którego słynął przed amerykańskim Kongresem w 1941 roku, wywołując burzę entuzjazmu. Zełenskiemu udało się tym fragmentem to samo" - czytamy.
"Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego zakończyło się patriotycznym gestem: wręczył on Kamali Harris, amerykańskiej wiceprezydent, oraz Nancy Pelosi, spiker Izby Reprezentantów, ukraińską flagę podpisaną przez żołnierzy. Fotografia przedstawiająca dwie kobiety trzymające za nim flagę prawdopodobnie pojawi się we wszystkich przyszłych podręcznikach historii" - zauważa portal.
Plan brawurowej, wojennej podróży prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Waszyngtonu był przygotowywany od miesięcy, lecz poinformowano o niej na kilka godzin przed przyjazdem ukraińskiego prezydenta - pisze agencja Associated Press.
Podczas spotkania w Zagrzebiu w październiku przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi omówiła z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefanczukiem możliwość wystąpienia Zełenskiego przed Kongresem USA. Urzędnicy administracji Bidena również od miesięcy rozmawiali z ukraińskimi oficjelami o wizycie ukraińskiego przywódcy w Białym Domu, wyrażając nadzieję, że odbędzie się ona przed końcem roku, co miałoby na celu wysłanie jednoznacznego sygnału poparcia dla Ukrainy przed srogą zimą, która może być sprzymierzeńcem w agresji Rosji na ten kraj - napisała AP.
Sam Zełenski też twierdził, że Stany Zjednoczone są pierwszym państwem, które chce odwiedzić po wybuchu wojny. W rozmowie telefonicznej z 11 grudnia pomiędzy dwoma przywódcami Joe Biden zaprosił go do USA, a Zełenski uznał, że to już właściwy czas. Naprawdę chciałem przyjechać wcześniej. Pan prezydent wie o tym, ale nie mogłem tego zrobić, ponieważ sytuacja była tak trudna - powiedział Zełenski w środę w Gabinecie Owalnym. Podróż mogła się odbyć teraz, ponieważ kontrolowaliśmy sytuację i przede wszystkim dzięki pańskiemu wsparciu - dodał.
Zakulisowe szczegóły niespodziewanej wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie zostały przekazane reporterom AP przez pragnących zachować anonimowość doradców Nancy Pelosi. Po tym gdy obaj prezydenci 11 grudnia doszli do porozumienia, że wizyta ma się odbyć, Biały Dom wystosował formalne zaproszenie 14 grudnia. Zełenski przyjął je w piątek 16 grudnia, a wizyta została potwierdzona dwa dni później.
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA miała taki sam wymiar i okazała się takim samym triumfem, jak ta złożona w 1941 r. przez brytyjskiego premiera Winstona Churchilla - komentują brytyjskie gazety.
Rosyjskie straty podczas wojny z Ukrainą przekroczyły 100 tys. zabitych żołnierzy wroga. Tylko w ciągu minionej doby zginęło około 660 wojskowych przeciwnika, natomiast od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla - 100 400 - poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ponadto siły wroga straciły już m.in. 3003 czołgi, 5981 pojazdów opancerzonych, 1978 systemów artyleryjskich, 283 samoloty i 267 śmigłowców - czytamy w zestawieniu opublikowanym na Facebooku.
Decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu systemu Patriot pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed atakami terrorystycznymi rosyjskimi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną Ukrainy - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. To spowoduje zmniejszenie zagrożenia blackoutami, a więc to spowoduje także fakt, że Ukraińcy nie będą w ten sposób zmuszani do emigracji, do opuszczenia swojego państwa - powiedział szef MON.
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA to czwartkowy temat numer jeden zagranicznych mediów. Belgowie przemówienie ukraińskiego lidera przed Kongresem ocenili jako "historyczne". Środowe wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed amerykańskim kongresem jak i sama wizyta w USA okazały się triumfem - oceniają natomiast niderlandzkie media.
Nie ma mowy o jakimkolwiek rozczarowaniu. Wiedzieliśmy o tym (o wizycie prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie - przyp. red.), nawet w pewnym sensie braliśmy udział w przygotowaniu tego. (...) Teraz najbardziej istotne jest to, żeby wsparcie dla Ukrainy było kontynuowane - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński pytany o to, czy nie czuje rozczarowania, że pierwsza wizyta zagraniczna Wołodymira Zełenskiego odbywa się w USA, a nie w Polsce. Czy prezydent Ukrainy wracając z Waszyngtonu zatrzyma się w naszym kraju i spotka z Andrzejem Dudą? Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, kwestie bezpieczeństwa są w tym przypadku niezwykle ważne - odpowiada.
Ważne, że ta wizyta odbyła się tuż przed świętami, więc będzie takim najmocniejszym akcentem w debacie politycznej w Stanach Zjednoczonych właśnie w te świąteczne dni. Dlatego, że polityka w Ameryce dzieje się też przy świątecznym stole - mówił w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24 Paweł Kowal, poseł KO i były wiceminister spraw zagranicznych. W ten sposób (ta wizyta - przyp. red.) utrwala ten efekt, który trwa od początku tej inwazji. Efekt polega na tym, że wśród Amerykanów nie ma sporów, czy należy wspierać Ukrainę. Jest pewne zmęczenie, jest pewne znużenie, jest pewien spadek poparcia, ale nie ma sporu, nie ma czegoś takiego, że Amerykanie się o to kłócą. I to jest najważniejsze. W ten sposób ten efekt pozytywny, który trochę już opadał, uzyskuje mocne wsparcie po wystąpieniu Zełenskiego - mówił Kowal.
Pokonanie Rosji na Ukrainie to obecnie najważniejsza rzecz na świecie; na szczęście Ukraińcy mają lidera, którego wszyscy mogą podziwiać - oznajmił lider Partii Republikańskiej w amerykańskim Senacie Mitch McConnell, komentując przemówienie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do obu izb Kongresu.
Polityk podkreślił, że obie partie w Kongresie USA, republikanie i demokraci, zgadzają się, że Waszyngton musi udzielić Kijowowi dodatkowego wsparcia wojskowego. Mam nadzieję, że (wszyscy) ci, którzy wątpili, że powinniśmy pomóc Ukrainie, wyraźnie słyszeli (środowe) wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - wtórował McConnellowi lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.
Zapytałem prywatnie (ukraińskiego przywódcę), co by się stało, gdyby Kongres nie podjął decyzji o udzieleniu pomocy. Odpowiedział, że oznaczałoby to porażkę (Ukrainy) w wojnie - dodał Schumer.
Środowe wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed amerykańskim kongresem jak i sama wizyta w USA okazały się triumfem - oceniają niderlandzkie media. Podkreślają również, że wizyta ukraińskiego przywódcy była także ważna dla prezydenta USA Joe Bidena.
"Wizyta Zełenskiego okazała się triumfem" - pisze dziennik "De Volkskrant".
Gazeta zauważa jednak, że część radykalnie prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej podaje w wątpliwość amerykańską pomoc dla Ukrainy. "Zełenski ma nadzieję to zmienić" - zauważa dziennik i zaznacza, że wystąpienie ukraińskiego lidera było przerywane oklaskami zarówno przez lewą jak i prawą stronę sali.
"Demokraci wiwatowali, ale większość republikanów również wstała i biła brawa. Amerykańscy politycy nie byli tak zjednoczeni od lat" - pisze z kolei dziennik "NRC". Gazeta podkreśla, że Zełenski otrzymał owację na stojąco, która trwała kilka minut.
Portal NOS ocenia natomiast, że wizyta prezydenta Ukrainy była ważna także dla Joe Bidena. "Jego starania na rzecz Ukrainy i skompletowanie koalicji przeciwko rosyjskiej inwazji to najbardziej udana część jego polityki zagranicznej" - czytamy w portalu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przed amerykańskim Kongresem niezwykle mocne przemówienie; niech jego słowa zainspirują miliony ludzi w USA i na całym świecie do obrony tego, co jest nam wszystkim drogie - wolności - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Znany kremlowski propagandysta i współpracownik Władimira Putina Dmitrij Rogozin został ranny w wyniku ostrzału w okupowanym Doniecku na wschodzie Ukrainy. Jak przyznał sam polityk, odłamek pocisku minął o centymetr jego kręgosłup - powiadomiła w gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".
Wizyta w Kongresie USA była ostatnim punktem wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. To, kiedy i w jaki sposób Wołodymyr Zełenski wróci do Kijowa - ze względów bezpieczeństwa - owiane jest tajemnicą. Wiadomo natomiast, jaki przebieg miała jego podróż do Waszyngtonu. Przystankiem w tej podróży była Polska.
"Historyczne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie USA. Potęga solidarności wolnego świata przeciwstawiona zbrodniczej tyranii. Rosja się przeliczyła i przegra tę wojnę" - podkreślił na Twitterze minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Historyczne wystpienie Prezydenta @ZelenskyyUa w Kongresie USA Potga solidarnoci wolnego wiata przeciwstawiona zbrodniczej tyranii.Rosja si przeliczya i przegra t wojn.@POTUS@AndrzejDuda@MorawieckiM#GenSolidarnosci pic.twitter.com/4tPE2ElGfn
SzSz_velSekDecember 22, 2022
Komentujący wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stwierdził, że nie spodziewa się, aby w krótkim okresie doszło do zakończenia wojny na Ukrainie.
Wojna raczej zaogni się w najbliższym czasie - stwierdził portugalski polityk, który stał na czele KE w latach 2004-2014.
W ocenie portugalskiego polityka prezydent Rosji Władimir Putin nie wstrzyma działań zbrojnych na terytorium Ukrainy.
O ile znam Putina, on się teraz nie cofnie - stwierdził Jose Manuel Barroso cytowany przez portugalską telewizję SIC.
Republikański senator Lindsey Graham określił wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na wspólnej sesji Kongresu jako jakie jedno z najbardziej inspirujących wystąpień, jakich był świadkiem.
Ukrainian President @ZelenskyyUa delivered one of the most inspiring speeches to a joint session of Congress I have ever witnessed.
LindseyGrahamSCDecember 22, 2022
Nawiązując do apeli władz w Kijowie o pomoc wojskową i gospodarczą potrzebną do walki z najeźdźcą, Graham przypomniał, że Ukraińcy nie proszą, by amerykańscy żołnierze toczyli walki, ale proszą o broń i pomoc gospodarczą, by mogli dalej walczyć.
Zwycięstwo Ukrainy jest naszym zwycięstwem - dodał amerykański senator.
System Patriot będzie w Ukrainie. Wielki sukces wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA. Dziękuję też władzom RP za wspieranie przekazania Ukrainie systemu Patriot - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz we wpisie na Twitterze.
Departament Handlu USA poinformował o zaostrzeniu sankcji wobec tak zwanej grupy Wagnera. Została ona uznana za wojskowego użytkownika końcowego, stając tym samym w obliczu nowych ograniczeń w dostępie do technologii wyprodukowanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu amerykańskiej technologii.
Grupa Wagner jest jedną z najbardziej niesławnych organizacji najemników na świecie i aktywnie popełnia okrucieństwa i naruszenia praw człowieka w całej Ukrainie - powiedział podsekretarz handlu ds. przemysłu i bezpieczeństwa Alan Estevez, którego zacytowała agencja Reutera.
Dzisiaj wysyłamy jasny sygnał do podmiotów niepaństwowych, które chcą przejąć pałeczkę brutalności od słabnącego wojska Putina, że Departament Handlu nie zawaha się działać przeciwko nim - dodał Estavez.
Nowe ograniczenia na eksport technologii dla rosyjskiej grupy wojskowej Wagnera mają na celu dalsze odcięcie dostaw w związku z jej rolą w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wojna z Ukrainą wchodzi w nową fazę, podkreśliła stacja CNN w nawiązaniu do przybycia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA w trzechsetny dzień agresji Putina na Ukrainę. Twierdzi, że wizyta ma nie tylko wymiar symboliczny.
Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację - przekonywał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Apelował o więcej broni dla Ukrainy i argumentował, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, nie skończy na Ukrainie.
1,85 mld dolarów to koszt nowego pakietu pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa - ogłosił Joe Biden. Amerykanie rozumieją, że wojna w Ukrainie jest częścią czegoś większego, są gotowi, by przeciwstawić się ciemiężcom - stwierdził Biden po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński przywódca stwierdził, że jego wizyta w Stanach Zjednoczonych jest "historyczna".