Fraza "Lalka ambicja" od godz. 7:17 rano zaczęła szybko zyskiwać na popularności w Google Trends – pisze Onet i zaznacza, że zainteresowanie kluczowymi zapytaniami maturalnymi występowało przed egzaminem w województwie podlaskim. Portal stawia pytanie: czy doszło do przecieków maturalnych? "Być może dyrektor szkoły otworzył przesyłkę, którą otrzymał przed egzaminem, do czego nie ma absolutnie prawa. My to oczywiście zgłosimy na policję, bo tyle jesteśmy w stanie zrobić” – komentuje dla Onetu szef CKE Marcin Smolik.

REKLAMA

Jeden z tematów rozprawki maturalnej brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury".

Jak zauważa portal, fraza "Lalka ambicja" od godz. 7:17 rano zaczęła szybko zyskiwać na popularności. Internauci wpisywali także takie zapytania jak "motyw ambicji", "Wokulski", czy "ambicja w lekturach". Zainteresowanie tymi frazami występowało przed egzaminem w województwie podlaskim. Tuż po rozpoczęciu egzaminu mieliśmy także wzrost takich zapytań w województwie mazowieckim - dodaje Onet.


Stanowisko CKE w sp. ewentualnego przecieku na maturze z polskiego

"Wyszukiwania w Google Trends działa na zasadzie porównywania częstotliwości i wyszukiwania fraz względem innych miejscowości. I faktycznie trochę podejrzanie wygląda to, że frazy dotyczące tematu rozprawki na tegorocznej maturze dotyczyły początkowo jednego województwa" - mówi Onetowi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - "Być może dyrektor szkoły otworzył przesyłkę, którą otrzymał przed egzaminem, do czego nie ma absolutnie prawa. My to oczywiście zgłosimy na policję, bo tyle jesteśmy w stanie zrobić".

Smolik przypomina o zmianie procedury przekazywania arkuszy.

"W tym roku dyrektor szkoły ma obowiązek odebrać arkusze z innym członkiem zespołu egzaminacyjnego, czyli muszą być dwie osoby odbierające arkusze. Przekazując je do sal egzaminacyjnych dyrektor szkoły ma obowiązek pokazać wszystkim przewodniczącym zespołów nadzorujących, czyli nauczycielom wszystkich sal i przedstawicielowi zdających, list przewozowy, w którym jest napisane, ile pakietów z materiałami otrzymał. Obowiązkiem dyrektora jest pokazać te wszystkie pakiety, które muszą zostać przeliczone i podpisany powinien zostać protokół potwierdzający, że to wszystko się zgadza" - wylicza szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

"Jeżeli rzeczywiście doszło do przecieku, to w tej chwili oszukuje nie tylko dyrektor, ale też inni nauczyciele" - dodał.W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem Marcin Smolik potwierdził, że Centralna Komisja Egzaminacyjna zgłosi w środę na policję zawiadomienie o możliwym przecieku dotyczącym matury z języka polskiego. Smolik liczy na to, że sprawę uda się szybko wyjaśnić.

Sesja maturalna ruszyła

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 19 do 21 maja.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

  • 5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - z historii muzyki.
  • 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu - z historii sztuki.
  • 7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu - z filozofii.
  • 10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu - z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.
  • 11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z wiedzy o społeczeństwie.
  • 12 maja rano będzie egzamin z biologii, po południu - z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 13 maja rano będzie egzamin z geografii, po południu - z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, zdawanych na poziomie podstawowym.
  • 14 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu - z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 17 maja rano będzie egzamin z historii, po południu - z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 18 maja rano będzie egzamin z fizyki, po południu - z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 19 maja rano będzie egzamin z informatyki, po południu - z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
  • 20 maja będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego. litewskiego i ukraińskiego); rano będą egzaminy na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym.
  • 20 maja odbędą się też egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych.