Za niecałe trzy miesiące Bulwar Czerwieński pod Wawelem w Krakowie zamieni się w miasteczko festiwalowe. Wszystko za sprawą BNP Paribas Green Film Festivalu. O przygotowaniach do tegorocznej edycji akcji rozmawialiśmy z szefem Fundacji Green Festival. Grzegorz Dukielski zapewnia, że atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych nie zabraknie. "Będzie rozrywka, ale i edukacja" - zapowiada.
Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 13-20 sierpnia na Bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu w Krakowie. Do startu wydarzenia pozostały niecałe trzy miesiące, ale już trwają wielkie przygotowania.
Wszystko idzie zgodnie z planem. W tym miejscu, na Bulwarze Czerwieńskim, będzie całe miasteczko festiwalowe, czyli m.in. trzy kina plenerowe. Jak co roku mamy osiem dni festiwalu, każdy dzień jest dniem tematycznym. Będzie około 80 filmów, ale jeszcze przyjmujemy je do końca miesiąca - zapowiada szef Fundacji Green Festival Grzegorz Dukielski i zdradza nam już część tematów, które pojawią się na tegorocznej edycji akcji.
Będziemy mówić o transporcie, oceanach, zdrowiu planety i ludzi, a także zrównoważonym żywieniu. Do filmowych tematów zapraszamy ekspertów, którzy będą nam wyjaśniali złożoność tych problemów - mówi Dukielski.
Twórcy, którzy zgłosili swoje produkcje do festiwalu, mają różne doświadczenie w przemyśle filmowym. Pojawiają się debiutanci, ale i ci, którzy mają już na koncie duże produkcje.
Mamy taką zasadę, że interesuje nas poziom artystyczny, ale czasami, jeżeli temat jest istotny, a ten poziom nie jest wysoki, to i tak pokazujemy takie filmy, żeby ci twórcy zaistnieli na naszym festiwalu - wyjaśnia szef Fundacji Green Festival.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W trakcie wydarzenia, oprócz codziennych pokazów festiwalowych filmów, odbędą się także dyskusje i warsztaty dla dorosłych i dzieci.
One są związane z tematem danego dnia. Będziemy mieć kino dla dzieci, które będzie de facto połączeniem warsztatów i edukacji z kinem dla dzieci. Będzie można przyjść z dzieckiem, mieć je na oku, bo będzie w kinie obok, a samemu oglądać filmy dla starszego grona publiczności - mówi Dukielski.
Na festiwalu będzie dostępna również gastronomiczna Strefa Dobrego Smaku Violife, oparta o składniki roślinne, pozyskiwane w dużej części od lokalnych producentów.
Miasteczko festiwalowe co roku jest też strefą przyjazną zwierzętom.
Czworonogi zawsze znajdą tu miskę ze świeżą wodą. Nasi wolontariusze zawsze o to dbają - zapewnia Grzegorz Dukielski i dodaje: Nasze miasteczko festiwalowe nie ma też barier architektonicznych, a więc serdecznie zapraszamy osoby z niepełnosprawnością ruchową, bo dla nich jest tu idealne miejsce do oglądania filmów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
BNP Paribas Green Film Festival to wyjątkowe wydarzenie, bo nie tylko stara się promować ekologiczne wartości, ale także wdrażać je w życie i realizować.
Musimy sobie wszyscy zdawać sprawę, że każde wydarzenie, nawet festiwal filmów ekologicznych, niesie ze sobą zużycie zasobów ziemi. My, jako organizatorzy, zdajemy sobie z tego sprawę i staramy się, aby zużycie tych zasobów było racjonalne. Mamy szereg działań, które spisaliśmy w deklaracji środowiskowej. Tutaj jest strefa wolna od jednorazowego plastiku - wskazuje Dukielski.
Festiwal tworzą także wolontariusze, których nabór trwa do 1 lipca. Szef Fundacji Green Festival podkreśla, że sierpniowe wydarzenie to idealny czas, żeby zdobyć doświadczenie pod okiem specjalistów.
Co roku mamy tu około 30-40 osób, które zajmują się obsługą miasteczka, widowni, są odpowiedzialne za poszczególne kina. Można pracować w biurze prasowym czy biurze technicznym odpowiedzialnym za emisję obrazu i dźwięku. Świetne doświadczenie to także praca i obsługa gości festiwalowych - mówi Dukielski.
Szczegóły na temat 6. BNP Paribas Green Film Festival można znaleźć pod adresem . Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 13-20 sierpnia na bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu.