Zapraszamy na koleją już odsłonę Kulinarnej Listy Przebojów RMF FM i RMF24. Przedstawiamy w niej specjały Warmii i Mazur Korzystając z przepisów, które dla Was zebraliśmy, możecie poczuć smaki tego regionu na własnym... podniebieniu!
Dzyndzałki
Ciasto:
2,5 kg mąka
1,5 litra wrzątku
Farsz:
1 kg wołowiny
Sól, pieprz, majeranek do smaku
Czosnek.
Oto przepis na niewielkie pierogi z farszem mięsnym (receptura według Petra Uhlira - szefa kuchni w bardzo popularnej i dbającej o tradycję Karczmy Warmińskiej w Gietrzwałdzie pod Olsztynem). Ciasto na dzyndzałki to zwykłe ciasto pierogowe, choć w naszej karczmie robimy je akurat tylko z mąki i gorącej wody, bez jajka, dzięki czemu ciasto nie klei się do palców. Mąkę po prostu mieszamy z dopiero co zagotowaną wodą (najlepiej, jeśli ma ok. 90 st C) i wyrabiamy ciasto, z którego wykrajamy małe kółka.
Wołowinę mielimy na grubym sitku i doprawiamy. Nie żałujemy czosnku - ta potrawa ma mieć wyrazisty smak. Dzyndzałki lepimy w miarę szybko po wyrobieniu mięsa i gotujemy w wodzie. Często podaje się je w rosole lub w barszczu, ale nawet jeśli chcemy podać je z rosołem, to lepiej ugotować dzyndzałki i rosół oddzielnie - bo jeśli będziemy gotowali je razem, zupa zmętnieje.
Farsz:
20 dag gotowanej wieprzowiny
2 jajka na twardo
2 cebule
Ciasto:
1 kg gotowanych ziemniaków
25 dag mąki ziemniaczanej
2 jajka
Sól, pieprz ziołowy do smaku
Sposób przygotowania:
Mięso i jajka na twardo zemleć, wymieszać z posiekaną, zarumienioną na maśle cebulą, doprawić. Ugotowane ziemniaki również zemleć, wbić jajka, dodać mąkę ziemniaczaną i sól, wyrobić gładkie ciasto. Z ciasta uformować wałek, pokroić na placuszki, w każdy z nich zawinąć farsz i uformować w kształt kotleta. Usmażyć.
Uwaga - niektóre gospodynie rezygnowały z mięsnego farszu, przygotowywały kotlety ziemniaczane bez nadzienia, ale za to z grzybami.
Mazurska zupa rybna
Składniki:
1,5 l wody
włoszczyzna: 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 mała cebula, kawałeczek selera, 1/4 pora, gałązka natki pietruszki
1/3 szklanki białego wina
ziele angielskie
2 dzwonka karpia ze skórką (lub np. 1 kg okoni)
100 ml soku pomidorowego
1/2 cytryny
sól, pieprz
1/2 łyżeczki mielonego kminku
Sposób przygotowania:
Włoszczyznę przełożyć do garnka i zalać wodą. Gotować 20 minut, aż warzywa zmiękną. Wyjąć warzywa z wywaru i pokroić. Wlać wino. Dodać rybę, sok wyciśnięty z cytryny i przyprawy. Po około 15 minutach dodać sok pomidorowy. Na koniec dodać pokrojone wcześniej warzywa. Zupa najlepiej smakuje po kilku godzinach, gdy wszystkie smaki się "przegryzą".