Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders potwierdza, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków wypłaty KPO - przekazał minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przywołując wypowiedzi Reyndersa.
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości napisał na Twitterze, że wraz z Szynkowskim vel Sękiem kontynuowali rozmowy mające na celu "zapewnienie zgodności polskiego ustawodawstwa z zobowiązaniami przyjętymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i dotyczącymi niezawisłości sądów".
"Nowy projekt ustawy o sądownictwie, złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku, jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z tymi zobowiązaniami w ramach polskiego KPO" - napisał Reynders.
"Mając na uwadze przyszłą wstępną ocenę Komisji Europejskiej w ramach KPO, ważne będzie, aby (polska) ustawa podnosiła standardy w zakresie ochrony sądowej i niezależności sądów" - dodał unijny komisarz.
1/3) In a call with the #Polish Minister for the #EU Szymon Szynkowski vel Sk, we continued our discussions to ensure that Polish legislation is in compliance with the commitments made under the Recovery and Resilience Plan concerning #judicial independence. #Poland pic.twitter.com/KRE4cu8RRV
dreyndersJanuary 7, 2023
(3/3) With a view to the Commissions future preliminary assessment under the #RRP, it will be important that the final law as adopted raises the standards on #judicial protection and judicial independence.
dreyndersJanuary 7, 2023
Szynkowski vel Sęk odnosząc się na Twitterze do wypowiedzi komisarza Reyndersa stwierdził, że jest to istotna wiadomość, "bo wielu poddawało ustalenia z Komisją Europejską w wątpliwość".
"Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, że projekt ustawy o SN w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków płatności KPO" - napisał Szynkowski vel Sęk.
Istotne, bo wielu poddawao ustalenia z Komisj Europejsk w wtpliwo.Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, e projekt ustawy o SN w ksztacie przedoonym Sejmowi jest krokiem do wypenienia warunkw patnoci KPO. https://t.co/pP54D5YwWf
SzSz_velSekJanuary 7, 2023
W przyszłym tygodniu zamierzamy w Sejmie rozpocząć pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym i mam nadzieję, że w krótkim czasie ta ustawa zostanie przyjęta. Wtedy będzie mogła być skierowana do prezydenta - powiedział natomiast premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie.
Prezydent podejmie swoją autonomiczną decyzję. Ustawa, która została napisana w oparciu o wypracowany przez ministra Szynkowskiego vel Sęka kompromis daje bardzo mocne podstawy do tego, aby sądzić, że może to zakończyć niepotrzebny dziś spór - powiedział szef rządu.
Wskazuję na kierunek wschodni jako na ten, z którego grozi nam podstawowe niebezpieczeństwo, zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i rozwoju. Dlatego trzeba jak najszybciej zakończyć tamte spory i cieszę się, że ten drobny, ale pozytywny sygnał z Komisji Europejskiej potwierdzający to co minister Szynkowski vel Sęk mówił, a mianowicie o uzgodnieniu kształtu kompromisu - dodał premier, podkreślając, że "że jeśli w takim kształcie ustawa zostanie przyjęta bez poważniejszych poprawek, to trudno będzie się wycofać KE z tych zobowiązań".
Spotkaliśmy się parę razy z ministrem Zbigniewem Ziobro oraz posłami jego partii i były to dobre, merytoryczne rozmowy składające się z części poświęconej funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz części związanej z rynkiem finansowym i kwestiami ekonomicznymi. Obiecaliśmy sobie, że będziemy dyskutować w ramach naszego grona. Mogę powiedzieć, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest trwałą wartością. Nie sądzę, żeby ta jedność była naruszona przez pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym - wyjaśnił premier.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia 2022 r., sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.
Dwa dni po złożeniu projektu zmian w ustawie o SN, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie, albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.
Negatywnie o projekcie wypowiedział się też minister sprawiedliwość, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Oświadczył, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność. Ziobro poinformował wtedy, że SP oczekuje od premiera rozmów o proponowanych przepisach. Dotąd odbyły się dwa spotkania premiera z przedstawicielami SP.
Projektem Sejm miał zająć się jeszcze w grudniu, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.
Według wstępnego harmonogramu - do którego dotarła PAP - na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu pierwszego dnia o godz. 10 odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym.